Radio Kraków

Wielka Sztuka Małopolski

Muchy, żaby i kret w piętnastowiecznym modlitewniku

  • date_range 2019-10-11
W 2. połowie XV wieku we Flandrii powstawały iluminowane rękopisy o specyficznych dekoracjach marginesów: artyści niesłychanie precyzyjnie i realistycznie ukazywali "rozrzucone" na kartach kwiaty, owady oraz ptaki. W zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich (Muzeum Narodowe w Krakowie) znajduje się taki właśnie flamandzki rękopis Godzinek, a o ciekawostkach w nim ukrytych Magdalena Łanuszka opowie w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godzinie 18.

Zagadki średniowiecznych Godzinek

  • date_range 2019-10-04
W kolekcji Biblioteki Czartoryskich znajduje się piętnastowieczny rękopis Godzinek, dekorowany siedmioma miniaturami, zaś na marginesach znajdują się zwierzęta oraz hybrydy ludzko-zwierzęce. Jak możemy interpretować znaczenie tych dekoracji? Czym właściwie były "Godzinki", oraz jakie wnioski można wyciągnąć, analizując zamieszczoną w tym rękopisie litanię do Wszystkich Świętych? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godz. 18.

Trzej archaniołowie w różnych odsłonach

  • date_range 2019-09-27
29 września przypada wspomnienie świętych archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Każda z tych postaci ma inną rolę w Biblii i każdą znajdziemy w małopolskich dziełach sztuki. Kim był Tobiasz, którego ukazywano w towarzystwie Rafała, jakie wieści przynosił Gabriel i dlaczego Michał bywa przedstawiany z wagą i diabłem? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godz. 18.

Wino i sacrum

  • date_range 2019-09-20
W sezonie winobrania warto sięgnąć do przedstawień związanych z tematem wina w dawnej sztuce sakralnej; do jednych z najciekawszych tego typu tematów należy Tłocznia Mistyczna, czyli przedstawienie Chrystusa w winiarskiej tłoczni, z którego z kolei wyewoluował wizerunek zwany Źródłem Życia. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o małopolskich zabytkach dekorowanych tymi niezwykłymi "winnymi" przedstawieniami - w audycji Wielka Sztuka Małopolski, w piątek, po godz. 18.

Rzemieślnicy renesansowego Krakowa

  • date_range 2019-09-13
Miejski notariusz Baltazar Behem podarował krakowskiej radzie miejskiej w 1505 roku księgę zawierającą odpisy przywilejów, statutów i ustaw cechowych, dekorowaną miniaturami ukazującymi rzemieślników i godła cechów. Ten niezwykły zabytek, dziś przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, dosadnie i miejscami satyrycznie ukazuje nam świat krakowskich mieszczan sprzed 500 lat. Dlaczego kuśnierzy przezywano kocimi oprawcami, a garbarzy - psim łajnem? Jakie rekwizyty charakteryzują postać błazna - uwodziciela mieszczek? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godz. 18.

Bruegel w Budapeszcie i Brueghel w Krakowie

  • date_range 2019-09-06
Raz jeszcze przy okazji 450. rocznicy śmierci Pietera Bruegela Starszego sięgniemy do twórczości tego niderlandzkiego malarza, oraz kopii jego dzieł autorstwa jego syna: tym razem tematem będzie obraz "Kazanie św. Jana Chrzciciela" z Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, którego kopia znajduje się w galerii Europeum Muzeum Narodowego w Krakowie. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek po godzinie 18.

Madonny Owocowe

  • date_range 2019-08-30
W dawnej sztuce sakralnej w dłoni Madonny albo Jezusa artyści często umieszczali atrybuty - wśród nich były także owoce. W kolejnej audycji Wielka Sztuka Małopolski Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o symbolice jabłek, gruszek, winogron i orzechów z małopolskich przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem - w piątek, po godzinie 20.

Św. Anna kanclerza Szydłowieckiego

  • date_range 2019-08-23
W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się obraz pochodzący z kolegiaty św. Marcina w Opatowie: to przedstawienie św. Anny Samotrzeć, ufundowane przez Krzysztofa Szydłowieckiego w 1519 roku. Autorstwo tego obrazu przypisuje się krakowskiemu Mistrzowi Jerzemu, który namalował także Zwiastowanie, obecnie znajdujące się w kolekcji Czartoryskich (MNK). Kim był Krzysztof Szydłowiecki, jakie były jego związki z Opatowem, i dlaczego przedstawienia świętej Anny określane są mianem "Samotrzeć"? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski, w piątek po godz. 20.

Święci, o których prawie nikt nie słyszał

  • date_range 2019-08-02
W czasie wakacyjnych wycieczek, szczególnie w małych kościołach z późnobarokowym wyposażeniem, możemy natrafić na świętych, których identyfikacja może sprawić trudność nawet historykowi sztuki. Kim był święty Wedast, którego atrybutem jest wilk z gęsią w pysku? Dlaczego święta Notburga ukazywana była z lewitującym sierpem? Magdalena Łanuszka zaprasza na wyprawę do drewnianych kościołów w Haczowie i w krakowskiej Mogile oraz do parafialnej świątyni w Inwałdzie, w poszukiwaniu tych właśnie świętych, w programie Wielka Sztuka Małopolski w piątek po godzinie 20.

Brzydkie Madonny

  • date_range 2019-07-05
W trzynastym wieku w całej Europie rozkwitał kult maryjny, a kościoły pełne były wizerunków Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Madonna powinna być zawsze najpiękniejsza - a jednak niektóre wówczas powstałe rzeźby naprawdę trudno nazwać ładnymi. W kolejnym programie Wielka Sztuka Małopolski Magdalena Łanuszka zaprasza na wakacyjną wyprawę tropem najbrzydszych małopolskich Madonn: w ich poszukiwaniu udamy się do Sandomierza, do Wysocic, oraz do Wiślicy; w piątek po godz. 20.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię