Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Kijowie

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Zełenski w rocznicę wojny: to był rok bólu, żalu, wiary i jedności

To był rok bólu, żalu, wiary i jedności – oświadczył prezydent Ukrainy w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Mija rok od początku rosyjskiej inwazji. Ukraina obroniła niepodległość kosztem tysięcy ofiar

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Ukraina obroniła swoją niepodległość, ale część jej terytorium jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Dwa marsze solidarnościowe z narodem ukraińskim przeszły ulicami Krakowa

W piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji, w Krakowie odbyły się dwa marsze solidarnościowe. Pierwszy przeszedł z Wawelu na Rynek Główny. Stamtąd, po wygłoszeniu przez młodych ludzi z Polski i Ukrainy apelu o pokój, wyruszył kolejny marsz - na skwer Wolnej Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden jest już w Polsce. Jego wizyta na Ukrainie trwała ponad pięć godzin

Prezydent USA Joe Biden opuścił Kijów; wizyta amerykańskiego przywódcy na Ukrainie trwała ponad pięć godzin - poinformowała w poniedziałek wczesnym popołudniem agencja AP. Była to pierwsza podróż amerykańskiego przywódcy na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 roku i od czasu wizyty George'a W. Busha w Kijowie w 2008 roku.

Premier: apeluję do kanclerza Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej

Apeluję do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej. Rosja już wzmaga ofensywę na kilku odcinkach frontu, nie ma na co czekać - chcemy, by Ukraina mogła skutecznie kontratakować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Monachium.

300 dni od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwają ataki rakietowe na Kijów, ale ofensywa rosyjska jest mało prawdopodobna

We wtorek mija 300 dni od początku inwazji Rosji na Ukrainę, czyli ogłoszenia przez Putina "specjalnej operacji wojskowej" mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". Według analityków rosyjska armia ma ograniczoną zdolność do przeprowadzenia w najbliższych miesiącach skutecznej ofensywy.

Premier Morawiecki: Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać

Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.

Jakie zniszczenia spowodował wczorajszy atak w Ukrainie i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe?

To był najbardziej zmasowany atak od początku wojny. Na Ukrainę spadło wczoraj około stu rakiet, wycelowanych głównie w obiekty infrastruktury energetycznej. To kolejny dowód na to, że Rosja chce wywołać katastrofę humanitarną, próbując pozbawić Ukraińców dostępu do prądu. Jakie zniszczenia spowodował ten wczorajszy atak i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe? Między innymi o tym z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim rozmawiała Joanna Porębska

Ukraina/ Media: eksplozja na moście na Krym to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię