Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sezon narciarski na Podhalu trwa w najlepsze - widać to nie tylko na trasach, ale i w szpitalach

To właśnie tam na Szpitalne Oddziały Ratunkowe trafiają kontuzjowane osoby. Co prawda największe ośrodki narciarskie jeszcze nie uruchomiły najbardziej wymagających tras, ale i na mniejszych zdarzają się różnego rodzaju urazy. Obecnie najczęściej popołudniami spora liczba narciarzy zgłasza się po pomoc medyczną do placówek medycznych na Podhalu. Aleksandra Chowaniec-Sibiga wicedyrektor ds. medycznych nowotarskiego szpitala zapewnia, że Szpitalny Oddział Ratunkowy jest przygotowany na sezon narciarski

fot: Pixabay

posłuchaj Aleksandry Chowaniec-Sibigi

 Pacjentów jest przez cały rok bardzo dużo, ale ich liczba znacząco się zwiększa w sezonie narciarskim. Szpital wzmocnił obsadę SORu o dwóch lekarzy, ale trzeba się liczyć z kolejkami.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zlokalizowany w centrum regionu obsługuje kontuzjowanych narciarzy m.in. ze stacji narciarskich w Białce Tatrzańskiej, gdzie jest ich kilkanaście. Większość poszkodowanych ma na szczęście niegroźne urazy, najczęściej wystarczy unieruchomienie złamanej kończyny. Ale zdarzają się również osoby w tak poważnym stanie, że wymagają leczenia chirurgicznego i pobytu na oddziale ortopedycznym placówki.

posłuchaj narciarzy

Na razie spora liczba dużych ośrodków narciarskich nie rozpoczęła jeszcze tegorocznego sezonu - większość kolei krzesełkowych rusza za tydzień. Wyjątkiem są trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu - tutaj już od kilku dni udostępniona jest dla wszystkich chętnych dolina Gąsienicowa i nartostrada do Kuźnic. Niestety wciąż za mało jest śniegu w kotle Goryczkowym - tutaj aby przygotować bezpiecznie trasę dla narciarzy konieczne są dodatkowe naturalne opady śniegu.

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię