Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie GDDKiA, na obwodnicę Chełmca czekali nie tylko mieszkańcy tej miejscowości, ale też Nowego Sącza.

„Ten półtorakilometrowy odcinek ma fundamentalne znaczenie dla mieszkańców zachodniej części miasta, dla turystów, dla ruchu tranzytowego, który dzięki tej drodze ominie centrum Chełmca” - wskazał Adamczyk.

Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że nowa trasa liczy niespełna 1,5 km długości. Obwodnica jest drogą jednojezdniową, a ruch w każdym kierunku poprowadzono jednym pasem. Droga połączyła rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej.

Według wyliczeń GDDKiA przez skrzyżowanie tych ulic w styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało ponad 26 tys. pojazdów, w tym ponad 3,6 tys. samochodów ciężarowych i dostawczych.

W ramach inwestycji zmodernizowano dwa ronda - na początku i na końcu nowego odcinka. Zostały również przebudowane drogi gminne (ul. Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek). Wzdłuż nowego odcinka w wyznaczonych miejscach powstały ekrany akustyczne.

„Nowa droga jest z kilku względów nietypowa. Przebiega niemal w całości na nasypach, a pod nią przechodzą wszystkie drogi lokalne. Na trasie nie ma żadnego skrzyżowania. Ma też walor widokowy - jadący nią kierowcy widzą z lepszej perspektywy okolicę i pasma Beskidów” - wskazał przedstawiciel GDDKiA.

Nowa trasa domknęła od zachodu północną obwodnicę Nowego Sącza i wyprowadziła z centrum wsi ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców.

Inwestycję za prawie 50 mln zł zrealizowało konsorcjum Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska. Powstała ona w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Obwodnica Chełmca stanowi brakujący łącznik między północną i zachodnią obwodnicą Nowego Sącza, które zostały oddane do użytku w 2015 roku. Pierwsza z nich to 2-kilometrowa droga - część DK28 Zator - Przemyśl. Nad torami kolejowymi, ulicą Dunajcową i rzeką Dunajec przebiega przez nowy most. 6-kilometrowa obwodnica zachodnia Nowego Sącza biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z DK28.