Radio Kraków

czyste powietrze

Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom Małopolski w wymianie pieców

Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.

Jak zdobyć dotację na wymianę pieca z programu Czyste Powietrze na nowych zasadach?

Tarnów zaprasza osoby zainteresowane wymianą pieca w ramach programu Czyste Powietrze na dzisiejsze konsultacje od godziny 11:30 do 14:00. Spotkanie odbędzie się na placu przy Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej 25.

Ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem

Rosnące ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem w polskich miastach. Wątpliwości, że tak się stanie, nie mają samorządy. Zdaniem części burmistrzów i wójtów z Sądecczyzny, nawet jeśli rynek gazu uda się ustabilizować a firmy gazowe znów zaczną budować przyłącza, to zaufanie Polaków do gazu mocno spadnie. Tu pojawia się przykra wiadomość dla szukających alternatywy - olej opałowy, węgiel i drewno także mocno drożeją.

Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni

  • date_range 2022-01-03
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?

Koniec z dotacjami na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze

Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia roku. "Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.

Problemy z rozliczaniem wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

Małopolska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. W mijającym roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło blisko 41 tys. podań o dotację na wymianę pieca, okien, drzwi czy docieplenie budynków. Mieszkańcy gmin skarżą się jednak, że mają spore problemy z rozliczeniem inwestycji, które wykonali w ramach programu. Jak mówią, na wypłatę pieniędzy, które mają być rekompensatą za poniesione koszty, czekają wiele miesięcy. Ich zdaniem powodem jest skomplikowana procedura i konieczność poprawiania składanej dokumentacji.

Gazociąg w Podegrodziu i okolicach rozbudowuje się. Można składać wnioski

Wójt Podegrodzia zachęca mieszkańców do składania wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. Właśnie powstaje projekt rozbudowy gazociągu, który oprócz Podegrodzia obejmie miejscowości Brzezna, Podrzecze, Stadła, Olszana i Olszanka.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię