Angelika Biernat z diecezjalnego biura ŚDM poinformowała PAP, że do diecezji tarnowskiej na dni poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM trafi ponad 6,2 tys. młodych z całego świata. Na czas przygotowań, diecezja została podzielona na 11 okręgów, z których dwa zostały włączone do przygotowań krakowskich, natomiast reszta gościć będzie młodzież podczas tzw. dni w diecezjach.

Wszyscy pielgrzymi zostali podzieleni na 9 grup, które trafią do poszczególnych okręgów, a tam do konkretnych parafii. „Śmiało można stwierdzić, że Światowe Dni Młodzieży będą się odbywały w 75 proc. parafii diecezji tarnowskiej” - oceniła Biernat.

Dni w diecezji, zaplanowane na dni poprzedzające ŚDM, obejmują: dzień przyjazdu i zakwaterowania (20 lipca - środa), turystyczny (21 lipca - czwartek), pielgrzymkowy (22 lipca - piątek), Dzieło Miłosierdzia i Diecezjalny Dzień Wspólnoty (23 lipca - sobota), a także czas dla rodziny (23 lipca - niedziela).

Dzień turystyczny poświęcony będzie na poznanie piękna diecezji tarnowskiej. Wiele z grup młodzieżowych zdecydowało się zabrać gości w górskie rejony diecezji, w których liczne szlaki noszą miano szlaków papieskich.

W Dąbrowie Tarnowskiej w parku miejskim odbędzie się Piknik Rycerski i Turniej Rycerski połączony z inscenizacją Chrztu Polski. Podczas pikniku zostanie zaprezentowany szereg pokazów w strojach rycerskich sprzed wielu wieków, będzie można wypróbować sił w strzelaniu z łuku czy zobaczyć walki rycerskie. Przygotowana zostanie również średniowieczna strawa, której spróbować będą mogli pielgrzymi.

W Limanowej w Muszli Koncertowej odbędzie się koncert zespołu Play&Pray. Koncert jest inicjatywą okręgową, na którą zjadą goście okręgu limanowskiego – ponad tysiąc osób z Chile, Francji, Czadu, Brazylii, Włoch, Madagaskaru, Austrii, Niemiec i Ukrainy wraz z młodzieżą goszczącą.

W Tarnowie zaplanowano wieczorny spektakl „Credo” Wspólnota Cenacolo. Wspólnota od wielu lat przygotowuje dla diecezjan różnego rodzaju występy, które przyciągają rzesze wiernych. Spektakl opiera się na ukazaniu losów Jezusa. Dopełnienie muzyki i tekstów, które opierają się wyłącznie na Piśmie Świętym, stanowić będzie bardzo rozbudowana scenografia.

W Nowym Sączu zostanie rozegrany mecz Polska–Francja na stadionie Sandecji, a po rywalizacji sportowej - wspólna Eucharystia.

W piątek w większości okręgów odbywać się będą piesze pielgrzymki do jednego z okolicznych sanktuariów. Równocześnie na terenie całej diecezji wędrować będzie kilka tysięcy ludzi. „Piesza Pielgrzymka Tarnowska jest jedną z największych pielgrzymek, które co roku udają się na Jasną Górę, stąd pomysł, by to piękno pielgrzymowania, z którego słynie Polska, pokazać młodym z całego świata” - wyjaśniła Biernat.

Na zakończenie pielgrzymki zostanie odprawiona uroczysta msza, w czasie której zostanie dokonane zawierzenie młodzieży Bożemu Miłosierdziu.

W sobotę w każdym miejscu, w którym przebywać będą pielgrzymi, zaplanowano Dzieło Miłosierdzia na rzecz wspólnoty parafialnej. Dzieło to ma stanowić pamiątkę przypominającą pobyt pielgrzymów w danej parafii. „Wśród przykładów można znaleźć takie inicjatywy, jak odwiedziny chorych w domach, szpitalach i hospicjach, malowanie wspólnego muralu, malowanie salek przykościelnych, płotów czy wspólne sadzenie drzewek” - wylicza przedstawicielka diecezji.

Sobotni Diecezjalny Dzień Wspólnoty odbędzie się w Starym Sączu – w miejscu, które w 1999 roku odwiedził św. Jan Paweł II. Według zapowiedzi organizatorów będzie to największe wydarzenie „Dni w Diecezji”. Wszyscy pielgrzymi wraz z gospodarzami i miejscową młodzieżą udadzą się do Starego Sącza, aby na błoniach przy Ołtarzu Papieskim przeżyć Diecezjalny Dzień Wspólnoty pod przewodnictwem ordynariusza tarnowskiego bp. Andrzeja Jeża. Podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie odbędzie się diecezjalny Festiwal Młodych, w czasie którego zaprezentują się wszystkie grupy, które przybyły do diecezji. Wydarzenie planowane jest na blisko 15 tys. osób.

W niedzielę w centrum Mielca odbędzie się Festiwal Młodych, w którym zaprezentują się grupy z Polski, Francji, Rwandy i Sudanu. Odbędzie się również koncert dziękczynny na Błoniach, w którym wystąpią lokalne zespoły, a także „Siewcy Lednicy”.

W Tarnowie na rynku odbędzie się koncert wieczorny. W planie uwielbienie, koncert zespołu Anti Babylon System, tańce lednickie, a także „10 minut dla Jana Pawła”, w czasie którego na scenie pojawi się Iwan Komarenko i dzieci z Afryki. Nie zabraknie również wielokulturowego flashmoba, gdyż okolice Tarnowa odwiedzą młodzi mieszkańcy Ukrainy, Niemiec, Konga, Korei Południowej, Chile, Ekwadoru, Słowacji, Peru i Stanów Zjednoczonych.

W centrum Nowego Sącza odbędzie się koncert dziękczynny połączony z okręgowym Festiwalem Młodych. Wystąpią m.in. ambasadorzy ŚDM.

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 

(PAP,ew)