Opowieść o nim jest jeszcze niepełna, a chronologia wydarzeń niejasna. Niektóre przedmioty-archiwa łączą się z opowieścią o dziadku, inne pojawiły się później i należą do kogoś innego. Wypełniają dworek, siedzą w kątach, szafach, zakamarkach, wypełniają cały strych. Trzymają w sobie historię składającą się z fragmentów, nieopisaną i niezapowiedzianą ani wtedy, ani dzisiaj, którą może w końcu uda się odtworzyć.  Albo i nie, bo historii rodzinnych nigdy nie da opowiedzieć się do końca.

Opowieść, chociaż zaczyna się od bardzo konkretnej historii rodzinnej, staje się “tropem” do refleksji o archiwach i kulturze pamięci jako takiej. Ważniejsze są wyobrażenia, detale a nie bezpośrednie przyczyny i ich skutki. Intuicja lubi naginać, wyolbrzymiać albo naciągać nasze wspomnienia, wzbogacając je o natężenie i wrażenia, które realnie wcale nie musiały mieć miejsca. Najtrudniejsza wydaje się opowieść o tych fragmentach rzeczywistości - niemożliwych do nazwania, ale tkwiących w pamięci, mętnych i niejasnych, które dominują inne zdarzenia i nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Kim jesteśmy wobec pamięci własnej lub cudzej? Czy istnieje między nimi faktyczny podział?  Na ile pamięć o przeszłości buduje nas samych, a na ile to my jesteśmy jej faktycznymi (od)twórcami?

Wydarzenie towarzyszące koncertowi “Strauss Wschodu - Jan Karol Fyda” w Filharmonii Krakowskiej: https://www.radiokrakow.pl/promocja/strauss-wschodu-jan-karol-fyda-koncert-or-kiestry-w-krakowie/

Otwarcie wystawy: 28.04.2024 16:00 | Sala Złota Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (wystawa otwarta w godzinach koncertów)

Czas trwania wystawy | 28.04 - 13.05.2024 - Wstęp wolny.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Szachnowska

Jakub Szachnowski (ur. 1998 w Nowym Sączu), artysta wizualny, fotograf. Student na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz fotografii kreatywnej w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Zajmuje się video art’em, instalacją, designem, mappingiem i scenografią. Założyciel kolektywu wydawniczego RUST skupiającego się na self-publishing’u oraz promocji debiutujących fotografów. Współzałożyciel Fundacji Południe. Uczestnik m.in. konkursowej sekcji laboratorium Cracow Art Week KRAKERS, OFF Bratislava, Polish Photo Self-Publishing at Contemporary Art Space Batumi, International Student Book Art Competition w GAFU Gallery Ostrava, Biennale fotografii TIFF Wrocław, "Talent roku" oraganizowanego przez Fundacje Pix.house Foundation, laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

___

Organizatorzy:

Fundacja Południe Imienia Jana Karola Fydy

Or_kiestra

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Rust Publishing

Wystawa eksponowana dzięki wsparciu Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Więcej o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/404186659001883/