23 subiektywny spis aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego 2015 

cyt. za e-teatr.pl

Matylda Baczyńska [nadzieje]

W ustach młodej, ślicznej dziewczyny krwawe oktawy z „Króla Ducha” Słowackiego zdają się całkowicie nie na miejscu. Ale może przez ten intrygujący kontrast są lepiej zrozumiałe? W piwnicy pod sceną tarnowskiego Teatru im. Solskiego, aktorka, nie tracąc sensu (nie melodii tylko sensu!) mówionych wersów, wspaniale łowi z nami, słuchaczami, kontakt. Jest czasem kokieteryjna, czasem wyzywająca, sarkastyczna, gorzka -  opowieść nabiera żaru, bądź chłodnieje w poetyckiej retoryce. A wszystko brzmi wśród przedziwnych quasi-harf z metalu, których dźwiękami aktorka podbija monolog. Chapeau bas dla niej i dla teatru za szalone przedsięwzięcie, które nie miało prawa się udać, a udało się przecież znakomicie.

 

 

 

"Król" wg Króla Ducha J.Słowackiego reż. M.Warsicka teatr im. L.Solskiego w Tarnowie 2015

http://www.radiokrakow.pl/kultura/krol-wg-jslowackiego-recenzja/

"...Ona  wyciszona więc i głośna, łkająca, ironizująca, waleczna i strachliwa. Wprawia w ruch harfy. Gra na nich palcami, przeciąga smykiem/strzałą, bębni. Muzyka wzmocniona elektronicznie, modulowana podobnie jak głos odtwórczyni ról, wspomagany przez mikrofony. Te wszystkie dźwięki i krucha postać aktorki/narratora (bardziej posłańca niż wielkiego ducha)  w stroju wojownika z filmów fantasy wypełniają dramaturgicznie całą przestrzeń między skrzydlami/harfami niewielkiej undergrandowej sceny i snują opwieść o wielkości i marności posiadających władzę, o miłości, poświęceniu , zdradzie i przeznaczeniu ... " (JD)


H.Levi " Jakobi i Leidental" reż. M.Warsicka  Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie 2014

http://www.radiokrakow.pl/kultura/jakobi-i-leidental-h-levina-recenzja/

Sprawdziła się aktorsko jako pseudoartystka Rut Szachsz Matylda Baczyńska . Jej walka o miłość, uznanie, własny dom, choć przegrana, zaskakuje zróżnicowaniem środków aktorskiej ekspresji. Jest w jej roli i dystans, oziębłość, jest i egzaltacja. (J.D)


A.Wakulik "Bohaterowie"  w reż. E.Pietrowiak  Teatr im.L.Solskiego  w Tarnowie 2013

http://www.radiokrakow.pl/kultura/bohaterowie-recenzja/

"...jest jeszcze Basia młodziutka Żydówka, poetka postać chyba najsłabiej dramaturgicznie zarysowana więc grająca ją Matylda Baczyńska nie wypada mocno poza jedną sceną - chyba najbardziej poruszającą w spektaklu - kiedy czyta wiersz napisany specjalnie dla Jakuba, w którym wykrzyczy cały swój ból, rozpacz i złość na swój los. ..." ( JD)