Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”

  • Wydawnictwa
  • date_range Czwartek, 2019.10.24 14:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:48 )
Na tegoroczne Targi Książki, Radio Kraków przygotowało niezwykłe wydawnictwo – płytę z dokumentalnym słuchowiskiem na podstawie tomu listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta – „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”. Od dzisiaj można ją kupić na radiowym stoisku A3 w Hali Dunaj!

Fot. Marek Lasyk

Radiowa premiera na Targach Książki w Krakowie. "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie"

Radiowy spektakl oparty został na jednej z najważniejszych premier książkowych „Roku Zbigniewa Herbarta” – książce wydawnictwa a5 „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert. Książka przedstawia zapisaną w korespondencji niezwykłą historię przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Premiera słuchowiska, zrealizowanego na zwieńczenie projektu „Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków”, miała miejsce w grudniu 2018 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej (premiera z udziałem publiczności). Radiowy spektakl był montażem z listów i fragmentów wierszy dwojga wielkich poetów, które zilustrowane zostały popularnymi piosenkami z lat 1955-1996. Słuchowisko przygotowała (autorska adaptacja) i wyreżyserował Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych. Do współtworzenia radiowego spektaklu zaprosiła znakomitych twórców i aktorów. W słuchowisku postaciom Szymborskiej (Dorota Segda) i Herberta (Jacek Romanowski) towarzyszył współczesny poeta i wykładowca akademicki - postać zainspirowana osobowością wybitnego uczonego prof. Jana Błońskiego (Bronisław Maj). Specjalny utwór zaprezentowany w finale słuchowiska przez Zbigniewa Paletę, skomponował kompozytor i reżyser teatralny Stanisław Radwan.

Słuchowisko zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków oraz środowiska branżowe związane z radiowym teatrem – na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "„DWA TEATRY" w Sopocie zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą im. Ireny i Tadeusza Byrskich.

Zobacz też: Sukces Radia Kraków na Festiwalu „DWA TEATRY – SOPOT 2019"

Premiera płytowa tego znakomitego artystycznie projektu słuchowiskowego będzie miała miejsce podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Po sukcesie radiowej adaptacji, po korespondencję poetów sięgają także twórcy teatralni - w czerwcu roku 2020 Narodowy Stary Teatr zapowiedział premierę spektaklu na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta zatytułowanego „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego i z udziałem Jacka Romanowskiego.

W sobotę (26 października) od godz. 11.00 zapraszamy na stoisko Radia Kraków (hala Dunaj, stoisko A3) na spotkanie z Dorotą Segdą. Poprowadzi je Justyna Nowicka. Tych, którzy w tym czasie nie mogą być na Targach zachęcamy do słuchania transmisji na naszej antenie.

Szczególne podziękowania dla osób i instytucji, które wsparły wydanie płyty: Pani Katarzyny Herbert, Pani Beaty Lechnio, Pana Rafała Żebrowskiego, a także Fundacji Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwa a5

 

Partnerem wydania płyty jest:

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię