Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Miały być zmiany w projekcie a jest wycinka drzew

  • Mateusz Bożek
  • date_range Piątek, 2024.01.19 16:41 ( Edytowany Piątek, 2024.01.19 17:07 )
Na ulicy Lublańskiej w Krakowie w ramach budowy tramwaju do Mistrzejowic pod topór trafi kolejnych około stu okazów. Mieszkańcy liczyli na wprowadzenie poprawek do projektu budowy ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od ronda Polsad do ronda Barei. Dzięki temu drzewa można było ocalić. Tak się jednak nie stało, bo urzędnicy odstąpili od poprawek. Dzisiaj ruszyła wycinka i potrwa najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. Zdaniem mieszkańców, można było tego uniknąć.

fot: Radio Kraków

Nowy projekt przedstawiono mieszkańcom na początku grudnia ubiegłego roku. Ścieżkę pieszo-rowerową na tym odcinku ulicy można było poprowadzić inaczej - tak aby zachować jak najwięcej drzew. Dało się zrobić górą skarpy chodnik i zachować drzewa a dołem poprowadzić ścieżkę rowerową - mówił Marcin Borek, radny dzielnicy III Prądnik Czerwony. Ale jak się okazało na ostatniej radzie budowy, tych zmian nie będzie, bo - jak tłumaczą urzędnicy - jest już na to za późno.

Zmian w projekcie nie da się przeprowadzić, nie zmieniając ZRID, bo to powodowałoby wydłużanie całej inwestycji  pół roku, a nawet rok

tłumaczy Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Przez opóźnienie koszt budowy miałby wzrosnąć o nawet 60 milionów złotych. Ale winę za tę sytuację mogą ponosić także władze miasta.

Już w sierpniu wykonawca - firma Gülermak - informował urzędników o tym, że do wprowadzenia poprawek trzeba będzie zmienić ZRID. Na ich opieszałość wskazują także mieszkańcy.  Według nich prezydent Jacek Majchrowski obiecał brak wycinki jeszcze w lipcu 2023 r. a przez kolejnych 6 miesięcy ZDMK nie robił nic aż do połowy grudnia, kiedy został pokazany nowy projekt, który się spodobał, ale okazało się, że na jego przeprocedowanie potrzebnych jest kolejnych czterech miesięcy i w związku z tym ZDMK stwierdził, że nie da się go zrealizować - mówił Rafał Terkalski z inicjatywy Tramwaj na Mistrzejowice. Urzędnicy zaproponowali jeszcze jeden wariant. Zakłada zawężenie pasów ruchu do 3 metrów, dzięki temu zyskuje się więcej przestrzeni na zieleń i nie potrzeba budować muru oporowego, oddzielającego ulicę od chodnika, ścieżki rowerowej i zieleni. To działanie zgodne z istniejącym ZRIDem i niczego nie trzeba zmieniać.

Ale do tego pomysłu część mieszkańców nie jest przekonana.    
Jutro o godzinie 12 na ulicy Lublańskiej zapowiadają protest przeciwko decyzjom władz.

Autor:
Mateusz Bożek

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię