To między innymi województwo śląskie i mazowieckie, gdzie uchwały antysmogowe weszły w życie w niezmienionym terminie.
Małopolska przez bardzo długi czas zajmowała pozycję wicelidera pod względem liczby zgłoszony wniosków o dotację z programu Czyste Powietrze na wymianę kopciucha. W sierpniu, gdy konsultowano zmiany w uchwale, spadła jednak na trzecie miejsce w Polsce, we wrześniu, gdy uchwała została zmieniona, na czwarte, a w październiku i listopadzie na piąte miejsce - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. SW marcu 2022 było złożonych 1822 wnioski, a w listopadzie zaledwie 860. Aktywiści podkreślają, że to realne konsekwencje zmian w uchwale, o których ostrzegali już w wakacje.
- A
- A
- A
Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów
W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska twierdzi jednak, że mniejsze zainteresowanie programem w ostatnich miesiącach 2022 roku wynika z możliwości otrzymania wyższego dofinansowania w roku bieżącym. W minimalnym stopniu uchwała miała jakiś wpływ, ale głównie to zapowiedź wyższego dofinansowania dotacji - podkreśla Koprowski
Pośrodku tej dyskusji stawia się gmina Charsznica koło Miechowa. Ekodoradca Magdalena Kadeja przyznaje, że część osób, która chciała wymienić piec, słysząc o planach przesunięcia terminów uchwały antysmogowej po prostu przestała się kontaktować, ale później były też takie osoby, które z końcem roku dopytywały już o nową odsłonę Czystego Powietrza. Ta zaczęła obowiązywać 3 stycznia.
Dziennie odwiedza mnie nawet 5 osób, pozostali dzwonią z licznymi pytaniami, to około 10 osób każdego dnia, czyli tyle, ile dawniej - mówi ekodoradca. W ubiegłym roku mieszkańcy Charsznicy złożyli 43 wnioski do programu Czyste Powietrza, gmina liczy, że w tym roku ten wynik będzie lepszy. Planuje organizować kolejne spotkania dla mieszkańców i roznosić nowe ulotki z informacjami o dofinansowaniu.
Krakowski Alarm Smogowy oczekuje jednak długofalowej kampanii informacyjnej w całym województwie. Chce, by dotarła ona do wszystkich osób korzystających z kopciuchów. Deklaruje, że będzie regularnie przepytywać urząd marszałkowski z podejmowanych działań, pierwsze takie zapytanie zostało już wysłane. Jeżeli taki sygnał nie popłynie do mieszkańców, to można się spodziewać, że Małopolska będzie w rankingach programu Czyste Powietrze zajmować coraz odleglejsze miejsca, a chcemy, żeby proces związany z modernizacją domów w naszym regionie przyspieszył.
Urząd marszałkowski na razie nie komentuje sprawy.
O dofinansowanie z Programu Czyste Powietrza od 3 stycznia mogą starać się osoby, których roczny dochód nie przekraczał 135 tysięcy złotych.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:43
Szarów: kobieta wjechała samochodem w restaurację
-
20:47
W pracowni kompozytorskiej. Znany i wielokrotnie utytułowany krakowski kompozytor Wojciech Widłak w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz
-
18:30
Niewiele jest takich cerkwi w Polsce. Ta przejdzie gruntowny remont
-
18:25
Magiczny czas. Jeszcze tylko trochę śniegu
-
18:21
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1547 08.12.2024
-
17:52
Od poniedziałku Zakopianką pojedziemy szybciej. Jedna ważna zmiana
-
16:49
Wybrano najpiękniejsze Szopki Krakowskie. Wśród nich wyhaftowana na tradycyjnym krakowskim gorsecie
-
16:28
Jest klimat! Mgła, śnieg, góry
-
16:02
W Tarnowie można było kupić niebanalne prezenty i zrobić dobry uczynek
-
15:26
Motomikołaje rozdawali prezenty na sądeckim rynku
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze