Radio Kraków

ogród

Czas złotych kwiatów

  • date_range 2015-10-30
W Polsce chryzantemy są symbolem żałoby i śmierci. Kupowane są przeważnie z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych, dlatego też nie zawsze wywołują miłe skojarzenia. Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami w donicach ozdabiać nie tylko nagrobki, lecz również przydomowe ogrody i tarasy.

Okrywamy rośliny na zimę

  • date_range 2015-10-23
Najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.

Jesienne porządki czas zacząć

  • date_range 2015-10-16
Październikowe temperatury tym roku nas wcale nie rozpieszczają, poranny szron w każdej chwili może ozdobić nasz ogród, bo zima zbliża się nieuchronnie. Korzystajmy zatem z każdej wolnej chwili i dobrej pogody, bo od uporządkowania ogrodu i odpowiedniego przygotowania roślin do zimy zależy, jak przezimują i czy będziemy się nimi cieszyć w przyszłym sezonie. Co zatem powinniśmy zrobić w ogrodzie?

Dynie - słońce zaklęte w roślinie

  • date_range 2015-10-09
Pojawiają się od czerwca do września. Duże, kuliste, lekko spłaszczone owoce ze zwartym, soczystym i smacznym miąższem, zawierającym mnóstwo witamin i minerałów. Owoce można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów – na surowo, ale także pieczone, używane do ciast, placuszków, dżemów, zup i różnych warzywnych gulaszy.

Jesienny urok traw

  • date_range 2015-10-02
Teraz jesienią, gdy w ogrodach coraz mniej barwnych kwiatów, trawy ozdobne królują na rabatach. Popularność swą zawdzięczają temu, że ich nieco niesforne, swobodne i lekkie kępy świetnie pasują nie tylko do ogrodów wiejskich, stylizowanych na naturalistyczne, ale także do tych bardzo nowoczesnych, miejskich. Nie są szczególnie wymagające – nawet początkującemu ogrodnikowi nietrudno będzie stworzyć z nich efektowne kompozycje.

Milin amerykański - ogrodowe pnącze zachwycające barwnymi kielichami

  • date_range 2015-08-31
Milin amerykański (Campsis radicans, syn. Bignonia radicans) należy do rodziny bignoniowatych, podobnie jak katalpy. W warunkach naturalnych milin rośnie w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych (stąd jego nazwa amerykański). Pierwsze miliny amerykańskie dotarły do Europy już w XVII wieku, początkowo były sadzone jedynie w ogrodach przypałacowych i botanicznych.

Budleja - roślina o niewątpliwej urodzie

  • date_range 2015-08-25
Budleja jest żelazną pozycją w zestawach roślin, które przywabiają do ogrodu motyle w ciągu dnia, a nocą ćmy. Nie jest to jedyna zaleta tego niezwykłego krzewu. Ma gałęzie szeroko, łukowato rozpostarte i kiedy kwitnie, przypomina wielki bukiet. Główną ozdobą są drobne pachnące kwiaty zebrane w długie przewisające wiechy. Pojawiają się na szczytach pędów od lipca do października. Można je spotkać w wielu odcieniach - od białej do ciemnofioletowej. Dzięki niewątpliwej urodzie, niewielkim wymaganiom i zdolności przywabiania motyli budleje zyskują sobie u nas coraz więcej wielbicieli i są coraz bardziej poszukiwane.

Mirtowy wianek

  • date_range 2015-07-31
Mirt pospolity, to jedna z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach i jest trochę zapomniana, a przecież bardzo dekoracyjna i na dodatek o wielu cennych właściwościach. Często jest nazywany mirtem panny młodej, co odzwierciedla symbolikę - mirt jest symbolem płodności i czystości, dlatego często można było spotkać pannę młodą z wiązanką tego krzewu.

Sztuka podlewania roślin

  • date_range 2015-06-26
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż podlewanie roślin, ale okazuje się, że miewamy w tym względzie całkiem sporo wątpliwości i popełniamy błędy, których naprawienie niestety nie zawsze jest możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka ogólnych zasad, których poznanie ułatwi rozprawienie się z tym problemem.

Piękno żywopłotów

  • date_range 2015-06-19
Jedną z zalet formowanych żywopłotów jest to, że zajmują mało miejsca. Poza tym chronią i zdobią. Wykonane ze starannie dobranych roślin mogą zaskakiwać urodą przez cały sezon i stanowią tło dla innych roślin. Służą nie tylko ludziom. Regularnie przycinane pędy rozrastają się i stają się bardzo mocne. Taki gąszcz chętnie zasiedlają ptaki, które znajdują w nich schronienie i miejsce do budowania gniazd. Dzięki temu ogród zyskuje sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię