Radio Kraków

Przewodów: wybuch rakiety

Jakie zniszczenia spowodował wczorajszy atak w Ukrainie i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe?

To był najbardziej zmasowany atak od początku wojny. Na Ukrainę spadło wczoraj około stu rakiet, wycelowanych głównie w obiekty infrastruktury energetycznej. To kolejny dowód na to, że Rosja chce wywołać katastrofę humanitarną, próbując pozbawić Ukraińców dostępu do prądu. Jakie zniszczenia spowodował ten wczorajszy atak i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe? Między innymi o tym z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim rozmawiała Joanna Porębska

Wzmocnienie obecności natowskiej pozwoli cześć takich incydentów wyeliminować

Żadne państwo nie dysponuje takimi zdolnościami które mogłyby obronić każdy centymetr swojego terytorium przed atakami pocisków balistycznych, manewrujących. Jest to bardzo drogie i trudne.Chroni się poszczególne, wybrane, najbardziej zagrożone elementy - mówi dr Tomasz Smura - dyrektor biura analiz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, przebywający aktualnie na Konferencji Sojuszu Północnoatlantyckiego związanej ze strategiczną komunikacją. Gość programu Przed hejnałem zaznacza, że wzmocnienie obecności natowskiej, systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w pobliżu granic Polski, pozwoli w dużej mierze, część tego typu incydentów wyeliminować.

Prezydent: nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie był to intencjonalny atak na Polskę

Absolutnie nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było to intencjonalny atak na Polskę; nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję; jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przewodów: w szkole podstawowej zostały odwołane zajęcia

Z powodu uderzenia rakiety w magazyn zboża w Przewodowie w szkole podstawowej oddalonej od miejsca wybuchu o 300 metrów zostały dziś odwołane zajęcia szkolne. Pomocy dzieciom są gotowi udzielić psycholodzy i szkolny pedagog. Jak przyznał pan Paweł, mieszkaniec Przewodowa w rozmowie z Radiem Kraków, jego sąsiedzi obawiają się o swoje życie. Wczoraj kiedy doszło do wybuchu wracał samochodem do domu:

Prezydent Andrzej Duda: nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów, kto wystrzelił rakietę, trwają czynności

Nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę; prowadzone są czynności śledcze – przekazał prezydent Andrzej Duda w związku z wydarzeniami w Przewodowie w woj. lubelskim. Nic nie wskazuje, aby dalsze tego typu zdarzenia miały w tym momencie następować – stwierdził.

Rzecznik rządu: na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli; służby wyjaśniają okoliczności

W wyniku eksplozji, która miała miejsce na terenie powiatu hrubieszowskiego, zginęło dwóch polskich obywateli; zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4, czyli konsultacji członków NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię