Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pożar zabytkowego, drewnianego kościoła w Nowym Sączu

  • Radio Kraków
  • date_range Niedziela, 2024.06.16 09:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.06.24 21:19 )
W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spłonęło prezbiterium XVII-wiecznej świątyni. Z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum. Trwa ustalanie przyczyn pożaru i szacowanie strat.

Fot. PSP Nowy Sącz

Fot. PSP Nowy Sącz

Fot. PSP Nowy Sącz

Przedstawiciele Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są Nowym Sączu i biorą udział w oględzinach zniszczonego przez pożar drewnianego kościoła w Nowym Sączu. W oględzinach uczestniczy również Policja, Straż Pożarna i Inspekcja Nadzoru  Budowlanego.

Jak przekazała Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Katarzyna Urbańska, proboszcz zostanie w niedzielę ustnie poinformowany o tym, aby dokonał zabezpieczenia konstrukcji budynku. W poniedziałek oficjalnie zostanie mu przekazana decyzja konserwatorska. Powołany zostanie też biegły, który oceni stan techniczny budynku i stwierdzi, jakie elementy można zachować, a jakie nie będą nadawały się już do dalszej eksploatacji.

Wiele elementów wyposażenia uległo spaleniu. Wnętrze kościoła zostało zalane wodą w wyniku gaszenia pożaru. Wyposażenie pochodziło z XVI, XVII i XVIII w. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków złoży w sprawie pożaru zawiadomienie do prokuratury. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Pożar zauważono po godzinie 5.00. Chociaż konstrukcja świątyni ocalała, to część prezbiterium jest zwęglona, a wnętrze zostało zalane wodą.

Pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał

- powiedział PAP rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej Paweł Motyka.



Z wnętrza świątyni strażacy wynieśli między innymi tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.


Fot. PSP Nowy Sącz

Fot. PSP Nowy Sącz


Wybudowany w 1686 roku kościół pod wezwaniem Świętej Heleny w Nowym Sączu posiada drewnianą, zrębową konstrukcję.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy osiedla Helena w Nowym Sączu
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię