Małopolska Zachodnia
Mija 77. rocznica pierwszej akcji pomocy więźniom Auschwitz
Pierwsza zorganizowana akcja pomocy więźniom Auschwitz została przeprowadzona 77 lat temu z inicjatywy metropolity krakowskiego abp. Adama Sapiehy. Jednokilogramowe paczki otrzymało ok. 6 tys. osób. Do obozu docierały one jeszcze po Nowym Roku.
"Chcemy, żeby w Polsce się dobrze żyło" - wicepremier na spotkaniu opłatkowym w Olkuszu
"W święta poświęćmy czas rodzinom" - mówiła dziś w Olkuszu w Małopolsce Beata Szydło. Wicepremier spotkała się z mieszkańcami miasta na spotkaniu wigilijnym w rynku. Złożyła życzenia i łamała się z olkuszanami opłatkiem.
Kontrowersyjny pomnik wywieziony z Kalwarii Zebrzydowskiej. Trafił do muzeum w Rudzie Śląskiej
Kontrowersyjny pomnik zniknął z rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś ekipa zdemontowała i wywiozła postument. Chodzi o pomnik ustawiony w 1962 roku, ku chwale mieszkańców biorących udział w walkach partyzanckich z okupantem hitlerowskim. Problem w tym, że na postumencie podkreślono, że były to walki o Polskę Ludową a ustawiono go w dwudziestolecie Polskiej Partii Robotniczej.
Zmarł Kazimierz Piechowski, były więzień Auschwitz i żołnierz AK
Zmarł Kazimierz Piechowski, uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, więzień okresu stalinowskiego. Świadek historii i autor wstrząsających wspomnień obozowych – podał w piątek Instytut Pamięci Narodowej na swoim profilu facebookowym.
Zator. Policjanci poszukują tego mężczyzny. PORTRET PAMIĘCIOWY
W listopadzie tego roku okradziono mieszkanie 84-latki z Zatora. Policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie i poszukują sprawców kradzieży. Publikują portret pamięciowy mężczyzny, który mógł mieć związek ze zdarzeniem.
Policjanci z Zatora poszukują złodzieja paliwa
Do kradzieży paliwa doszło 19 listopada na jednej ze stacji paliw w Zatorze. Złodziej podjechał na stację samochodem marki Mazda koloru ciemnego, bez tablic rejestracyjnych. Następnie wysiadł, zatankował paliwo do baku pojazdu i odjechał.
Za sprawą mieszkańca Piotrowic, telefon zagubiony w Dubaju wróci do właściciela
Miłą, przedświąteczną niespodziankę, będzie miał mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który już wkrótce odbierze przesyłkę od oświęcimskiej policji. Mężczyzna przebywając na wycieczce w Dubaju zgubił swojego smartfona. Na zgubę natrafił jednak turysta z Piotrowic, który po przylocie do Polski przekazał go policji.
Śmiertelne zatrucie czadem w Polance Wielkiej
Ok. 50-letni mężczyzna zmarł z powodu zatrucia czadem w Polance Wielkiej w powiecie oświęcimskim.
Trzy czujniki będą monitorowały jakość powietrza w Oświęcimiu
Trzy czujniki będą mierzyły poziom zanieczyszczenia powietrza w Oświęcimiu. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, na starówce i w dzielnicy Zasole. Zaczną działać 15 grudnia – podała w poniedziałek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.
Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku w kopalni Brzeszcze. Ranna została jedna osoba
63-letni górnik trafił do szpitala po wypadku w kopalni Brzeszcze. Jak informuje spółka Tauron - właściciel kopalni - do zdarzenia doszło ponad 700 metrów pod ziemią. Mężczyzna to mieszkaniec okolic Pszczyny.
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej jest optymistą ws. pomnika w Chrzanowie
„Jeżeli motywy właściciela terenu są czysto ekonomiczne, to myślę, że dojdziemy do kompromisu” – mówi Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Chodzi o obelisk w Chrzanowie, upamiętniający miejsce kaźni Żydów z czasów II wojny światowej. Przypomnijmy, właściciel terenu, na którym stoi pomnik, chce go usunąć. Prawdopodobnie z powodów inwestycyjnych.
Wypadek na polowaniu. Myśliwy został postrzelony przez uczestnika nagonki
O sporym szczęściu może mówić mężczyzna postrzelony podczas polowania w rejonie Barwałdu Górnego w powiecie wadowickim. Jak powiedział Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach, do zdarzenia doszło po godzinie 14.00. Mężczyzna biorący udział w polowaniu na dziki został postrzelony w nogę przez jednego z uczestników nagonki.
Do Andrychowa dotarły już pierwsze z zamówionych autobusów miejskich
Od stycznia Andrychów zyska własną komunikację. W sobotę do podbeskidzkiego miasta dotarło sześć z 14 zaplanowanych autobusów, wcześniej dwa. Autobusy mają 8 metrów, pomieszczą 37 osób i są przystosowane dla niepełnosprawnych. Nowe nabytki przypadły mieszkańcom do gustu.
Ogromna szopka powstaje w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Jedna z największych w Polsce szopek wypełnia część wnętrza bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rokrocznie przyciąga ona do świątyni rzesze wiernych – podały służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium.
Mikrobiblioteki już na ulicach Oświęcimia
Na ulicach Oświęcimia stanęły pierwsze mikrobiblioteki - niewielkie, kolorowe budki z książkami. To nowy pomysł Galerii Książki. Biblioteka postanowiła ustawić w sześciu punktach w mieście specjalne skrzynki na lektury. Każda jest inna, w każdej zmieści się około 20 - 30 książek.
IPN chce ocalić pomnik pomordowanych Żydów w Chrzanowie
IPN deklaruje podjęcie wszelkich starań, aby nie pozwolić na likwidację pomnika upamiętniającego egzekucję Żydów w Chrzanowie - napisał prezes IPN Jarosław Szarek w przesłanym w środę PAP liście. Pomnik postawiono przed laty na prywatnej działce, teraz jej właściciele domagają się jego usunięcia.
Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach
Do II stopnia podnieśli w środę zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. Jak poinformowali goprowcy, jest to efekt opadów śniegu i silnego wiatru, przez co utworzyły się zaspy.
Dawid Szydło stanął przed sądem w Czarnogórze, ale wyrok nie zapadł. Kolejna rozprawa w 2018 roku
Na pierwszej rozprawie ws. nieumyślnego podpalenia lasu w Czarnogórze przez mieszkańca Chełmka - wyrok nie zapadł. Kolejne posiedzenie sądu odbędzie się w lutym 2018 roku.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 135
- 136
- 137
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
17:58
Ekstraklasowe wzmocnienie beniaminka. Matúš Vojtko nowym piłkarzem Wieczystej Kraków
-
17:19
Potężny pożar hali produkcyjnej w Mszanie Dolnej opanowany
-
17:05
Zapalił się autobus jadący Zakopianką. Były utrudnienia w ruchu w kierunku Krakowa
-
16:40
Chcemy ochłody! I jedziemy do Przylasku Rusieckiego
-
16:33
Woda to nie wszystko. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas upałów?
-
14:43
"Odważny" rządzi braćmi kurkowymi w Tarnowie. Jan Bylica obejmuje tron w roku jubileuszu
-
12:28
"Rowerowa sobota" z Radiem Kraków
-
11:32
Obława w Łękawicy koło Wadowic zakończona. Podejrzewany o atak nożem jest w rękach policji
-
10:29
Jeszcze łatwiej z Krakowa do Zakopanego. Wiadukt w Myślenicach otwarty
-
10:02
Nie każdy jest wielbłądem, czyli zwierzęta i upał
-
09:58
Zakrzówek ponownie otwarty. Długie kolejki i ograniczenia
-
09:31
Od wczesnego ranka kolejki na krakowskim Zakrzówku
-
09:17
Od początku czerwca utonęły 34 osoby. "Chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią"
-
08:57
Rozszczelnienie cysterny z resztkami kwasu solnego w Muszynie
-
08:37
Święto Miasta Tarnowa - wczoraj rozdano nagrody, dziś m.in. piknik i koncerty
-
06:59
Czerwony alert pogodowy w Małopolsce. Takich upałów nie było od kilku lat
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej