Dzień dobry,
piszę w nawiązaniu do audycji o Beskidach. Został w niej poruszony temat quadów i motorów, które niestety są spotykane w niemal wszystkich polskich górach, na pieszych szlakach, w rezerwatach itd. Problem jest zauważalny już od ponad dekady i dobrze, że się o nim mówi. Ale może warto informować również jak można mu przeciwdziałać. Myślę, że warto zachęcać wszystkich turystów i miłośników przyrody do aktywnego dbania o góry oraz ZWALCZANIA plagi, jaką są wszelkie pojazdy spalinowe obecne w górach i lasach. 

Załączam film własnego autorstwa, który prezentuje takich właśnie "podróżników" jeżdżących bez żadnego skrępowania po szlaku turystycznym pieszym i po terenie Rezerwatu, w którym nakazuje się zachowanie ciszy. Ta sytuacja została nagrana w Pieninach, ale identycznie wygląda to we wszystkich Beskidach i innych górach.

Pomijając hałas i zanieczyszczenie spalinami, prymitywni motocykliści stanowią po prostu zagrożenie dla pieszych - często przejeżdżają z dużą prędkością, bardzo blisko turystów. Dochodziło już do wypadków w takich sytuacjach. Ponadto często są to ludzie, którzy w ogóle nie mają pozwolenia na taki pojazd, nie umieją nad nim panować i najczęściej w ogóle ICH NIE REJESTRUJĄ (większość tych pojazdów nie ma tablic rej.).

Podkreślam - poruszanie się takimi pojazdami po szlakach, drogach leśnych, rezerwatach, ostojach itp jest BEZPRAWNE, ale mimo to, ci ludzie pozostają bezkarni.

Dlatego zachęcam do propagowania obywatelskich metod reagowania: nagrywania i publikowania takich sytuacji oraz MASOWEGO INFORMOWANIA NADLEŚNICTW (cały czas i do skutku, bo to one w pierwszej kolejności powinny zadbać o porządek i bezpieczeństwo na tych szlakach. Powinny organizować regularne kontrole i obławy na quadowców - tymczasem jeszcze nigdy nawet nie spotkałem żadnego strażnika lub leśnika na szlaku, chociaż podróżuję często od kilkunastu lat po wszystkich wymienionych regionach). Gdyby tylko chcieli, mogliby każdego dnia łapać i karać takich ludzi na swoim terenie - mają do tego uprawnienia. Nadleśnictwa nie robią jednak nic w tej sprawie, choć same ustalają przecież regulaminy spotykane na szlakach. PTTK - z pewnością też mogłoby działać w tej sprawie. Policja - całkowita bezradność, więc szkoda nawet o nich wspominać.

Pozdrawiam,
Jan, Sozologia w praktyce

Sozologia - nauka o ochronie przyrody!

 

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.