Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sprawa budowy spopielarni w Nowych Żukowicach do ponownego rozpatrzenia

Jak dowiedziało się Radio Kraków, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło negatywną decyzję wójta gminy Lisia Góra dla budowy spopielarni zwłok w Nowych Żukowicach. Jedyny tego typu zakład w regionie miałby powstać obok cmentarza i pośród drzew. Mimo tego, przeciwko budowie spopielarni zwłok w Nowych Żukowicach protestują mieszkańcy. Inwestor nie zamierza rezygnować i zapowiada się na długą batalię sądowo-urzędową.

fot: Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj rozmowy z wójtem Arkadiuszem Mikułą

Po odwołaniu inwestora, 3 lutego Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję wójta gminy Lisia Góra, który w grudniu odmówił wydania warunków zabudowy dla budowy spopielarni zwłok w Nowych Żukowicach. SKO nakazało gminie ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie WZ dla spopielarni zwłok. Na takie postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego przysługuje jednak skarga do sądu, którą mogą złożyć m.in. mieszkańcy i sądząc po ich zdecydowanych protestach przeciwko tej inwestycji, trzeba się spodziewać takiej skargi.

Wójt Gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła podkreśla, że jego negatywna decyzja dla budowy spopielarni zwłok została uchylona ze względów formalnych. "Nie odnoszono się w orzeczeniu SKO do kwestii społecznej. Trochę żałuje, bo moglibyśmy zobaczyć, jakie jest stanowisko Kolegium w tej kwestii, najbardziej dla nas jako dla samorządu istotnej. Bo tutaj obawy mieszkańców były dla nas bardzo istotne przy wydawaniu grudniowej odmowy dla wydania warunków zabudowy dla spopielarni zwłok" - mówi.

Wójt Mikuła wskazywał jednak w swojej decyzji również na to, że taki zakład nie będzie współgrał z obecną zabudową mieszkalno-zagrodową w tym obszarze. 

Małgorzata Mękal, której firma chce wybudować spopielarnię zwłok w Nowych Żukowicach, podkreśla jednak w rozmowie z Radiem Kraków, że SKO wskazuje, że spopielarnia jest budynkiem charakterystycznym, więc nie można mówić o ciągłości funkcji. "Przypominam, że najbliższe domy są w takiej odległości, że absolutnie nie można mówić, że w są w najbliższym sąsiedztwie. SKO wskazuje również, że bierze się pod uwagę najbliższą sąsiadującą działkę, a jest nią cmentarz parafialny. Więc ta inwestycja koresponduje z tym co się dzieje, dlatego nie ma merytorycznych podstaw do odmowy dla wydania warunków zabudowy dla spopielarni w Nowych Żukowicach" - uważa Mękal.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Mękal

Małgorzat Mękal odnosząc się także do obaw mieszkańców dotyczących oddziaływania spopielarni na spadek wartości działek czy ich zdrowie, przekonuje, że to inwestycja bezpieczna dla otoczenia i środowiska. "Jest to niskoemisyjna instalacja zaopatrzona w filtry. Po podwyżce cen gazu zastanawiamy się, czy nie zbudować spopielarni na prąd, która byłaby jeszcze mniej emisyjna. Proszę pamiętać o tym, że głównym buforem i taką naturalną strefą ochronną jest ten las, który zajmuje 40 arów, a inwestycja będzie z tyłu za lasem i będzie absolutnie niewidoczna. Zapotrzebowanie na spopielarnie zwłok jest coraz większe" - dodaje.

Wspólniczka firmy Omega, podkreśla, że chętnie przedstawi mieszkańcom szczegóły po uzyskaniu prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy. Do tego jest jeszcze długa droga. Trzeba bowiem się spodziewać kolejnych odwołań protestujących mieszkańców od ewentualnych pozytywnych decyzji urzędów czy sądów dla budowy spopielarni zwłok w Nowych Żukowicach. Małgorzata Mękal podkreśla jednak, że to ją nie zniechęci. "Jesteśmy na to przygotowani, że to może potrwać dość długi czas" - twierdzi.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Wójta Gminy Lisia Góra o odmowie wydania warunków zabudowy dla budowy spopielarni zwłok z powodu błędów formalnych. Według SKO do decyzji dołączono zbyt nieczytelną mapę najbliższego otoczenia działki, która nie miała też mocy prawnej. Nie została bowiem pozyskana oficjalną drogą urzędową, ale ściągnięta z portalu geodezyjnego Powiatu Tarnowskiego. Kolegium zarzuciło niedbalstwo urzędnikom z Lisiej Góry, którzy zajmowali się wnioskiem o wydanie WZ od sierpnia 2021. "Myślę, że takie słowo jest nietrafione i niestosowne w tego typu dokumencie" - odpowiada wójt Arkadiusz Mikuła.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię