koronawirus
Józefa Szczurek-Żelazko: Jest sytuacja kryzysowa związana z koronawirusem, ale nie ma co ulegać panice
- Mamy służby i procedury wystarczające, by podjąć walkę z koronawirusem, gdyby pojawił się w Polsce - zapewniała w Radiu Kraków wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek Żelazko. "Nie ma co wpadać w panikę" - zapewniała. Jak zaznaczała, istotnym elementem profilaktyki jest izolacja chorych, więc do czasu potwierdzenia istotne jest by osoby, które wracają z Chin i źle się czują, zgłaszały się na oddziały zakaźne. Wiceminister podkreślała, że w obecnej sytuacji czas jest ważny. Polska ma wkrótce dostać primery, czyli części genetyczne koronawirusa, dzięki czemu badanie próbek przyspieszy. Na razie są one wysyłane do zagranicznych laboratoriów.
MZ i NFZ przekazały zalecenia ws. koronawirusa placówkom mającym oddziały zakaźne
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski wydali zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych ws. procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.
"To tylko kwestia czasu, kiedy koronawirus dotrze także do Polski"
Wirusy odzwierzęce są dla nas bardzo groźne, bo nie zna ich nasz układ odpornościowy - tak tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koronawirus z Chin jest już w Europie - jego przypadki odnotowano we Francji i w Niemczech. W ocenie krakowskiego wirusologa to tylko kwestia czasu, kiedy dotrze on także do Polski. Z prof. Krzysztofem Pyrciem o koronawirusie rozmawiał Jacek Bańka.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 238
- 239
Najnowsze
-
13:45
Kraków jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju
-
13:05
Wawel świętuje rekord frekwencyjny i zapowiada wystawy na 2026 rok
-
13:01
Najgorętszy dzień w krakowskim magistracie. Trwa ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta
-
12:27
Jeśli błoto nie zniknie, ciężarówki nie pojadą. Powiat stawia twarde ultimatum
-
12:11
Strefa Czystego Transportu w Krakowie: jak przyjezdni mogą opłacić wjazd?
-
11:38
Atom potrzebuje ludzi. Politechnika Krakowska uruchamia nową specjalność
-
11:14
Od Krakowa po Bałtyk. Muzyczny pociąg uczci 80-lecie PWM
-
11:06
Korzenie, które ciągną w górę. Tatuaże z historią w tle - reportaż Ewy Szkurłat
-
11:02
Tragiczny wypadek w Chrzanowie. Zginął kierowca osobówki
-
10:51
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Radia Kraków
-
10:32
12 basenów betonu pod Trzebinią. Akcja trwała aż dwa lata
-
22:30
Czy słusznie boimy się w Kościele uczuć? "Wspólnota, która leczy. Wspólnota, która rani" Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk