Widoczność na drodze ma kluczowe znaczenie. Niestety, podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji przyznaje, że kłopoty ze światłami są powszechnym problemem wśród polskich kierowców:

Na naszych drogach można zaobserwować bardzo wiele samochodów, które mają źle ustawione światła. Dlatego Komenda Główna Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego na terenie całej Polski podjęła inicjatywę, która umożliwia każdemu kierowcy bezpłatne sprawdzenie prawidłowości ustawienia świateł w samochodzie.

Warsztaty biorące udział w akcji czekają na kierowców w dwie, kolejne soboty: 9 i 16 grudnia. W całej Polsce tych punktów jest ponad 200, w Małopolsce jedenaście, a w Krakowie dwa:

 

 
Nazwa firmy Miejscowość Adres
Beskidus Sp. z o.o. Zembrzyce nr 663
Moto Service Adam Worwa Nowy Targ ul. Szaflarska 156
Porębski Transport Mszana Dolna ul. Orkana 68
Jan Sieranc. Stacja Kontroli Pojazdów Oświęcim ul. Chemików 24
MOSUR. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów   Rudawa ul. Legionów Polskich 30
Auto Partner Libiąż ul. Orzeszkowej 18
Eltor Kraków ul. Saska 25
Transbud Nowa Huta Kraków ul. Ujastek 11
Porąbka. Zygmunt Czyżycki Porąbka Iwkowska     nr 72
Stacja Kontroli Pojazdów MPK Tarnów ul. Okrężna 9
Kazimierz Dudek. Zakład Mechaniki Pojazdowej     Wietrzychowice nr 19

 

W związku z tym, że trwa szary i ponury okres jesienno-zimowy, nie ma co liczyć, że policja odpuści nam karę za usterki oświetlenia…

Taryfikator określa nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł, gdyż jest to wykroczenie związane z nieprawidłowym stanem technicznym pojazdu – ostrzega podinsp. Dymura.

Warto zarezerwować chwilę w najbliższą lub kolejną sobotę i upewnić się, że ze światłami w naszych samochodach wszystko jest w porządku.

 

Mateusz Żmija