Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wichury na Podhalu. Odwołano świąteczne zawody, wstrzymano sprzedaż biletów na szlaki

Z powodu bardzo silnego wiatru Tatrzański Park Narodowy wstrzymał w poniedziałek sprzedaż biletów na wszystkie szlaki i odradza wszelkich wyjść w Tatry. Pod naporem wiatru łamią się gałęzie i całe drzewa – ostrzegają władze parku.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Wstrzymujemy sprzedaż biletów na wszystkich punktach wejścia do TPN i odradzamy dziś wszelkie wyjścia w Tatry. W górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, który dzisiaj się wzmaga. Na szlaki łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia

– czytamy w komunikacie TPN.

Władze TPN zapewniają, że nie jest primaaprilisowy żart. Wiejący na szczytach wiatr osiąga w porywach prędkość 130 km/h. W partiach reglowych na niektórych szlakach leżą powalone drzewa.

Prosimy o zachowanie ostrożności

- apeluje Urząd Miasta Zakopane.

Z powodu silnego wiatru odwołano m.in. Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim "O Wielkanocne Jajo” na Polanie Kalatówki. W komunikacie organizatorów napisano, że wiatr może zagrażać bezpieczeństwu zawodników i kibiców.

Korki, brak miejsc na parkingach i kolejki przed wejściem na szlak - turyści chcą podziwiać kwitnące krokusy

W Tatrach obowiązuje drugi - umiarkowany - stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr są nadal warunki zimowe, a poruszanie się po szlakach w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia i posiadania sprzętu zimowego, takiego, jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka.

Rozmarzają tatrzańskie stawy, Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Od soboty w Tatrach wieje z południa huraganowy wiatr, który wraz z napływem zwrotnikowego ciepła przyniósł saharyjski pył. Niebo jest przyćmione, a żółte ślady pyłu mogą być widoczne na śniegu w wyższych partiach Tatr.

Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię