„Powalczę o fotel prezydenta Krakowa. Po uzgodnieniach z Szymonem Hołownią postanowiliśmy zarejestrować Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Komarewicza – Kraków Trzecia Droga” – powiedział PAP w poniedziałek Rafał Komarewicz.

Decyzję o starcie w wyborach tłumaczy tym, że wielu wyborców dopytywało o tę kandydaturę i oczekiwało jej. Jego zdaniem wyborcom podoba się zmiana, jakiej w stylu uprawiania polityki dokonał Szymon Hołownia. „Mamy dużo wyborców w Krakowie. Nie chcemy ich zawieść. To był ostatni moment na decyzję o rejestracji komitetu. Trzeba powiedzieć wyborcom: +Wchodzimy do gry+” – mówił poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Jak dodał, liczy na poparcie kolegów i partnerów z PSL, którzy, póki co nie, ustosunkowali się do decyzji Polski 2050.

KWW Rafała Komarewicza na swojej liście do rady miasta wystawi m.in. osoby, które – jak powiedział poseł – mają już swoich wyborców i uzyskały dobre wyniki w wyborach do parlamentu czy rad dzielnic. Wśród potencjalnych kandydatów na radnych wymienił m.in. Karolinę Górnisiewicz, Patrycję Durską, Marcina Kłosa, Jarosława Suskiego.

Jeżeli chodzi o Trzecią Drogę, to gotowość do kandydowania na prezydenta Krakowa wyraził wcześniej wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś (partia Centrum dla Polski) z klubu PSL-Trzecia Droga.

Szef małopolskich struktur PSL, wojewoda Krzysztof Jan Klęczar, pytany w poniedziałek rano w Radiu Kraków o kandydata Trzeciej Drogi na prezydenta Krakowa, odpowiedział, że „jest kilku dobrych potencjalnych kandydatów”.

„Zarówno wymienieni minister Raś, jak i poseł Komarewicz to ludzie nam bliscy. Cenimy też profesora (Andrzeja) Kuliga” – powiedział wojewoda.

Zauważając, że rozdrobnienie kandydatów może spowodować rozbicie głosów, dodał: „Wierzę, że dojdzie do rozmów i w ciągu dni będziemy w stanie powiedzieć, którego kandydata poprze Trzecia Droga”.

W Krakowie walkę o fotel prezydenta zapowiedzieli: Aleksander Miszalski (PO), Konrad Berkowicz (Konfederacja) i bezpartyjni: wokalista Marcin Bzyk-Bąk, przedsiębiorca Łukasz Gibała, wiceprezydent miasta Andrzej Kulig, aktywista Mateusz Jaśko, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur. Urzędujący od 2002 r. Jacek Majchrowski nie będzie się ubiegał o reelekcję.