Meleks okazał się na tyle popularny, że Tarnowskie Centrum Informacji zdecydowało się na uruchomienie dodatkowego kursu, który od 13:30 codziennie woził będzie turystów po najciekawszych zakątkach Tarnowa.

Jeszcze pod koniec czerwca, mało kto wiedział, że spacerki po Tarnowie, codzienna atrakcja turystyczna okresu wakacyjnego, zyska takie wsparcie. Od kilku lat Tarnowskie Centrum Informacji organizowało bezpłatne wycieczki szlakiem najciekawszych zabytków Tarnowa. Przez wiele lat były to piesze wycieczki. W tym roku turyści zyskali dodatkową możliwość zwiedzania.

Nie spodziewaliśmy się, że takie duże zainteresowanie spowoduje złoty a skromny meleks, którego głównym celem jest promocja polskiej marki turystycznej. Ma dowozić turystów do winnic i wozić również po tarnowskim mieście wszystkich chętnych, którzy przyjeżdżają do Tarnowa i regonu tarnowskiego w okresie wakacyjnym

- mówił Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Złoty meleks już po kilku dniach zyskał ogromną popularność wśród tarnowian i turystów. Program wycieczek został także zmodyfikowany przez TCI. To, że wycieczki przestały być piesze — stawia przed nami nowe możliwości.

Pokażemy też inne zakątki poza centrum miasta, ponieważ meleksem dojeżdżamy do parku strzeleckiego. Jesteśmy wokół tzw. winnicy miejskiej, stąd przejeżdżamy wokół kościółków drewnianych, czyli w miejscach, które w ciągu 1,5 h godziny przewodnik z turystami nie przejdzie

- mówi Marcin Pałach.

Niestety złoty meleks stał się ofiarą własnej popularności. Jednorazowo może do niego wejść maksymalnie 12 osób, a zainteresowanie turystów jest znacznie większe.

Fantastyczne, tylko żeby było troszkę więcej miejsca dlatego, ponieważ wczoraj tutaj byliśmy, próbowaliśmy, ale było dużo osób i zrezygnowaliśmy. Dzisiaj przyszliśmy i też jest dużo osób. Chcemy na pewno zwiedzić, bo po to tak naprawdę przyszliśmy. Pomysł jest fajny.

Jak podkreślają turyści takie zwiedzanie miasta za pomocą elektrycznego pojazdu, jest wygodne nie tylko dla starszych.

Bardzo się nam ten pomysł spodobał, dlatego tutaj przyjechaliśmy na tę okoliczność. Mam jedno małe dziecko, drugie nieco większe i daje to możliwość takiego spokojnego zapoznania się z architekturą starówki tarnowskiej.

Jak udało się ustalić, do końca wakacji, bezpłatnie dostępne będą dwa kursy meleksa, organizowane przez Tarnowskie Centrum Informacji. Ale zainteresowanie turystów, które wzbudziła taka inicjatywa — sprawiło, że kilku inwestor zaczął poważne rozważać to, czy w przyszłoroczne wakacje nie zaoferować turystom — komercyjnych wycieczek meleksem — znanych między innymi z Krakowa czy innych większych miast.