Głosowanie odbyło się podczas czwartkowej sesji rady miasta. Jak poinformował Urząd Miasta Zakopane, wotum zaufania i absolutorium zostały przyjęte jednogłośnie. Radni zatwierdzili też sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2025 rok.
Zgodnie z danymi przytoczonymi przez skarbnika miasta Łukasza Dłubacza, w minionym roku budżet zamknął się nadwyżką w wysokości 12,24 mln zł, pierwszą nadwyżką budżetową miasta od wielu lat. Dochody miasta wyniosły 272 mln zł – o 2 proc. więcej niż planowano, a wydatki 260 mln zł. Plan finansowy został wykonany w ok. 94 proc. Nadwyżka operacyjna wyniosła 38,5 mln zł.
Według informacji urzędu, największą częścią dochodów były wpływy z podatków, które wyniosły 155 mln zł, z czego 90 mln zł stanowiły podatki PIT i CIT, a 40 mln podatek od nieruchomości. Miasto podało, że innym istotnym wpływem były również opłaty związane z gospodarką komunalną i transportem, w tym funkcjonowaniem Strefy Płatnego Parkowania oraz sprzedażą biletów. 28 mln zł pochodziło z programów zewnętrznych.
Spośród wydatków jedna trzecia środków została przeznaczona na oświatę, a prawie jedna czwarta na inwestycje, w tym m.in. modernizację ulic i oczyszczalni ścieków, wykup gruntów, budowę stadionu.
Po sesji Filipowicz w nagraniu udostępnionym na portalu społecznościowym odniósł się do udzielonego mu jednogłośnie wotum zaufania i absolutorium, mówiąc, że „taki wynik głosowania motywuje do dalszej pracy na rzecz Zakopanego”.
– Rok 2025 to rok wielu inwestycji: blisko 60 mln zł zainwestowane w naszą infrastrukturę, z tego blisko 30 mln zł to środki zewnętrzne. Ale dzięki dobrze wykonanemu budżetowi nie musieliśmy zaciągać nowych zobowiązań i ten rok zamknęliśmy jedynie z niewielkim zadłużeniem – podsumował.
Na koniec 2025 roku zadłużenie miasta wynosiło 98,9 mln zł. Na początku 2026 roku Zakopane dokonało przedterminowej spłaty pożyczek o wartości 20 mln zł.