Po raz kolejny Marka Radia Kraków wędruje do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem nagrodziliśmy muzeum za wystawę zat. "Teraz komiks!". Ekspozycja gromadzi oryginalne m.in wydawnictwa, plansze, druki ulotne oraz unikalne figurki i zabawki z lat 1871-2017.
- Wystawa doskonale ujmuje fenomen komiksu - mówi Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego. A Justyna Nowicka dodaje: " Komiks to także opowieść o czasach, w których powstawał. Dziś bardziej niż kiedykolwiek bawi, ale także uczy". 

Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie na wystawie „Teraz komiks!”, którą nagrodziliśmy Marką RK za marzec.
Muzeum Narodowe w Krakowie po raz pierwszy organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. To blisko 700 obiektów, w tym: komiksowe szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki i przedmioty codziennego użytku.

Wystawa jest okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa dla kilku pokoleń. Na ekspozycji będzie można wejść do komiksowej pracowni Papcia Chmiela lub sfotografować się z ulubionymi bohaterami W świat komiksów wprowadzi nas Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej. Następnie będziemy towarzyszyć Koziołkowi Matołkowi, poznamy najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka i jego nieodłącznego towarzysza - psa Fafika. Odwiedzimy Mirmiłowo, słowiański gród, w którym mieszkają Kajko i Kokosz. Razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem wybierzemy się po smocze jajo i złoto Alaski. Bąbelek i Kudłaczek zaprowadzą nas do źródeł wody sodowej. Nie zabraknie także młodszych bohaterów, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq.
Intencją kuratorów wystawy jest ukazanie komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany polskiej kultury XX w. W trakcie wystawy zapewnimy wiele atrakcji, m.in.: spotkania z autorami komiksów z Polski i zagranicy, projekcje filmów, warsztaty i konferencje.


Pozostałe nominacje:

Premiera w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl "Gwałt na Lukrecji" inspirowany poematem Williama Szekspira to przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Spektakl bada problem przemocy seksualnej wobec kobiet i powszechnego niedostrzegania jej źródeł. Na ile klasyczne teksty kultury z empatią traktują o cierpieniu bohaterek i wciąż mogą być źródłem wiedzy o problemach współczesnych kobiet? Reżyseruje Marcin Liber.

Premiera w Operze Krakowskiej. Podczas jednego wieczoru zobaczyliśmy dwa operowe tytuły: „Pajace” Leoncavalla i jednoaktówkę „Gianni Schicchi”  Pucciniego. Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Tomasz Tokarczyk, spektakl reżyseruje Włodzimierz Nurkowski. Jak mówią twórcy, oba tytuły połączy wątek silnych afektów i namiętności: w "Pajacach" to miłość i zazdrość w „Giannim Schicchim” - chciwość i pieniądz.

Premiera na scenie Teatru im. Słowackiego. Remigiusz Brzyk reżyseruje legendarny tekst Bertolda Brechta pt. "Kariera Artura Ui". Brecht napisał swój dramat w 1941, inspirując się kariierą polityczną Adolfa Hitlera. Pisarz posłużył się schematem historii gangsterskiej i pastiszem kronik szekspirowskich. Dla reżysera, historia zbrodniarza z "jarzynowego gangu" brzmi dziś bardzo współcześnie. W tytułowej roli gościnnie wystąpił Michał Majnicz, aktorski popis dał także Andrzej Grabowski.

Na scenie Teatru Bagatela spektakl "Żyd".  To sztuka Artura Pałygi, znanego widzom Sceny przy ulicy Sarego 7 i wielokrotnie nagradzanego - "Taty". Akcja rozgrywa się na zwołanym przez dyrektora prowincjonalnej szkoły zebraniu nauczycielskim. Podobnie jak w klasycznej już Wizycie starszej pani Friedricha Dürrenmatta bohaterowie sztuki zastanawiają się, jak przyjąć dawnego ucznia, od którego mają nadzieję pozyskać pieniądze potrzebne na ratowanie placówki.

Spektakl reżyseruje debiutujący student krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Andrzej Błażewicz. Sztuka jest owocem warsztatów w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, podczas ktorych spotkali się twórcy teatralni oraz historycy i socjologowie. Głośna prapremiera dramatu miała miejsce w lutym 2008 w Teatrze Polskim w Bielsku Białej w reżyserii Roberta Talarczyka. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


Nasze nominacje:
- "Gwałt na Lukrecji", reż. Marcin Liber, AST,
- "Pajaca i Gianni Schicchi". reż. Włodzimierz Nurkowski, Opera Krakowska
- "Kariera Artura Ui", reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Słowackiego
-  "Żyd", reżyseria Andrzej Błażewicz, Teatr Bagatela, scena przy Sarego
- "Teraz Komiks!", kuratorzy Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik, Główny Gmach MNK

 

 


jn/mat. prasowe