|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Do Krakowa to zimą mogę jeździć na inhalacje

"Od pewnego czasu zaczęłam zastanawiać się, czy smog w Małopolsce nie wynika przypadkiem z jakichś piromańskich zapędów?" - pyta w liście do redakcji Radia Kraków słuchaczka Sabina.

Fot. ilustracyjne słuchaczy RK

Witam serdecznie, 
od dłuższego czasu chcę się podzielić bolączką, która nęka zapewne nie tylko mnie. Wiem, że Radio Kraków angażuje się w sprawy małopolskiego powietrza, toteż postanowiłam do Was napisać w tej sprawie. Tak jest, w środku lata. 

Mieszkam w niewielkiej małopolskiej miejscowości, położonej w kotlinie (myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że do Krakowa to zimą mogę jeździć na inhalacje). Od pewnego czasu zaczęłam zastanawiać się, czy smog w Małopolsce nie wynika przypadkiem z jakichś piromańskich zapędów? 
Zauważyłam, że Małopolanie (przynajmniej z tej części regionu, w którym mieszkam) lubią popalić. Gdy wiosna nieśmiało daje o sobie znać, odchylając nieco ziemie, które długi czas ukryte były pod śniegiem - co niektórzy prześcigają się w wypalaniu traw. Zupełnie nie rozumiem tego mechanizmu, wydaje mi się, że to już jakiś bezsensowny folklor, ot, taka tradycja przekazywana z dziada pradziada. Nie wiadomo po co, ale trzeba. 
Również wiosną i latem gdy rozpoczyna się sezon na pieczone kiełbaski - swąd grilla podlanego specyfikiem o średnich właściwościach zdrowotnych unosi się niemal nad każdym ogródkiem. Dobrze chociaż, że owa kiełbaska czy karczek doda trochę smakowitości temu zapachowi. 
Gdy lato dobiega końca i czas pozbierać z ziem pozostołości suchej trawy, co z nią trzeba zrobić? Oczywiście spalić! Czas... start! Kto więcej! Uwielbiam w takich chwilach patrzyć jak moje świeżo powieszone pranie chłonie ten cudowny aromat spalenizny. I w tym przypadku wydaje mi się, że są to pozostałości jakiejś obyczajowości. Równo z rozpoczęciem września, przez około miesiąc, wraz z wybiciem godziny 18 w mojej wsi unosi się charakterystyczna mgła o typowym zapachu. Po co dodawać do odpadów zielonych i wystawić odpowiednim służbom do zabrania, skoro można co... ? Spalić! Proszę w tym czasie wybrać się na spacer lub pojeździć na rowerze. Radzę po powrocie zafundować sobie prysznic i szybkie pranie gdzieś poza mieszkaniem, bo nawet szybkie zamknięcie za sobą drzwi nie da w tym przypadku nic, bo wszystko przyniesiemy we włosach i na ubraniach. Te ostatnie położone w jakimś miejscu, szybko sprawią, że poczujemy się jakbyśmy uczestniczyli w owych zawodach spalania traw (i tu moja uwaga: wiosną - wypalanie traw, jesienią - spalanie). 

Gdy nadchodzi jesień i spadają temperatury, zaczyna się - wiadomo - sezon grzewczy. Jakoś wtedy mniej wystawionych przed posesjami worków z odpadami... za to gnieniegdzie unosi się aromat palonego plastiku a z kominów buchają dymy o przeróżnych odcieniach żółci, czerni, szarości a nawet zieleni. Choć co jak co ale ten z węgla nie da się niczym zdominować. Króluje nad wsią, daje o sobie znać wchodząc w nozdrza, powodując łzawienie oczu. I ta ciemna, gęsta powłoka oplatająca widnokrąg aż do późnej wiosny... 

Ilekroć wyjeżdżam na Południe, zazdroszczę tamtejszym mieszkańcom nie tylko pogody ale i powietrza. Jakoś przechodzą mi tam moje przewlekłe anginy, alergia i katar. Wiadomo, położenie geograficzne, ukształtowanie terenu to jedno. Ale jakoś nie zauważyłam zupełnie zbędnych zachowań typu spalanie śmieci. W KAŻDEJ szerokości geograficznej KAŻDY chce oszczędzać. Ale gnieniegdzie wyrozumiałość bierze jednak górę. 

Pozdrawiam serdecznie całą redakcję! 
Sabina 

 

Przypominamy: materiał został nadesłany przez słuchacza. Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza

90%
10%