Radio Kraków

oszczędzanie energii

Szkoły uczą, jak oszczędzać energię. "Na razie teoria nie przekłada się na praktykę"

Krakowskie szkoły edukują uczniów, jak oszczędzać energię. Nauczyciele prowadzą zajęcia o tematyce inflacji i ekologii. Wiedzę w tym zakresie dzieci wynoszą także z domu. Rodzice tłumaczą im, żeby gasiły światła, wyłączały komputery, bo muszą płacić coraz więcej i stać ich na coraz mniej.

Patryk Wicher o nocie dyplomatycznej do MSZ Niemiec: Stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno

Można powiedzieć "nareszcie stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno" - tak o nocie dyplomatycznej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w sprawie reparacji wojennych mówił na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. Szef MSZ podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec. Uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne. Nie odcinamy się od Niemiec, ale dobre relacje polegają na tym, że mamy uregulowane wszystkie sprawy - wszystkie zadry z przeszłości - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Wicher.

Uniwersytet Jagielloński będzie płacił 700 procent więcej za prąd. Chodzi o ponad 180 milionów złotych rocznie

700 procent więcej - czyli ponad 180 milionów złotych rocznie ma płacić Uniwersytet Jagielloński za energię elektryczną. Jak mówi rektor UJ profesor Jacek Popiel nawet uczelnia z tak dużą subwencją nie jest w stanie udźwignąć tych kosztów. Od nowego roku akademickiego uczelnia zamierza zaciskać pasa, aby płacić mniejsze rachunki.

Urszula Rusecka: gdybyśmy ten prąd, który produkujemy u siebie w kraju, mogli sprzedawać poza giełdą towarową, to byłaby możliwość obniżenia cen

To jeszcze jedna możliwość obniżenia cen za prąd - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. A chodzi o projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe w sprzedaży energii elektrycznej. Projekt wprowadza też kary za prowadzenie manipulacji rynkowych.

Jak sądeckie gminy zamierzają oszczędzać energię?

Od najbliższej soboty, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, samorządy mają zacząć oszczędzać energię. Chodzi o zmniejszenie zużycia prądu o 10 procent. Niektóre gminy na Podhalu, takie jak Nowy Targ, Szaflary czy Łapsze Niżne zdecydowały o wyłączaniu nocą ulicznego oświetlenia. W jaki sposób do nowych zaleceń zamierzają się dostosować gminy z regionu sądeckiego?

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Czy szykują się cięcia na krakowskich uczelniach?

Już za tydzień na uczelnie wracają studenci. Czy ich również czekają ograniczenia w związku z rosnącymi cenami energii? No i przede wszystkim, czy podobnie jak w ubiegłych latach, muszą się przygotować na naukę zdalną?

Tarnów z oszczędności wyłączy część lamp ulicznych

Proces częściowej rezygnacji z oświetlenia ulic może potrwać nawet do końca roku, bo miasto jest właścicielem jedynie 30 procent lamp, reszta należy do Tauronu. W piątek prezydent miasta wydał także rozporządzenie rekomendujące dyrektorom szkół, przedszkoli oraz innych jednostek miejskich dotyczące oszczędzania prądu, ciepła i wody.

Uniwersytet Ekonomiczny zamyka basen z powodów finansowych

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zamyka do odwołania swój basen. Decyzję tłumaczy wzrostem kosztów energii i utrzymania obiektów przy braku adekwatnego zwiększenia finansowania.

To będzie trudny sezon grzewczy. "Musimy nauczyć się oszczędzać"

Musimy nauczyć się oszczędzać energię cieplną tak samo jak elektryczną - przekonuje u progu sezonu grzewczego prezes największej Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zbigniew Sipiora podkreśla, że badania przeprowadzane kamerą termowizyjną pokazywały, że w niektórych blokach 30 procent lokatorów wietrzy mieszkania przy włączonych kaloryferach. To tak jakby zrobić dziurę w bloku o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych - przekonuje prezes największej tarnowskiej spółdzielni mieszkaniowej Zbigniew Sipiora.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię