"Jedną z najważniejszych naszych myśli przewodnich, zgodnie z którą przygotowujemy repertuar, jest wykonywanie dzieł naszego patrona, Karola Szymanowskiego" – powiedział PAP podczas konferencji zapowiadającej kolejny sezon artystyczny Alexander Humala, dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej.

Wykonania kompozycji Karola Szymanowskiego, a także Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego otworzą w połowie września cykl odbywających się w piątki i soboty koncertów abonamentowych Filharmonii. Repertuar będą uzupełniać występy organizowane w ramach festiwali, z okazji świąt i w ramach obchodów jubileuszy.

"Ważne w tym sezonie będą dla nas jubileusze dwóch nieżyjących mistrzów, którzy obchodzą w tym samym roku 90-lecie – Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, w tym roku przypada także rocznica 100-lecia urodzin Stanisława Skrowaczewskiego. Natomiast Krzysztof Meyer obchodzi 80-lecie. To dla nas bardzo ważne daty, jubileusze, których nie możemy pominąć" – podkreślił Alexander Humala.

W Filharmonii Krakowskiej będą się odbywać również koncerty współorganizowane z innymi instytucjami kultury działającymi w Krakowie i Małopolsce, a zespoły artystyczne będą występowały m.in. w Nowym Sączu, Lusławicach czy Olkuszu. W Krakowie wystąpią także poza swoją siedzibą, w tym na Wawelu czy – w ramach nowego cyklu muzycznego – w Hotelu Saskim.

"Szczególnie chciałbym zaprosić na dwa recitale mistrzowskie" – zwrócił uwagę w rozmowie z PAP dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota. "Pierwszy odbędzie się we wrześniu w ramach festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, a przy fortepianie zasiądzie Kate Liu i wykona dla nas Mazurki Karola Szymanowskiego, Maurica Ravela +Le tombeau de Couperin+ oraz Roberta Schumanna Etiudy symfoniczne. W maju natomiast w wykonaniu Garricka Ohlssona będzie można usłyszeć utwory Beethovena, Liszta i Chopina" – zapowiedział.

Podczas środowej konferencji prasowej dyrektorzy i organizatorzy tej instytucji podsumowali także ubiegły sezon artystyczny. Jak wymienił Mateusz Prendota, ostatnie miesiące Filharmonia zamyka z czterema wyjazdami zagranicznymi, w tym do Chorwacji, Izraela, Włoch i Niemiec, udziałem w sześciu festiwalach, a także rosnącą frekwencją na koncertach.

"Ostatni sezon przebiegał niezwykle barwnie. Bardzo nas cieszy jako organizatorów, że publiczność powróciła po czasie pandemii, że Filharmonia pojawia się nie tylko w Krakowie z projektami, ale również była za granicą" – podsumowała na konferencji Monika Gubała, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.