Jan Karol Fyda (1890-1944) to pochodzący z Sądecczyzny zapomniany kompozytor, muzyk i nauczyciel 1. połowy XX wieku. Podczas 1WŚ kapelmistrz Armii Hallera, nazwany przez austriacką prasę „Straussem Wschodu” za wykonanie w Klagenfurt walca „Marie Klange” opartego na utworze Josefa Straussa o tym samym tytule. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pisze poloneza na okoliczność Zaślubin Polski z Morzem, którego wykonuje razem z orkiestrą hallerowską podczas uroczystości w Pucku w 1920 roku. Nie zapomina też o swoich rodzinnych terenach, równolegle pisząc utwory m.in. do spektakli nowosądeckiego teatru Bolesława Barbackiego.

W trakcie 2WŚ więziony w obozach w Auschwitz i Sachsenhausen, nawet wtedy nie przestaje tworzyć. W Sachsenhausen też ginie w wyniku nalotu aliantów w 1944 roku. Część jego twórczości zostaje zachowana w rodzinnym dworku kompozytora w Słowikowej k. Nowego Sącza i zostaje ponownie odkryta przez Justynę Zawiślan - dyrygent Or_kiestry.

Muzyka Jana Karola Fydy to zbiór tradycyjnych rytmów, inspirowanych muzyką wiedeńską i twórczością Straussa. W swoich kompozycjach Fyda wplatał też elementy muzyki ludowej, chóralnej, klasycznej i wojskowej. Dzięki temu jego twórczość ma emocjonalną głębię i odtwarza niepowtarzalny klimat lat 20. i 30. XX wieku.

Podczas koncertu w Krakowie Or_kiestra wykona repremierowo Marsz Żałobny napisany przez Jana Karola Fydę na okoliczność śmierci Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo zostaną zaprezentowane najważniejsze utwory kompozytora, jak wspomniane wcześniej - Polonez na Zaślubiny Polski z Bałtykiem oraz Walc „Marie Klange”. W końcu, wykonane zostaną również utwory skomponowane przez Justynę Zawiślan na podstawie stylu kompozycyjnego Jana Karola Fydy.


Spotkajmy się w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie 28 kwietnia o godzinie 18:00. Bilety na koncert są dostępne w kasach Filharmonii Krakowskiej oraz na stronie internetowej Filharmonii Krakowskiej: https://filharmoniakrakow.pl/public/program/koncert-strauss-wschodu---jan-karol-fyda

Ponadto, w ramach koncertu przygotowano także wydarzenia towarzyszące. Odbędą się one w dniu koncertu w Filharmonii Krakowskiej:

  • Wystawa fotograficzna Jakuba Szachnowskiego ukazująca historię odkrycia twórczości kompozytora i rodzinnego dworku Fydów w Słowikowej k. Nowego Sącza - otwarcie wystawy nastąpi o godzinie 16:00 i będzie dostępna przez cały czas trwania koncertu dla zwiedzających.

  • Panel dyskusyjny z udziałem wnuków kompozytora - Jana i Aleksandra Fydów - o godz. 16:30