Finał akcji, czyli Weekend Cudów, podczas którego wolontariusze rozważą do potrzebujących rodzin paczki od darczyńców, jest zaplanowany w najbliższą sobotę i niedzielę.

"Pozostało zaledwie kilka dni, żeby wybrać rodzinę z internetowej bazy i przygotować dla niej paczkę. Bardzo zależy nam na tym, żeby nikogo nie zostawić bez pomocy" – mówiła PAP Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Jak podkreśliła, ten rok jest inny od poprzednich, bo zgłoszonych zostało dużo więcej rodzin potrzebujących wsparcia. W bazie Szlachetnej Paczki jest w tej chwili prawie 17 tys. rodzin, a kolejne jeszcze przybywają. To o 3 tys. więcej niż w 2020 r. Wiadomo już, że przygotowane będą paczki dla 15 621 odbiorców.

"1281 rodzin wciąż czeka na swoją szansę. Nie chcemy ich zawieść. Skoro jest więcej rodzin, potrzebujemy więcej darczyńców. Ci, którzy robili paczki w zeszłym roku, są z nami, teraz potrzebujemy tych, którzy jeszcze tego nie próbowali i mamy nadzieję, że chętnych nie zabraknie" – powiedziała Sadzik.

Dodała, że w większości paczek są produkty pierwszej potrzeby: żywność o przedłużonym terminie spożycia i środki czystości, które można kupić w pobliskim sklepie i dostarczyć w Weekend Cudów, czyli 11-12 grudnia do jednego z magazynów. Pozostałe rzeczy, np. odzież czy opał, można dostarczyć w późniejszym terminie, przed świętami umawiając się z wolontariuszem opiekującym się konkretną rodziną.

Paczkę można przygotować samodzielnie, z przyjaciółmi, rodziną, w firmie albo w szkole. Ważne, aby spełnić te potrzeby, która rodzina określiła jako najpilniejsze. Organizatorzy akcji podkreślają, że finansowy aspekt kupienia potrzebnych produktów nie musi być problemem, bo średnio jedną paczkę przygotowuje w tym roku 30 osób.

W Szlachetną Paczkę włączyły się m.in. narodowe reprezentacje Polski w piłce nożnej męska i kobieca, tenisistka Iga Świątek, ratownicy GOPR wraz z himalaistami Krzysztofem Wielickim i Kingą Baranowską czy aktorka Joanna Jabłczyńska.

W najbliższy weekend 8 tys. wolontariuszy w ponad 650 lokalizacjach w całej Polsce będzie dostarczało paczki do rodzin.

Szlachetna Paczka jest organizowana 21. raz. W zeszłym roku pomoc materialną otrzymało ponad 14 tys. rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tys. wolontariuszy, a wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł.