|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków będzie miał nocnego burmistrza?

W Krakowie powinien być nocny burmistrz – zdecydowali w środę radni, którzy zobowiązali prezydenta do jego powołania. Nowy urzędnik ma zajmować się takimi sprawami, jak hałas wywołany przez mieszkańców i turystów, bezpieczeństwo w miejscach najczęściej odwiedzanych nocą i zwiększenie efektywności komunikacji nocnej.

Fot. Paweł Piszczek

Pomysłodawcy uchwały radni klubu Koalicji Obywatelskiej wskazywali, że nocnego burmistrza ma wiele miast na świecie, zwłaszcza tych, które, tak jak Kraków, odwiedza dużo turystów, i w których może dochodzić do konfliktów między potrzebami przyjezdnych i mieszkańców. Mają go m.in. Amsterdam, Berlin, Londyn i Paryż.

Zgodnie z przyjętą uchwałą kierunkową nocny burmistrz ma być urzędnikiem mającym duże uprawnienia powierzone mu przez prezydenta. Stałby on na czele komisji złożonej z przedstawicieli różnych grup społecznych zainteresowanych tym, żeby życie nocne Krakowa nie było uciążliwe. Komisja miałaby wypracowywać rozwiązania konkretnych problemów, które nocny burmistrz przedstawiałby władzom miasta.

"Nocny burmistrz miałby zająć się próbą pogodzenia różnych sprzecznych interesów w funkcjonowaniu miasta nocą: z jednej strony mieszkańców, z drugiej branży turystycznej i gastronomicznej. Chodzi o znalezienie rozwiązań systemowych, które pozwolą odciążyć dzielnice najbardziej narażone na negatywne skutki funkcjonowania gospodarki nocy, ale też pozwolą na jej zrównoważony rozwój" – mówił przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Dodał, że to do prezydenta należeć będzie decyzja, czy nocny burmistrz będzie jego pełnomocnikiem, czy dyrektorem-koordynatorem.

Zastrzegł, że nocny burmistrz nie ma być "szeryfem", do którego mieszkańcy będą dzwonić z interwencjami – od tego są służby: straż miejska i policja. "Ale nocny burmistrz powinien wiedzieć, jak miasto funkcjonuje nocą, znać realia, więc przynajmniej częściowo powinien pracować w godzinach nocnych" – dodał Miszalski.

Prezydent Jacek Majchrowski nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, Zaznaczył, że trzeba się zastanowić nad ustanowieniem nocnego burmistrza, który ma pełnić rolę bardziej doradczą, pamiętając, że w mieście pracuje całą dobę wiele instytucji, które dbają o jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo także w nocy.

Za powołaniem nocnego burmistrza opowiedziało się 25 radnych, 11 było przeciw.

 

 

PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

60%
40%