ustawa antysmogowa
Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów
W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?
Oświęcim: program dopłat dla mieszkańców, którzy wymienią piec węglowy
Oświęcim przygotował program dopłat dla mieszkańców, którzy wymienią piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne. W środę sprawą zajmą się miejscy radni. Dofinansowanie - w przypadku przejścia na ogrzewanie gazowe - może wynieść do siedmiu tysięcy złotych.
Czyste powietrze: smog w Krakowie to również wina gmin ościennych
Ponad piętnaście procent szkodliwych pyłów, które unoszą się w powietrzu i tworzą smog w Krakowie, to wina gmin sąsiednich. Tak wynika z badań przeprowadzanych przez Krakowski Alarm Smogowy.
Czyste powietrze dla Krakowa - Radio Kraków rusza z kolejną akcją antysmogową
Tym razem skupimy się na Krakowie, gdzie od września 2019 roku będzie zakaz palenia węglem. Już teraz w mieście nie można palić niskiej jakości paliwem.
Ceny węgla rosną, a to dopiero początek sezonu grzewczego
Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a ceny węgla w Małopolsce już teraz są o ponad 100 złotych wyższe, niż w ubiegłym roku. Dziś za tonę grubszego węgla w krakowskich składach trzeba zapłacić około 900 złotych. Niewykluczone, że ta stawka będzie nadal wzrastać.
Rusza kampania "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa"
Pod hasłem „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” pod Wawelem rozpoczyna się dziś kampania informacyjna, która ma skłonić mieszkańców do wymiany pieców węglowych i przypomnieć im, że od 1 września 2019 r. w mieście wprowadzony będzie całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania. Na Rynku Głównym stanęły już ogromne kostki z informacjami dla mieszkańców m.in. o tym, że wciąż mogą składać wnioski o dotację na wymianę pieców. Będą też bilbordy, plakaty. Oklejony zostanie jeden tramwaj i osiem autobusów.
Mała liczba wniosków o wymianę pieca w Krakowie
Wg najnowszych danych do Urzędu Miasta Krakowa w tym roku wpłynęło zaledwie 900 wniosków o wymianę pieca węglowego, dodatkowo w czasie weryfikacji odrzuconych zostanie od 10 do 20 procent złożonych podań. Dla porównania - w zeszłym roku było ich prawie siedem i pół tysiąca.
Ryszard Petru: apelujemy do rządu o raport z tego, co robi ws. smogu
Kolejni politycy przypomnieli sobie o problemie smogu. Nowoczesna złożyła poprawkę do budżetu państwa na 100 milionów złotych na przygotowanie pilotażowego programu wymiany pieców węglowych dla Małopolski i Śląska. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod Wzgórzem Wawelskim, przewodniczący partii - Ryszard Petru podkreślał, że do tej pory program smogu był bagatelizowany przez kolejne rządy.
W Krakowie zlikwidowano w 2016 roku 4,2 tys. pieców i kotłów węglowych
4 tys. 200 pieców i kotłów węglowych zlikwidowali mieszkańcy Krakowa w zeszłym roku, dzięki 63 mln zł udzielonym w formie dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji - poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta. Przyznano także 770 dotacji (16,5 mln zł) na wymianę pieców, które będą likwidowane w tym roku.
WSA w Krakowie oddalił skargi ws. uchwały antysmogowej. Regulacje są zgodne z ustawą
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi ws. uchwały antysmogowej. Uznał skargi mieszkańców i przedsiębiorców za bezzasadne. Regulacje są zgodne z ustawą. Trzy skargi na uchwałę złożyli mieszkańcy Krakowa. Jedna jest autorstwa przedsiębiorców, którzy chcą dalej sprzedawać swoje urządzenia.
Gmina Kraków i Tauron wspólnie na rzecz ograniczenia niskiej emisji
W Krakowie do wymiany jest jeszcze około dwudziestu tysięcy pieców węglowych. Trzeba zdążyć do 2019 roku. Władze miasta podpisały umowę z Tauronem, która ma to zadanie ułatwić. Mieszkaniec nie będzie musiał już załatwiać uciążliwych formalności.
Uchwała antysmogowa przyjęta przez małopolski Sejmik została zaskarżona
Na początku kwietnia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpłynęła skarga na tzw. uchwałę antysmogową sejmiku małopolskiego, zakazującą stosowania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie – podał w poniedziałek wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.
Gminy sąsiadujące z Krakowem przygotowują się do wymiany pieców. LISTA
Niemal we wszystkich gminach otaczających stolicę Małopolski trwają przygotowania do walki ze smogiem. Najbardziej zaawansowane w walce ze smogiem są Niepołomice i Zielonki. W tych gminach już przygotowano środki na wymianę pieców i przegłosowano odpowiednie ustawy. Wymiana kotłów może tam ruszyć jeszcze w tym roku. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego ta mobilizacja przychodzi jednak zbyt późno.
Smog w Zielonkach taki jak w Krakowie. PAS: "Uchwałę antysmogową powinny też przyjąć okoliczne gminy"
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy podkrakowskich Zielonek, jest równie zanieczyszczone, jak to w Krakowie. Świadczą o tym wyniki pomiarów, przez dwa tygodnie prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy. Stojący w Zielonkach pyłomierz wskazał, że stężenia zanieczyszczeń przez 11 dni były w Zielonkach wyższe, niż na Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa. Tak jest niestety, nie tylko w Zielonkach. Dlatego, według działaczy Alarmu Smogowego, uchwała, która zakazuje palenia w piecach w Krakowie, nie rozwiąże problemu. Podobne rozwiązania powinny przyjąć podkrakowskie gminy.
Wymiana pieców węglowych w Krakowie: wreszcie ma być łatwiej i bezgotówkowo
Po licznych apelach i interwencjach, m.in. Radia Kraków, magistrat przygotował plan usprawnienia procesu wymiany pieców węglowych w Krakowie. Ma być szybciej, łatwiej i - co najważniejsze - taniej dla mieszkańców. Możliwa będzie bowiem bezgotówkowa wymiana pieców, a dofinansowanie ma zostać zwiększone.
Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy
Nie tylko Kraków. "Prezydent miasta proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach" - mówił w Radiu Kraków marszałek małopolski, Jacek Krupa. Sejmik województwa uchwałą antysmogową ma się zająć 30 grudnia. "Jeśli wtedy nie uda się jej przyjąć, sejmik Małopolski zajmie się nią 15 stycznia" - mówił marszałek w porannej rozmowie Radia Kraków.
Polska zapłaci surową karę za zanieczyszczone powietrze?
Kraków szykuje się do rozwiązania problemu smogu, a tymczasem Komisja Europejska złożyła skargę na jakość powietrza w Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja wzięła pod uwagę jakość powietrza w ostatnich pięciu latach. Bruksela uznała, że podejmowane dotychczas działania, mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia, są niewystarczające.
Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.
Najnowsze
-
20:32
Dostępność cyfrowa: klucz do równych szans
-
20:25
Piłkarski PP - trzy pary ekstraklasowe w 1/8 finału
-
19:34
Geolog o zapadliskach w Olkuszu: „Ten teren jest jak ser szwajcarski”
-
18:25
Podział punktów przy Reymonta
-
17:42
Wypadek na drodze krajowej w Szymbarku. Jedno z aut doszczętnie spłonęło
-
17:08
Tak mało wody nie było od dziesięcioleci
-
17:07
Jak głosuje Ameryka? I dlaczego wybiera inaczej niż my?
-
16:52
Tak niskiego poziomu wody w Jeziorze Klimkowskim nie było od dawna
-
16:51
Do ruin zamku Tenczyn prowadziła droga w ruinie. Ale powstaje nowa
-
16:12
Starorzecze Wisły Podgórki Tynieckie zniszczone. Kto zawinił?
-
15:55
Być jak Stanisław Lem
-
15:24
Wypadek szkolnego busa w Rudniku w powiecie myślenickim. Ranna została 10-latka