|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?

"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.

Posłuchaj co mówi wicemarszałek Wojciech Kozak

Fot. KAS

"Tylko 36 uwag, które do nas wpłynęły, a więc bardzo niski procent, to wnioski, by nie wprowadzać w Krakowie zakazu palenia węglem. Również blisko 1% to prośby by nie wprowadzać zakazu palenia drewnem w kominkach" - wylicza wicemarszałek Wojciech Kozak. 

Uchwała miałaby zostać przyjęta 30 grudnia, podczas ostatniej sesji sejmiku. Wicemarszałek chce też poruszyć wśród wojtów i burmistrzów sprawę podjęcia podobnej uchwały dla całej Małopolski. Choć jak mówił, nie wszyscy są temu przychylni. 

Krakowski Alarm Smogowy również przyłącza się do apelu, by wprowadzić odpowiednie przepisy dla całego województwa. "Fatalna jakość powietrza to nie tylko Kraków. Z tym borykają się wszystkie miejscowości. Zanieczyszczenie pyłem czy benzoalfapirenem bywa też dużo wyższe np. w Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej czy Nowym Targu, fatalna jakość powietrza jest też w uzdrowiskach. By mówić o skutecznym rozwiązaniu problemu trzeba działać na terenie całego województwa" - mówił Andrzej Guła z KAS. 

"Z jednej strony eliminujemy emisję pochodzącą ze spalania, a z drugiej strony masowo przyrasta nam emisja z kominków. W budynkach jednorodzinnych w Krakowie jest około 12 tysięcy kominków, przez 10 lat ta liczba wzrastała, a to nowe źródło niskiej emisji" - przekonywał Andrzej Guła.

Jak najszybszego przyjęcia uchwały chce ponad cztery tysiące krakowian. A przynajmniej tyle podpisało się pod petycją KAS do władz województwa i radnych sejmiku. 

Fot. KAS


Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym prowadzi akcję "Małopolska bez smogu". Ustawiliśmy w małopolskich uzdrowiskach pyłomierze, które badają jakość powietrza, jakim oddychają mieszkańcy i turyści. Teraz pyłomierze stoją w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. ZOBACZ

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

Kamil

Sobota, 16 stycznia 2016, 16:56

@Bogdan

A może zaczniesz jeździć komunikacją miejską skoro tak ci zależy

Odpowiedz

Piątek, 11 grudnia 2015, 15:21

@Bogdan- jak było cię stać na kominek za 18 000 to jest cię stać na ogrzewanie gazem! Też by mi było wstyd używać. Mnie nie stać na ogrzewanie gazem i co mam zamarznąć w zimie razem z dziećmi?? Powietrze jest fatalne, ale zabierają się do tego od złej strony. W tym cały problem i szum. Gdyby to było zrobione po ludzku - dla ludzi- to nikt by się nie czepiał i każdy byłby chętny na zmiany.

Odpowiedz

Bogdan

Czwartek, 10 grudnia 2015, 12:48

@Jan

@Jan Sorry, nie żal mi Twojego kominka. Kupiłeś? Ja też, ale wstyd mi go używać więc wygasiłem na zawsze 4 lata temu. W odstawkę poszły dwa nowoczesne systemy kominowe Schiedla (razem 18000 pln) Mam płuca. Moje dzieci też. Proszę je brać pod uwagę jako ważniejsze niż czyjaś inwestycja w kominek. Przy okazji proszę o wskazanie, skąd dostanę zwrot za: - leki, w tym sterydy; - stracony czas; - stracone zdrowie poprzez zamknięcie w domu, poprzez astmę dwóch członków rodziny, poprzez zniszczenie śluzówek trzeciego; - kupno, zasilenie prądem i zaopatrzenie w materiały eksploatacyjne filtru który czyści powietrze w moim domu prze pół roku, 24 godzin na dobę. Wnoszę również o odszkodowanie za to, że muszę się tematem smogu zajmować, w czasie kiedy mój sąsiad pali, smrodzi, „oszczędza” i śmieje nam się w twarz.

Odpowiedz

Doh

Czwartek, 10 grudnia 2015, 11:55

@abc

Drewno nie jest paliwem ekologicznym, de facto jest jeszcze gorsze niż węgiel! Poczytaj sobie analizy jakie toksyny się uwalniają do atmosfery podczas spalania, a później mędrkuj!

Odpowiedz

Brawo

Środa, 9 grudnia 2015, 23:24

Dobrze trzeba coś robić, bo nie da się oddychać. Dobrze pamiętamy początek listopada, trzeba poprawić komfort życia ludzi w Kr w okresie grzewczym, bo jakość powietrza nie różni się niczym od miast krajów tzn III świata, gdzie władza nie zajmuje się jakością życia mieszkańców.

Odpowiedz

Sylwek

Środa, 9 grudnia 2015, 20:55

@Maro

Jak ty jedziesz to też kopcisz. Nie popadaj w paranoję.

Odpowiedz

uważać z tą uchwałą

Środa, 9 grudnia 2015, 18:45

Wikipedia: Mieszkańców Krakowa 761 873 Mimo ostrej kampanii medialnej, apelów pana Guły ponad 755 tysięcy osób NIE NAPISAŁO do Sejmiku że popierają uchwałę. Pan to przemyśli, Panie Marszałku Kozak?

Odpowiedz

Maro

Środa, 9 grudnia 2015, 18:21

Czy ropniaki tzw. diesel mniej kopci od pieca węglowego? Jadąc za takowym można się udusić.

Odpowiedz

Jan

Środa, 9 grudnia 2015, 17:46

Panie Marszałku! Mam kominek. Palę w nim raz - dwa na miesiąc. Wybudowanie go kosztowało mnie prawie 10 tysięcy złotych. Pan mi za to zwróci? I innym Pan też zwróci? W imię czego ta akcja przeciw kominkom? Co ja Panu zrobiłem, że Pan chce zabrać możliwość palenia drewnem, nieszkodliwym, od czasu do czasu? Tona spalonego drewna mniej szkodzi niż JEDNA butelka plastikowa spalona w piecu czy kominku. Dlaczego uczciwi mają płacić za tych, co palą śmieci?

Odpowiedz

abc

Środa, 9 grudnia 2015, 17:42

Drewno to paliwo ekologiczne. Co Wam szkodzą te kominki? To naprawdę przysłowiowy "mały pikuś" w porównaniu z całą masą innych zanieczyszczeń. Może Sejmik zajmie się sprzątaniem ulic? Gdy ulice są sprzątane, od razu powietrze jest czystsze... Jeśli na blisko milion mieszkańców Krakowa, przy ogromnych akcjach, jakie robi pan Guła, tylko 4 tysiące poparło uchwałę, to trochę mało...

Odpowiedz

Burski

Środa, 9 grudnia 2015, 15:41

Guła to niebezpieczny człowiek. On załatwia jakieś swoje interesy, naszym kosztem.

Odpowiedz

kominek

Środa, 9 grudnia 2015, 15:09

"... W budynkach jednorodzinnych w Krakowie jest około 12 tysięcy kominków, przez 10 lat ta liczba wzrastała, a to nowe źródło niskiej emisji" - przekonywał Andrzej Guła.a na jakiej podstawie pan Guła twierdzi, że 12 tyś, a nie 10 czy 12,5 tysiąca? Czy po prostu znów ktoś nas w butelkę nabija?

Odpowiedz