Jak podano w komunikacie RPD, zainteresowanie pomocą psychologiczną i prawną w języku ukraińskim jest bardzo duże. Początkowo rzecznik świadczył dyżury telefoniczne, a od kilku tygodni również czat. W ten sposób eksperci RPD pomagają uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Ze specjalistami można porozmawiać, dzwoniąc na bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Dla wszystkich dzieci, młodzieży, ale i rodziców, którzy potrzebują pomocy, a nie znają języka polskiego, przy całodobowym Dziecięcym Telefonie Zaufania dyżurują psycholodzy biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim) - przypomniano w komunikacie RPD.

Oprócz dyżurów telefonicznych w języku ukraińskim i rosyjskim działa także internetowy czat z pomocą psychologiczną w tych językach – pod adresem https://czat.brpd.gov.pl/.

Ze względu na to, że wielu dzwoniących szukało również pomocy w rozwiązaniu kwestii związanych z przepisami polskiego prawa dotyczącymi pobytu cudzoziemców, rzecznik uruchomił dodatkowe specjalistyczne dyżury prawnika – pomoc w zakresie praw uchodźców można uzyskać w każdy poniedziałek w godzinach 18-20.

Harmonogram czerwcowych dyżurów psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim (telefoniczne oraz na czacie) dostępny jest na stronie: https://brpd.gov.pl/2022/05/31/uwaga-nowe-godziny-pomocy-psychologicznej-po-ukrainsku/.