W poniedziałek po południu, na ulicy Kościuszki w Szczucinie policjanci z drogówki podczas rutynowej kontroli zatrzymali kierowcę tira. Mundurowi, po otwarciu drzwi kabiny kierowcy, wyczuli silną woń alkoholu. Zachowanie i wygląd mężczyzny siedzącego za kierownicą wskazywały, że jest mocno nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 50-latka ponad 2,5 promila alkoholu. W takim stanie mężczyzna stwarzał poważne zagrożenie w ruchu drogowym.

Policjanci zatrzymali mieszkańcowi województwa pomorskiego prawo jazdy. Natomiast pojazd, którym się poruszał, został przekazany innemu  kierowcy. Mężczyzna odpowie przed sądem, grozi mu do lat 2 więzienia.

Policja przypomina, że jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie, jest według statystyk jednym z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym i jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

 Kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

- od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

- powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 do 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.