Komisja konkursowa zadawała pytania kandydatom nt. ich koncepcji nadzoru pedagogicznego, organizacji kuratorium, sprawdzała znajomość prawa oświatowego. Finałem posiedzenia i rozmów było głosowanie tajne - komisja wyłoniła w nim na kuratora Gabrielę Olszowską.

"O wynikach konkursu przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda niezwłocznie powiadomiła wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz minister edukacji Barbarę Nowacką" - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo

Do czasu formalnego powołania przez ministra edukacji, Gabriela Olszowska wciąż sprawuje funkcję jako "pełniąca obowiązki".

Olszowska od połowy grudnia jest tymczasowym małopolskim kuratorem oświaty. Zajęła miejsce Barbary Nowak, odwołanej przez minister edukacji Barbarę Nowacką.

Gabriela Olszowska z wykształcenia jest polonistką, autorką publikacji metodycznych. Była dyrektorką Gimnazjum nr 2 w Krakowie i nauczycielką w szkole sportowej. W wyniku decyzji komisji dyscyplinarnych w czasach, kiedy kuratorium kierowała Barbara Nowak, straciła stanowisko i pracę. Chodziło o konflikt z rodzicem oraz o "uchybienia godności zawodu nauczyciela poprzez kierowanie szkołą z ukrycia w trakcie zawieszenia".

Olszowska odwołała się do sądu pracy i ten przyznał jej rację