Ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie (norma to maksymalnie 40 mikrogramów/m sześc.) – zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 r.
Nowa Ruda według raportu PAS, tak jak w poprzednim rankingu, jest najbardziej zanieczyszczona, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych (95 dni) i stężenie PM10 (38 µg/m sześc.). Zaś stężenie benzo(a)pirenu (BaP) w tym mieście wyniosło 9 nanogramów/m sześc., czyli 900 proc. normy.
Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz, Szczawnica, Wadowice – to małopolskie miasta, gdzie średnioroczny poziom benzo(a)pirenu jest jednym z najwyższych i wyniósł 6 lub 7 ng/m sześc., czyli 600, 700 proc. normy.
Równie wysokie stężenia tej toksycznej substancji występowały w Nowym Mieście Lubawskim (warmińsko-mazurskie), Rybniku, Godowie, Żywcu (Śląskie).
Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim pojawiło się w raporcie PAS po raz pierwszy, ponieważ otrzymało stację pomiarową GIOŚ. Pomiary z tej stacji usytuowały to miasto wśród najbardziej zanieczyszczonych – odnotowano tu 53 dni smogowe i 700 proc. normy dla stężenia benzo[a]pirenu.
Według PAS, w ostatnich latach jakość powietrza w Polsce poprawiła się. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47 proc., liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26 proc., a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło o 40 proc.
- A
- A
- A
Raport: Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych
Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
14:09
Nieproszeni goście w naszych domach – czy powinniśmy się ich obawiać?
-
13:56
Długie nogi, kanciaste ciało i rozbujany chód. 15 września obchodzimy Dzień Łosia
-
13:39
Służby na zachodzie Małopolski gotowe do akcji
-
13:27
Długie nogi, kanciaste ciało i rozbujany chód. 15 września obchodzimy Dzień Łosia
-
13:18
Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o podwójne zabójstwo w Spytkowicach
-
13:17
Samorządy mają się samorządzić. Czy zagwarantuje to ustawa o ich finansowaniu?
-
12:00
Co w tym tygodniu zasłużyło na miano Wyczynu, a co Blamażu?
-
11:36
Kraków przygotowany na przyjście Borisa. Władze kupują dodatkowy piasek, ale też uspokajają
-
11:35
Bez powodu pobił starszego pana na Prokocimiu. 31-latek zatrzymany
-
09:46
Policjanci z Zakopanego zatrzymali pijanego mężczyznę, któremu sąd cztery razy odebrał prawo jazdy
-
08:53
Nauczyciel prezentował pornografię swoim uczniom. 24-latek usłyszał zarzuty
-
22:30
"Falowanie i spadanie" - czyli jak sterować napięciem w muzyce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze