Jak poinformował rzecznik MPK Marek Gancarczyk, do Krakowa na testy przyjechał niskopodłogowy, przegubowy Solaris Hydrogen U18, który swoją premierę miał w 2022 roku. Przez najbliższe dwa miesiące pojazd ten będzie woził pasażerów na regularnych liniach.
„Zanim jednak wyjedzie na konkretną linię, musi zostać przygotowany pod względem oznakowania wewnętrznego i zewnętrznego, doposażony w automat biletowy i kasowniki oraz sprawdzony pod kątem technicznym” - wskazał rzecznik.
Według niego przegubowy Solaris na wodór, to kolejny pojazd zasilany tym paliwem, testowany przez krakowskiego przewoźnika. Wcześniej po stolicy Małopolski w ramach testów jeździła jego krótsza wersja. Wszystkie te pojazdy są całkowicie bezemisyjne, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna.
Do tankowania wodoru w krakowskim MPK służy mobilna stacja Orlen Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie - jest to pierwsza mobilna stacja do tankowania wodoru w Polsce.
Przedstawiciele MPK zapowiadają, że spółka w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana stacja obsługi autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.
- A
- A
- A
Kraków: MPK będzie testować Solarisa zasilanego wodorem; w planach zakup autobusów na to paliwo
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować przegubowy autobus Solaris zasilany wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
13:47
Bluzy i koszulki z nadrukiem dla spawaczy - komfort i styl
-
13:45
Piłkarskie popołudnie. Gra Wisła Kraków i Cracovia RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:13
Naczelna Izba Aptekarska: po awarii system wraca do działania
-
12:28
Coraz bliżej zakończenia sezonu narciarskiego
-
11:19
„Prawda jest gdzieś tam”. „Archiwum X” i filozofia ukryta w kultowym serialu
-
11:12
Adam Kwaśny - Raport z Kuby
-
10:09
Nim staną sie dorosłe...
-
09:56
Rekordowy półmaraton w Krakowie. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia
-
09:36
Niby wiosna a jednak zima
-
09:11
Ekstraklasa: Cracovia-GKS Katowice I liga: Odra Opole-Wisła Kraków. Transmisje
-
08:17
Skandal czy fałszywy alarm? Spór o schronisko w Nowym Targu dzieli mieszkańców
-
21:42
Uczelnie celem polityków PiS? Dr Anna Materska-Sosnowska: "Chcą odzyskać młody, radykalny elektorat"
-
19:39
"Żaczek" nie dla polityków PiS. Przemysław Czarnek dostał bana od studentów UJ
-
18:57
Selekcjoner Jan Urban odkrył karty. Jest debiutant
-
18:16
Uczeń stworzył i rozpowszechniał fejkowe, nagie zdjęcia koleżanki. Kuratorium zapowiada kontrolę w XLIV LO w Krakowie
-
16:57
Kraków bojkotuje konsultacje ws. S7. „To byłaby druga Zakopianka”
-
16:39
Rzeźba emocji i doświadczeń. Wystawa Aliny Szapocznikow w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze