Najgroźniejsze postaci grypy lub powikłania pogrypowe dotykają głównie dzieci do 5. roku życia. Skuteczną ochroną przed takim zagrożeniem są szczepienia. W Krakowie rozpoczęliśmy darmowe szczepienia najmłodszych dzieci przeciw grypie. Zachęcam Państwa rodziców i opiekunów do skorzystania z tej możliwość

– napisał w mediach społecznościowy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 12 622 94 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Zarejestrowane dzieci przejdą wcześniej badania lekarskie, po kwalifikacji otrzymają szczepionkę w zastrzyku lub w aerozolu do nosa. Dzieci wcześniej niezaszczepione dostaną dwie dawki w odstępie czterech tygodni. Dla tych, którzy są między 6. a 23. miesiącem życia, przewidziano tylko jedno szczepienie iniekcyjne.

Lekarze wskazują na zasadność szczepień najmłodszych przeciw grypie z uwagi na niedojrzałość układu immunologicznego tej grupy wiekowej. Infekcje są tym groźniejsze dla zdrowia, że trwa pandemia koronawirusa. Szczepiania mają nie tylko zapobiec zachorowaniu, ale przede wszystkim – jeśli już do niego dojdzie – powikłaniom pogrypowym. Oprócz dzieci do 5. roku życia na ciężki przebieg grypy i groźne powikłania szczególnie narażeni są seniorzy powyżej 65. roku życia, kobiety w ciąży i osoby przewlekle chore.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia i NFZ, od 23 listopada do bezpłatnych szczepień uprawnieni są wszyscy dorośli. Wcześniej, od 2 listopada, darmowe szczepienia ogłoszono dla poszczególnych grup, w tym tych narażonych na kontakty z pacjentami, oraz dla seniorów urodzonych nie później niż w 1946 r. Mapa punktów, w których prowadzone są bezpłatne szczepienia, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.