|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niechciany pyłomierz z Suchej Beskidzkiej bada powietrze w Nowym Targu

O niechcianym pyłomierzu z Suchej Beskidzkiej mówiono w całej Polsce. Urządzenie udowodniło, że powietrze w Suchej jest tak samo - a w niektóre dni nawet bardziej - zanieczyszczone niż w Krakowie. Władze gminy przekonywały, że zdają sobie sprawę, iż powietrze jest złe, ale doprowadziły do usunięcia pyłomierza. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, teraz pyłomierz monitoruje powietrze w Nowym Targu.

Posłuchaj co mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego

Sucha Beskidzka. / fot: T. Smyksy

Zdaniem władz gminy niekorzystne wyniki badań miałby być... wykorzystywane do gry politycznej przez byłego burmistrza Suchej, a obecnego pracownika Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przez kilka miesiący zastanawiano się, jak przywrócić tam pyłomierz. Jako że się to nie udało, znaleziono dla urządzenia nowe miejsce - Plac Słowackiego w Nowym Targu.

Tamtejsze władze z pomiarów raczej też nie będą zadowolone: na 14 dni funkcjonowania pyłomierza w 12 dni normy były przekroczone. W ubiegły piątek stężenie pyłu zawieszonego wyniosło tam ponad 60 µg/m3, o jedną trzecią więcej, niż stężenie przy al. Trzech Wieszczów w Krakowie tego samego dnia.

- Nie zapominajmy, że Nowy Targ do centrum przemysłu obuwniczego. Bardzo często mali przedsiębiorcy spalają skrawki skór, filców czy innych tkanin. To że powietrze jest tam zanieczyszczone nie powinno nikogo dziwić. Na pewno nie dziwi też lokalnych władz: wielokrotnie wypowiadały się, że chcą mieć stację, żeby wiedzieć jak źle jest, ponieważ planują podjęcie szerokich działań, m.in. wymianę kotłów. Pyłomierz pozwoli sprawdzić, czy powietrze ulegnie poprawie - komentuje sprawę Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Obszerny raport z pierwszych tygodni pomiarów w Nowym Targu ma zostać przedstawiony na początku maja.

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

100%
0%