Radio Kraków

referendum2023

PKW: wybory przebiegły w sposób niezwykle spokojny; mamy rekordową frekwencję

Wybory przebiegły w sposób niezwykle spokojny – ocenił w niedzielę wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Podkreślił, że frekwencja jest prawdopodobnie największa w dziejach III RP; na oficjalne wyniki wyborów musimy jednak poczekać - PKW planuje podać je we wtorek.

Referendum: prognozowana frekwencja wyniosła 40 proc.

W referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 proc. uprawnionych – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.

Kto i kiedy decyduje o ważności referendum? Jak wnieść protest przeciw jego ważności? - zasady i wymogi

Nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum, na posiedzeniu jawnym cała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzyga o jego ważności. Wcześniej musi rozpoznać wszystkie protesty, które ewentualnie będą wniesione przeciw ważności tego głosowania. Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego co do ważności referendum nie jest związane z kwestią wiążącego lub niewiążącego wyniku tego referendum. Wyniki referendum są wiążące, jeśli do urn pójdzie więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Grzegorz Małodobry i Łukasz Słoniowski o wyborach, referendum i bezpieczeństwie

Łukasz Słoniowski, kandydat do Sejmu, miejsce 11 na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 13 obejmującego miasto Kraków oraz powiaty: miechowski, olkuski i krakowski oraz Grzegorz Małodobry, Kandydat do Senatu z Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL ZIELONI w okręgu numer 31 obejmującego powiaty: krakowski, miechowski, olkuski. w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.

Sądy przyznały PiS prawo do krytyki polityki migracyjnej UE i mechanizmów relokacji

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenia FOR i HFPC; wcześniej sądy pierwszej instancji oddaliły w całości powództwa, w których organizacje te chciały m.in. zakazu informowania o tym, że tzw. pakt migracyjny zakłada przymus relokacji nielegalnych migrantów; sądy przyznały prawo do krytyki polityki migracyjnej UE i mechanizmów relokacji - dowiedziała się PAP w PiS.

PKW: nie jest prawdą, że karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i referendum będą złączone

Nie są prawdziwe informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych, że karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i referendum będą zszyte lub w inny sposób złączone - oświadczyła w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

Profrekwencyjna akcja "Głosujesz decydujesz - Tour de Referendum" w Krakowie

Akcję organizuje Fundacja Klubów Gazety Polskiej. W miastach rozdawane są broszury informacyjne o tym czym jest referendum, na czym polega, kiedy jest ważne i jakie są pytania. Uwagę mieszkańców Krakowa miał przykuwać telebim, obok ustawiono namiot gdzie można było porozmawiać z organizatorami Zachęcamy do udziału w referendum, ponieważ mamy informacje, że ma być bojkotowane" - mówił prawnik Michał Wach, jeden z ekspertów akcji

Akcja "Głosujesz decydujesz - Tour de Referendum" w Tarnowie

7 października do Tarnowa zawitała akcja edukacyjna "Głosujesz decydujesz - Tour de Referendum" organizowana przez Fundację Klubów Gazety Polskiej. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców regionu do udziału w referendum oraz w wyborach.

Prof. Andrzej Piasecki o historii polskich referendów

Prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego o historii polskich referendów. Rozmowę prowadził Jacek Bańka.

Bogdan Pęk i Jerzy Meysztowicz o referendum i wyprzedaży majątku polskiego

Kandydaci do Sejmu: Bogdan Pęk – miejsce 20. na liście Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu oraz Jerzy Meysztowicz - numer 5 na liście Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL ZIELONI w Krakowie w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o referendum i wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym.

Najnowsze

Najchętniej czytane

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię