Radio Kraków

Maciej Gdula

Prof. Maciej Gdula: szanuję Małgorzatę Kidawę-Błońską, chociaż się z nią nie zgadzam

  • date_range 2020-02-13
- Jest generalnie kandydatką powrotu do tego, co było. Moim zdaniem jest dobrze dobrana, ale nie odczuwam euforii, jak jej słucham - mówi gość porannej rozmowy Radia Kraków, poseł lewicy, Maciej Gdula.

Maciej Gdula: "Polska musi działać tak, żeby sprzątać po Donaldzie Trumpie"

  • date_range 2020-01-08
- Mam nadzieję, że to nie jest początek nowej wojny na Bliskim Wschodzie. Odpowiedź Iranu jest dość agresywna, to próba wyrównania rachunków przez Iran po ataku na generała Kasema Sulejmaniego - tak nocny atak Iranu na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku komentował na antenie Radia Kraków poseł Lewicy, Maciej Gdula. W nocy kilkanaście rakiet spadło na dwie amerykańskie bazy - w Al Asad i w Irbilu. Amerykańska administracja zapewnia, że żaden z żołnierzy USA nie ucierpiał. W bazie Al Asad stacjonują też polscy żołnierze. Jak zapewnia resort obrony, nie odnieśli obrażeń. "Polska ma nie najgorsze relacje z USA, nasz rząd powinien zdecydowanie odradzać Donaldowi Trumpowi wojnę z Iranem, przekonać go, że najważniejsze jest zachowanie koalicji w Iraku. Polska powinna sprzątać po Trumpie, pokazać, że jesteśmy po stronie redukcji napięć. Dolewanie oliwy do bliskowschodniego ognia to droga donikąd" - mówił poseł Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków.

Maciej Gdula: "W sprawie 30-krotności ZUS będzie jednolite głosowanie całego klubu Lewicy"

  • date_range 2019-11-19
- Nie mogę powiedzieć jak zagłosujemy, ale mamy jednoznaczne stanowisko całego klubu w sprawie głosowania nad projektem ustawy o 30-krotności ZUS - mówił w Radiu Kraków poseł Lewicy, Maciej Gdula, przedstawiciel Wiosny. "To wyraźny sygnał dla Prawa i Sprawiedliwości, sygnał, że Lewica potrafi zewrzeć szyki i mówić jednym głosem" - dodawał poranny gość Radia Kraków. W minioną środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od przyszłego roku górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To posunięcie pozwoli zasilić budżet państwa kwotą ponad 7 miliardów złotych. Przeciwne takiemu rozwiązaniu jest Porozumienie Jarosława Gowina - koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy. Dlatego tak ważna jest decyzja Lewicy w tej sprawie.

Maciej Gdula: "Senat nie zablokuje Sejmu, ale Sejm może dzięki temu pracować rozważniej"

  • date_range 2019-10-18
- Nie zamierzam zniknąć z Krakowa, teraz zajmujemy się organizacją biura poselskiego - mówił w Radiu Kraków profesor Maciej Gdula, który dostał się do Sejmu z listy SLD. Jak dodawał, zbudował silne związki z osobami, które działają w krakowskiej polityce. Odnosząc się do kuszenia senatorów opozycji, by zmienili barwy partyjne, profesor Gdula stwierdził, że ma nadzieję, iż senatorowie są odpowiedzialni i jeśli przed wyborami nie zdecydowali się na zmiany, to tym bardziej nie zrobią tego teraz. "To spotkało by się z wielką krytyką wyborców" - podkreślał poranny gość Radia Kraków.

Maciej Gdula: "Szpitale muszą więcej inwestować w proces uczenia się lekarzy po ich specjalizacji"

  • date_range 2019-10-08
"Priorytetem jest służba zdrowia" - tak o najważniejszych zadaniach na pierwsze sto dni rządów mówił na antenie Radia Kraków profesor Maciej Gdula, lider krakowskiej listy SLD w wyborach do Sejmu. "Szybko trzeba opracować projekt wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Tym bardziej, że Polska się starzeje. Ale nie wystarczy dać więcej pieniędzy. Trzeba też wykształcić lekarzy i ściągnąć ich z zagranicy" - mówił Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem także szpitale muszą inwestować w proces dokształcania lekarzy.

Maciej Gdula: trzeba stworzyć nową większą formację lewicową

  • date_range 2019-09-26
- Wiosna Biedronia wciąż istnieje - zapewniał w Radiu Kraków Maciej Gdula, lider krakowskiej listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach do Sejmu, który wcześniej w wyborach do europarlamentu był liderem listy Wiosny w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. I dodawał, że jest przekonany, iż trzeba tworzyć nową większą formację lewicową, w której nie będzie podziału na SLD, Wiosnę i Razem. To powinien być wspólny projekt - mówił nasz poranny gość.

Prof. Maciej Gdula o porozumieniu lewicy

  • date_range 2019-08-20
Prof. Maciej Gdula w Krakowie, Jacek Jabłoński w Tarnowie i Jakub Bocheński w Nowym Sączu - to politycy Wiosny, którzy zostali liderami list lewicy w Małopolsce. W czwartym małopolskim okręgu, czyli w Chrzanowie, listę lewicy otworzy szef małopolskich struktur SLD, Ryszard Śmiałek. O lewicowym porozumieniu rozmawiamy dziś z prof. Maciejem Gdulą.

Prof. Maciej Gdula: "Dobrze, że biskupi uderzyli się w piersi. Pytanie, czy to wystarczy"

  • date_range 2019-05-23
"Na pewno nie powinniśmy tej sprawy zostawić tak, że Kościół po raz kolejny będzie sam starał się zaradzić problemowi pedofilii" - tak gość porannej rozmowy Radia Kraków, lider listy Wiosny w wyborach do europarlamentu Maciej Gdula komentował list biskupów do wiernych w sprawie pedofilii w Kościele. W liście, który ma być odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę, polscy biskupi przyznają, że nie uczynili wszystkiego by zapobiec krzywdom.

Maciej Gdula: "Potrzebne jest wyjście z wojny polsko-polskiej. Tylko Wiosna może nas z tego wyprowadzić"

  • date_range 2019-03-27
- Przed nami kampania, ostateczny wynik będzie przy urnach wyborczych - tak najnowsze sondaże partii Wiosna komentował na antenie Radia Kraków profesor Maciej Gdula, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, lider listy tego ugrupowania w okręgu małopolsko - świętokrzyskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po utworzeniu partii sondaże dawały jej kilkanaście procent poparcia, ostatnie - sześć, osiem procent. "Grzegorzowi Schetynie udało się zbudować Koalicję Europejską, trochę na tym straciliśmy" - przyznał profesor Gdula. Jak zapowiadał, jego partia chce przedstawić nowy program dla Polski. "Potrzebne jest wyjście z wojny polsko-polskiej, musimy wyrwać się z tego jałowego konfliktu" - mówił profesor Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię