Radio Kraków

Smog

Nowy Sącz nie wykorzystał pełnej dotacji na wymianę starych pieców. Pieniądze trzeba zwrócić

Nowy Sącz musi zwrócić ponad dwa miliony złotych dotacji, jaką samorząd zdobył na wsparcie mieszkańców przy wymianie starych kotłów na nowe ekologiczne. W sumie miasto zdobyło na ten cel ponad 5 milionów złotych. Zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem nie było jednak tak duże, by wykorzystać całą kwotę.

Zostały trzy miesiące na wymianę najstarszych pieców w Małopolsce

Trzy miesiące zostały w Małopolsce na wymianę pieców bezklasowych i poniżej 3 klasy, zwanych kopciuchami. Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w województwie takich kotłów jest prawie 129 tys., przy czym 42 tys. urządzeń stanowi jedyne źródło ciepła budynku. Piece takie wyjdą z użytkowania 1 maja na mocy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.

99 dni do wprowadzenia w Małopolsce uchwały antysmogowej

Na 99 dni przed wprowadzeniem w Małopolsce uchwały antysmogowej tylko na terenie metropolii krakowskiej, czyli 14 gmin przylegających do Krakowa, jest ponad 12 tysięcy niespełniających norm pieców.

Smog dusi Małopolskę. Lekarze apelują, by zrezygnować ze spacerów

Prawie w całym regionie jakość powietrza jest fatalna. Dla Nowego Sącza, powiatów myślenickiego, nowotarskiego i suskiego obowiązuje trzeci stopień ryzyka wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń, a dla Krakowa, powiatu chrzanowskiego, krakowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego i wielickiego drugi stopień.

I Konferencja Antysmogowa dla nauczycieli i uczniów

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie organizuje w środę I Konferencję Antysmogową dla nauczycieli i uczniów. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani, chociaż liczba miejsc jest ograniczona.

Małopolska przykryta szczelną czapą smogu

Powrót do listy 08.12.2023, 09:00 Kraków (PAP) Małopolskie/ Kolejny dzień z bardzo złą jakością powietrza Trzeci dzień z rzędu w Małopolsce jest bardzo zła jakość powietrza. W piątek w Krakowie, powiecie krakowskim oraz w Nowym Sączu obowiązuje 3. najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza.

RCB alarmuje o prognozowanej złej jakości powietrza

Mieszkańcy Tarnowa, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegającą przed smogiem. W tych miejscach prognozowane jest przekroczenie średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.

Fatalna jakość powietrza w prawie całej Małopolsce

Najgorzej jest w Tarnowie przy ulicy księdza Romana Sitki i Zakopanem - stezenie pyłów PM10 i PM2,5 ponad 4-krotnie przekracza tam normę. Niewiele lepiej jest w Żegocinie w powiecie bocheńskim, Mszanie Dolnej na Limanowszczyźnie, Myślenicach czy Chełmcu i Podegrodziu na Sądecczyźnie.

Niepokojące wyniki pierwszej serii kontroli palenisk w Limanowej

Pierwsza seria kontroli palenisk w Limanowej pokazała, że nadal nie brakuje mieszkańców, którzy nie przejmują się zdrowiem swoim i sąsiadów. Próbki pobrane z jednego z kontrolowanych kotłów potwierdziły, że spalano w nim niedozwolone materiały. Kara w takim przypadku może sięgnąć 5 tys. zł.

Rozpoczął się sezon grzewczy pod Tatrami, pogarsza się jakość powietrza

Pod Tatrami rozpoczął się definitywnie sezon grzewczy - ostatniej nocy w Zakopanem termometry wskazały minus trzy stopnie. To niestety przekłada się na jakość powietrza.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię