Taki stan utrzymuje się od ponad 3 dni. Dla większej części Małopolski ogłoszono dziś pierwszy stopień zagrożenia. Normy smogowe są mocno przekroczone - w niektórych miejscach kilkakrotnie. Stan powietrza jest zły.  Dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone i powinny unikać przebywania na powietrzu - mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw poprawy jakości powietrza. I dodaje, że za smog w Krakowie, gdzie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem, odpowiadają teraz transport oraz zanieczyszczenia napływające z pobliskich miejscowości.

Emisja napływowa jest na poziomie ok. 20% i mówimy tu o powiatach wokół Krakowa. Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie inne miejscowości dalej położone, to nawet 50%. Dwa dni mieliśmy fatalne warunki meteorologiczne i brak wiatru. To gotowy przepis na gorsze warunki w mieście.


Przy tak wysokim zanieczyszczeniem powietrza gminy i powiaty powinny podjąć działania ograniczające emisję, między innymi zwiększyć liczbę kontroli palenisk domowych. Przychodnie i szpitale powinny być przygotowane na przyjęcie większej liczby pacjentów z problemami oddechowymi oraz krążeniowymi.

3. stopień (kod czerwony) zagrożenia zanieczyszczenia powietrza oznacza, że stężenie pyłu PM10 w powietrzu może przekroczyć 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m sześc.).

Na podstawie danych stacji pomiarowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił 2. stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza dla Tarnowa, powiatów chrzanowskiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego i wielickiego.

1. stopień zagrożenia obowiązuje w powiatach: bocheńskim, brzeski, dąbrowskim, gorlickim, limanowskim, miechowskim, myślenickim, olkuskim, proszowickim, tarnowskim i tatrzańskim.

2. stopień (kod pomarańczowy) ostrzeżenia oznacza możliwość przekroczenia w powietrzu 100 µg/m sześc.

1. stopień zagrożenia (kod żółty) oznacza ryzyko przekroczenia w powietrzu dopuszczalnego poziomu 50 µg/m sześc.