Najlepsza sytuacja jest w obwarzanku krakowskim, jednak im dalej od stolicy Małopolski tym jest gorzej.
- A
- A
- A
O blisko 40 procent spadła w małopolskich gminach liczba zgłoszeń o spalaniu śmieci
Takie dane przekazał Polski Alarm Smogowy. Mniej jest też kar nakładanych na osoby, które spalają nielegalnie odpady - średnio to zaledwie kilka procent wszystkich sprawdzonych przez służby palenisk. Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca też uwagę, że Małopolska spadła w rankingu wymiany starych pieców węglowych z drugiego miejsca wśród województw na miejsce siódme.Niestety tu widzimy bezpośredni wpływ decyzji podjętych przez sejmik województwa małopolskiego, czyli przesunięcia terminu zakazu użytkowania kopiuchów. Zakaz miał wejść dla całej Małopolski 1 stycznia 2023, został przesunięty na 1 maja 2024 i aktywność Małopolan w zakresie wymiany kopciuchów - w porównaniu do innych województw - zaczęła spadać
Zakaz używania starych pieców został przesunięty na prośbę niektórych gmin, które przekonywały, że i tak nie uda im się wymienić wszystkich pieców na czas.
Chociaż liczba kontroli utrzymuje się na zbliżonym poziomie, to ściągalność kar jest niższa. Najgorzej sytuacja wygląda w małych miejscowościach, gdzie nie ma straży miejskiej, tutaj, jak dodaje Natalia Matyasik z PAS między mieszkańcami panuje zmowa milczenia.
Mamy takie sygnały, że niskie nakładanie mandatów, czy kierowanie spraw do sądu jest w małych miejscowościach, w których nie ma straży miejskiej, wszyscy się znają i trudno jest dawać mandaty znajomym i rodzinie
Władze województwa małopolskiego pracują teraz nad nowym programem ochrony czystego powietrza. W projekcie uchwały nie ma jednak określonej minimalnej liczby kontroli palenisk w gminach.
- To może mieć bardzo zły wpływ na wdrażanie uchwały antysmogowej – komentuje Anna Dworakowska.
Urząd Marszałkowski poinformował, że do momentu przyjęcia programu ochrony czystego powietrza nie udziela w tej sprawie komentarza.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
21:55
Prognozy nie są optymistyczne. Wciąż może intensywnie padać
-
20:01
Złota "główka" Virgila Ghity dała wygraną Cracovii!
-
19:53
Studzienki nie wyrabiały. Fotorelacja m.in. z krakowskich Azorów
-
19:03
Zanim wybierzesz się w podróż pociągiem, sprawdź komunikaty
-
18:24
Rekordowy Lindvik wygrał konkurs w Wiśle
-
18:07
Auto dachowało na Zakopiance. Ranne zostały cztery osoby
-
17:23
Szturm kibiców pod stadionem Cracovii
-
16:33
Kraków: woda wdarła się do szpitala im. Żeromskiego. Sytuację już opanowano
-
15:53
Ulica Prądnicka w Krakowie pod wodą
-
15:37
Zalane ulice i chodniki - niż Boris nad Krakowem
-
15:23
Małopolscy politycy krytycznie o kontrowersyjnej decyzji wojewody
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze