|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nauczyciele strajkujący w II LO w Krakowie piszą mocny i gorzki list otwarty do Agaty Kornhauser-Dudy

Nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie piszą list otwarty do Pierwszej Damy. Agata Kornhauser-Duda to była nauczycielka w tej szkole. Nauczyciele z "dwójki" zarzucają jej, że jako Pierwsza Dama nie okazuje solidarności ze strajkującymi, mimo że powinna wiedzieć, jak wyglądają realia pracy w oświacie. Jak przekonują autorzy listu - ich odezwa nie jest inspirowana przez nikogo z zewnątrz.

Prezydent z małżonką podczas obchodów 135-lecia II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Fot. M. Lasyk


Treść listu:

List otwarty do Koleżanki, Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser –Dudy.

Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew. Decyzja o rozpoczęciu strajku w dniu 8 kwietnia 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, nie była dla nas łatwa.

Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie. W obliczu obecnego kryzysu, związanego nie tylko ze strajkiem nauczycieli, lecz także z całkowitym załamaniem systemu szkolnictwa, a w konsekwencji podzieleniem i skłóceniem nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nie możemy już dłużej milczeć.

Czujemy wstyd i upokorzenie, będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie, a między innymi nas, swoje koleżanki i kolegów, wyrażając milczeniem aprobatę dla destrukcyjnych działań i przekłamań rządu, w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji. Jesteśmy zbulwersowani sposobem, w jaki degradowany jest cały system szkolnictwa, tak ciężko wypracowany przez ostatnie dekady. Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela? 

Jako wieloletnia nauczycielka doskonale znasz realia szkolne, wiesz ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców. Pamiętamy doskonale, że  mając w sercu dobro szkoły umiałaś zajmować stanowisko w rozwiązywaniu problemów i bronić go rzeczowymi argumentami.

Szanowna Pierwsza Damo, nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w sposób precyzyjny wypunktowali najważniejsze kwestie oświatowe, pod którymi i my się podpisujemy. Chcemy wierzyć, że nasz list i zawarte w nim emocje skłonią Panią do przemyśleń i podjęcia stosownych działań. W obecnej sytuacji nazwa „Szkoła Prezydencka”, która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby.

Chcielibyśmy też podkreślić, że nasz list nie jest inspirowany przez nikogo z zewnątrz.

„Semper fidelis” (Zawsze wierny)

Strajkujący Nauczyciele
II Liceum Ogólnokształcącego
im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie



 

 

(RK/ew)

74%
26%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 152

Spokojny

Niedziela, 14 kwietnia 2019, 17:20

Szanowna Pani kiedyś nauczycielka wyznaje zapewne zasadę,że punkt widzenia zależny jest wyłącznie od miejsca aktualnego siedzenia. Szerszy komentarz jest tu zupełnie zbyteczny.

Odpowiedz

OjDyro

Piątek, 12 kwietnia 2019, 12:43

Tylko buraki mówią źle o nauczycielach. A o Panie Niemowie trudno mówić.

Odpowiedz

:)

Piątek, 12 kwietnia 2019, 12:03

@oburzony

Na kilometr widać jaki jest twój elektorat.... :)

Odpowiedz

:)

Piątek, 12 kwietnia 2019, 11:58

Nauczyciel który robi 20 sprawdzianów w semestrze, przeliczając to ilość uczniów to prawdziwy masochista. Toż mu zabraknie tych słynnych 18 godzin.

Odpowiedz

oburzony

Piątek, 12 kwietnia 2019, 11:43

@podręcznik psychatrii

Ojejku :) chyba faktycznie coś psychiatria ma na rzeczy? Nie wiesz za kim głosuję i kto jest moim elektoratem. Postępowanie nauczycieli, którzy pokazali, że pieniądze są najważniejsze, że nie liczy się moralność, etos i uczniowie u niektórych budzi skrajne uczucia. Niektórzy rodzice tracą wymierne pieniądze ponieważ ktoś wypiął się na swoje obowiązki. Niektóre zakłady pracy mają problemy, bo rodzice opiekują się swoimi pociechami, które powinny być w szkole. To nie jest "myślenie inaczej" - to jest myślenie tymi samymi kategoriami. Nauczyciele strajkują, udając zatroskanie, walczą o kasę, równocześnie tej "kasy" pozbawiając innych.

Odpowiedz

oburzony

Piątek, 12 kwietnia 2019, 11:35

@AT

Bo nauczyciel pracuje 18 godzin, tyle pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Skąd wiesz, że nie jestem nauczycielem? Tylko może potrafię logicznie popatrzeć na fakty? Jak za mało w szkole zarabiają - to może powinni się do kopalni, czy do fabryki przenieść - tam więcej płacą i sprawdzianów nie trzeba sprawdzać :P Jest wolny rynek, tylko jakoś nie dla wszystkich. Nauczyciele (nie wszyscy) myślą tylko o przywilejach i pieniądzach a zapominają o obowiązkach i moralności.

Odpowiedz

Piątek, 12 kwietnia 2019, 07:56

@rak

To się ciesz że nauczycielka zamiast tracić czas na sprawdziany uczyła. Ten system jest chory, moja córka w semestrze miała ze sprawdzianów po 20 ocen zjednego pprzedmiotu. Nauczyciele nie uczą tylko sprawdzają. Wyrabiają materiał i minimalny limit ocen jak w korporacji.

Odpowiedz

ja

Piątek, 12 kwietnia 2019, 07:45

"Ogólno dostępne dane o zarobkach, oświadczenia majątkowe", coś ci się resorty pomyliły i nie siej nienawiści do sprawy jak publiczna tv. To przez te lata żona fałszowała kwitki i wpłaty na konto bo mamy wspólne. Nauczycieli wkurzyło kłamstwo którym pis pasie naród a tacy jak ty się tym pasą. Tacy jak ty stają się ich poplecznikami w sprawie. Jeśli pochwalasz rozdawnictwo nierobom mundurowym - też takich znam - na krowy, świnie i 13 emerytom a nie na szkolnictow to tylko świadczy o twoim poziomie. Komuna wraca tylko w innym ubranku. Poza tym ja nie szukam pracy bo mam bardzo dobrą.

Odpowiedz

rak

Piątek, 12 kwietnia 2019, 02:13

@Jak Możecie?

Chłopie, to do łopaty! Tam zarobisz więcej - tyle tylko, że tam rzeczywiście trzeba pracować te 40 godzin a nie gadać o tym. Wybacz, ale większość Polaków to rodzice, którzy mają doskonały ogląd jakości pracy nauczycieli. Części nauczycieli mojego dziecka dałabym podwyżkę, ale jeszcze większą liczbę wywaliłabym z pracy na zbity pysk. Co powiedzieć o jakości pracy nauczyciela, który z wiodących przedmiotów wystawia ocenę semestralną na podstawie 1 sprawdzianu? Czy on rzeczywiście pracuje te 40 godzin. Śmiem wątpić...

Odpowiedz

Żeby było tak jak było...30 lat temu

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:21

Oboje siebie warci - PAD wyśmienity prawnik i konstytucjonista, małżonka jak widać swoją brać nauczycielską ma głęboko, głęboko... Zapomniał już wół jak cielęciem był...

Odpowiedz

podręcznik psychatrii

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:41

@oburzony

Postaraj się zrozumieć, na ile potrafisz, że nienawiść to uczucie charakterystyczne dla twojego elektoratu. Nienawidzicie wszystkiego i wszystkich, którzy myślą inaczej. Normalnym ludziom uczucie nienawiści jest obce.

Odpowiedz

AT

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:34

@oburzony

Trzeba było zostać nauczycielem. Prezenterka tvp pracuje pół godziny dziennie i zarabia około 10 tyś. I za te publiczne pieniądze powtarza że nauczyciele pracują 18godzin i zarabiają 6 tyś. Gdzie logika?

Odpowiedz

oburzony

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:18

"Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela" Szanowni Nauczyiele: czy nie rozumiecie, że na godność zawodu nauczyciela SAMI pracujecie, że właśnie SAMI tworzycie falę nienawiści, wykorzystując swoją pozycję społeczną. Pracując (nominalnie) połowę tego co inni chcecie więcej zarabiać. Zrezygnujcie z Karty Nauczyciela, 35 dni urlopu, pracując 40 godzin tygodniowo... Nienawiść nie jest "medialna" to rzeczywiste oburzenie ludzi, którzy muszą brać urlopy, tracą wynagrodzenia lub muszą organizować opiekę, żeby nie paraliżować pracy swoich firm, bo jaśnie państwo nauczycielstwo zażyczyło sobie podwyżki 1000 zł. Każdy, kto ma dzieci w szkole lub przedszkolu widzi jak pracujecie, jak przykładacie się do swoich obowiązków i jakie macie podejście do naszych dzieci. Powinniście przeprosić za nasze straty, ze to że uczycie dzieci, że nic poza mamona sie nie liczy, że pokazaliście, że "etos nauczyciela" leży na kasie, że moralność - to walka o mamonę!

Odpowiedz

nie-nauczyciel

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 13:08

@Anna

Wiele osób używa określenia "przedszkolanka" tradycyjnie, podobnie jak "profesora" w stosunku do nauczyciela w liceum. Ale do meritum: moje "pensum" to 40 godzin, tak zegarowych. W tym mam jedną przerwę 15 minut po 6 godzinach pracy. Mój urlop to 26 dni i... o zgrozo NIE MAM 4 tygodni w czasie wakacji, tylko maksymalnie 2 tygodnie. Nie mam ferii świątecznych i muszę być w pracy w wigilię. Nie mam wysługi lat - WCALE, też bym chciał, żeby sobie przychodzić na 8-mą a wychodzić o 16... Często muszę być wcześniej i wychodze później. Nie mogę strajkować, bo nie jestem nauczycielem. Pracuję bo jestem pracownikiem...

Odpowiedz

kpina

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 12:43

@mąż nauczycielki

Hmm... pijesz do 8 lat rządów po-psl(gbt)???

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:43

@Nauczycielka

Do anonimów się nie odnosi.

Odpowiedz

Dobra rada

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:39

@ja

Kontroluj żonę i zatrudnij się w Kauflandzie.

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:01

@ja

Taki jestem mądry, że z łatwością odszukuję wiadomości. Nie ufam zarówno trollom, jak i propagandzie zarówno PiS jak i PO. Dane o zarobkach są ogólnodostępne. Można też znaleźć oświadczenia majątkowe nauczycieli.Powtarzam - przestań kłamać, bo nauczyciel z 30 letnim stażem i dodatkami nie może zarabiać 2600.

Odpowiedz

ja

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:35

Takiś mądry, mam ostatni kwit przed oczami 2615.35 z dodatkami w tym wysługa 380 zł, niestety w nocy ma pod opieką prawie 100 gagatków a jej placówka nie ma tego dodatku i żadnych pożyczek. Nauczyciel dyplomowany i strajkują nie tylko nauczyciele ze szkół. Uległeś propagandzie PiSu że mają ponad 5 tyś. Współczuję że nie ufasz też żonie jeśli masz.

Odpowiedz

absolwent Sobka

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:06

@Andrzej D.

Jak łatwo się domyślić i sprawdzić na stronie II LO wśród grona pedagogicznego Sobka NIE ma żadnego "Andrzeja D." Jedyny wymieniony tam Andrzej nie jest "D." Resztę łatwo sobie dośpiewać.

Odpowiedz