Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Stanisławie Dolnym powstają meble do papieskiego apartamentu. ZOBACZ ZDJĘCIA

W firmie stolarskiej Krzysztofa Gaury w Stanisławie Dolnym, w pobliżu znanej z tradycji meblarskich Kalwarii Zebrzydowskiej, powstają meble do apartamentu papieskiego w Domu Miłosierdzia, budowanym na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. "Będą to meble stonowane, raczej skromne w formie, ładne i eleganckie. Nie chcieliśmy przesadzić z ozdobami; wiemy, jakim człowiekiem jest papież Franciszek - nie lubi zbyt dużego przepychu" – mówi PAP Krzysztof Gaura.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Grzankowskiego z Krzysztofem Gaurą, z firmy stolarskiej
ŚDM 2016: meble do apartamentu papieskiego powstają w Kalwarii Zebrzydowskiej

Meble zostaną wykonane z drewna orzecha amerykańskiego, które jest wdzięcznym materiałem do pracy - jest wytrzymałe, łatwo daje się obrabiać i ma ładny zapach - opowiada stolarz. W skład zestawu wchodzi łóżko, szafka nocna, biurko z fotelem, stolik okolicznościowy i dwa krzesła.

Dom Miłosierdzia, znajduje się na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. W sobotę 30 lipca w Brzegach pod Wieliczką odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie Światowych Dni Młodzieży papież odprawi tu Mszę Świętą Posłania. Organizatorzy ŚDM mają nadzieję, że podczas pobytu w Brzegach Franciszek zatrzyma się w specjalnie przygotowanym dla niego apartamencie w Domu Miłosierdzia i pobłogosławi nowo wybudowany dom. "W skład zestawu do apartamentu papieskiego wchodzi łóżko, szafeczka nocna, biurko z fotelikiem, stolik okolicznościowy i dwa krzesła" – powiedział PAP Krzysztof Gaura. Meble zostaną polakierowane na kolor średniobrązowy, w półmacie.

Na razie powstały dwa krzesła z ręcznie rzeźbionymi motywami kwiatowymi na przedniej części i zwieńczeniu oraz z ozdobnymi nóżkami. "Chcemy uniknąć powtarzania tych kwiatowych motywów na innych elementach, ale mimo to spiąć wszystko w jedną całość" – zapowiada papieski stolarz.

Osobny element znajdzie się na biurku. "Jako że jest to dar naszej firmy dla młodzieży, w części roboczej biurka chcemy zamontować skórę introligowaną z logiem ŚDM. Oprócz tego biurko będzie posiadało trzy szufladeczki i ozdobne nóżki" – powiedział autor projektu papieskich mebli i ich wykonawca. Według niego, czas potrzebny do wykonania takiego zestawu to ok. półtora tygodnia.

Jak przyznaje twórca, zrobienie mebli dla papieża Franciszka to duży zaszczyt, ale jednocześnie duże wyzwanie. "Czasu było mało, ale potrafimy stanąć na wysokości zadania i sprostać podobnym zadaniom" – powiedział Krzysztof Gaura. Jego działająca od trzech pokoleń firma wykonywała już m.in. meble sakralne dla kościoła parafialnego w Sance (gm. Krzeszowice).

Krzysztof Gaura przyznał jednak, że był zaskoczony propozycją zrobienia mebli dla papieża. "Może to dar od Boga, że dostąpiliśmy tego zaszczytu?" - zastanawia się. Od razu przypomina jednak, że miejscowość Stanisław Dolny ma także inne papieskie tradycje – to własnie tu w firmie Stanisława Żmiji powstały buty dla papieża Jana Pawła II.

Firma Stolarstwo Gaura została założona w 1956 roku i od początku była nastawiona na wykonywanie indywidualnych i nietypowych zamówień. Krzysztof Gaura jest przedstawicielem trzeciego pokolenia, prowadzącego firmę.

Budowany w Campusie Misericordiae Dom Miłosierdzia będzie domem środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jeden z apartamentów, przeznaczonych dla pensjonariuszy, przygotowano właśnie z myślą o papieżu.

Drugi budynek - tzw. Dom Chleba - będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i rozdzielania żywności. Obok budynków na dzwonnicy wisi Dzwon Miłosierdzia, poświęcony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza 3 kwietnia podczas tegorocznego Święta Bożego Miłosierdzia. Według planów dzwon zabrzmi, gdy na Campus Misericordiae przybędzie Franciszek.

Campus Misericordiae powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki i wokół niej, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.

Według założeń burmistrza miasta i gminy Wieliczka wszystkie budowane tu obiekty będą pamiątką po ŚDM i przyczynią się do rozwoju gminy. "Kilka dni po wyjeździe młodzieży zostanie strefa przemysłowa, strefa społeczna z domem dla osób starszych, i strefa rekreacyjna wokół zbiorników wodnych. Tak naprawdę przyspieszyliśmy kilka działań, które musielibyśmy realizować przez kilka lat, a nie w kilka miesięcy" - podkreśla Artur Kozioł.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 

 

(PAP/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię