„Nie da się zrozumieć zbrodni popełnionych w Auschwitz bez cofania się do okresu przedwojennego, bez umiejscowienia Auschwitz w znacznie szerszym kontekście, bez konfrontowania różnych punktów widzenia i sposobów upamiętniania, a także refleksji dotyczącej tego, w jaki sposób uczyć o tragicznej historii, by podejmować także kwestie naszej współczesnej, moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Celem projektu jest prześledzenie i przeanalizowanie historii zbrodni niemieckiego nazizmu – od jej źródeł, aż po współczesne sposoby jej upamiętniania” – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które jest częścią Muzeum Auschwitz.
Seminarium adresowane jest do nauczycieli z Polski i Niemiec. Całość podzielona będzie na dwa etapy. Pierwsza część odbędzie się w Niemczech – w Miejscach Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen – od 14 do 19 lipca. Druga – w Miejscu Pamięci Auschwitz od 28 września do 2 października.
Podczas dwuetapowego seminarium uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko odwiedzić autentyczne miejsc pamięci i pogłębić wiedzę historyczną, ale też poznać działania edukacyjnych trzech instytucji. Będą też mieli okazję wymienić doświadczenia z osobami tam pracującymi.
W seminarium może wziąć udział maksymalnie 10 osób; po pięć z Polski i Niemiec. Chętni muszą wypełnić do końca maja formularz, który jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Auschwitz. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie przekazana do 7 czerwca.
Językiem obu części seminarium będzie angielski.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz: Ruszył nabór na seminarium dla nauczycieli z Polski i Niemiec
Pilotażowe seminarium dla polskich i niemieckich nauczycieli, poświęcone tematyce historii nazizmu, II wojny i Zagłady, przygotowują wspólnie centra edukacyjne miejsc pamięci – Auschwitz, Buchenwald i Sachsenhasen. Ruszyły już nabory – podało Muzeum Auschwitz.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:52
Majówka wśród winnic. Region tarnowski zaprasza na dni otwarte
-
15:10
Zakopiańska Karta Turysty już działa. Są zniżki dla odwiedzających
-
14:38
Minister zapowiedziała zakup kolejnych e-busów do Morskiego Oka. Wozacy alarmują o łamaniu ustaleń
-
13:21
Jazzowa Parada W Zakopanem
-
13:20
Tarnów uczcił pamięć robotników poległych w 1923 roku
-
12:59
„Wiśta… Wio – Zwierzęta na wsi”. Sądecki skansen rozpoczął sezon letni
-
11:37
A4: zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Utrudnienia
-
11:26
Przygotowania do Parady Jazzowej
-
11:07
Majowy weekend w Zakopanem zapowiada się wręcz wakacyjnie!
-
10:35
Majówka: Krupówki którymi da się swobodnie przejść.
-
10:34
Sąd otrzymał opinię ekspertów z Lozanny w sprawie lekarzy Jerzego Ziobry
-
09:52
Balony z podejrzanymi pakunkami w powiecie brzeskim. Interweniowały służby
-
09:43
Owce wracają na hale. W Jaworkach w sobotę wiosenny redyk
-
09:10
Ekstremalne zagrożenie pożarowe w małopolskich lasach
-
08:00
Kolejne dni majówki będą coraz cieplejsze; w niedzielę nawet 28 st. C
-
07:52
Zabytkowe tramwaje wracają na ulice Krakowa. Unikatowy wagon LOWA po raz pierwszy na torach
-
07:40
Tiramisu długie na 440 metrów! Polsko-włoska rodzina spod Tarnowa wśród rekordzistów Guinnessa
-
07:29
Stumetrowa flaga przeszła przez Kraków. Patriotyczny pochód na Wawel
-
19:56
Za to możesz dostać mandat w majówkę. Straż Miejska przypomina zasady
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze