Wojewoda Małopolski Józef Pilch w porannej rozmowie Radia Kraków 30 marca zapewnił, że na 15 maja gotowy będzie szczegółowy raport dotyczący Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dodał, że znajdą się tam też informacje dotyczące lokalizacji głównych wydarzeń ŚDM: Brzegów oraz "dwóch wariantów zastępczych": (fragment rozmowy Jacka Bańki z wojewodą Pilchem)

Raport końcowy obejmujący Błonia?

- Będzie to raport obejmujący Brzegi i warianty zastępcze. Dwa warianty. 

Jeden to Błonia. Drugi?

- W raporcie będzie. To raport dla pani premier.

Na razie tajemnica?

- Tak. 

31 marca w czwartek wojewoda małopolski Józef Pilch podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że Błonia wraz z terenami przyległymi oraz Balice - to dwie alternatywne wobec Brzegów pod Wieliczką lokalizacje, w których mogłaby zostać zorganizowana msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży.

Wojewoda mówił dziennikarzom, że do 15 maja ma być gotowy ostateczny raport dotyczący organizacji ŚDM Kraków 2016. Zapewnił, że jako miejsce tzw. mszy św. "posłania" z udziałem papieża Franciszka, która ma się odbyć 31 lipca, zostaną w nim wskazane Brzegi pod Wieliczką, ale będą także dwa inne miejsca zapasowe.

"W tym raporcie będą również Brzegi. Będziemy przekazywać po 15 maja szczegółowo, którymi drogami będą poruszać się pielgrzymi i w razie konieczności, którymi drogami ewakuacyjnymi będą opuszczać ten teren. Mamy świadomość, że Brzegi są bardzo poważnie brane pod uwagę przez kurię, więc wojewoda małopolski przygotowuje się do tego bardzo solidnie" – podkreślił Pilch.

"W raporcie przedstawione zostaną także dwa warianty zastępcze, jeśli zajdą wypadki losowe, takie jak powodzie lub wielkie deszcze, gdzie moglibyśmy odbyć to spotkanie" – dodał.

Pilch zaznaczył, że raport będzie analizowany m.in. przez odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM zespół, na czele którego stoi szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Dwa alternatywne warianty to jak mówił wojewoda: Błonia wraz z przylegającym do nich terenami w parku Jordana i Cichym Kąciku oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (traktowane łącznie jako jedna lokalizacja) oraz tereny w Balicach, które mają być rozważane tylko wówczas, jeśli na ŚDM przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów.

Wojewoda zaznaczył, że ostateczna decyzja dotycząca wyboru lokalizacji powinna zapaść po 15 maja, a dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników uroczystości. Dodał, że w najbliższych dniach będzie gościć w Krakowie przedstawiciel Watykanu odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Jak dodał, w opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pielgrzymów Brzegi pod Wieliczką, gdzie powstaje Campus Misericordiae, są terenem trudnym do zabezpieczenia. Chodzi m.in. o ograniczenie tego miejsca przebiegiem autostrady i linii kolejowej. "Wyjście 2 – 2,5 mln pielgrzymów z Brzegów po uroczystościach będzie obliczane na 12 do 15 godzin" – podkreślił. Według wojewody wybór Brzegów to decyzja podjęta przez poprzedni rząd. 

 

 

 

Strona kościelna dementuje jednak informacje wojewody Małopolski. "Nie potwierdzamy zmiany miejsc wydarzeń centralnych. Te miejsca, które potwierdzamy to Błonia jako miejsce trzech pierwszych wydarzeń i Campus Misericordia na dwa wydarzenia finalne: sobotnie czuwanie Ojca Świętego z młodymi i mszę niedzielną na rozesłanie" - zaznacza w rozmowie z Radiem Kraków Dorota Abdelmoula, rzecznik Światowych Dni Młodzieży.

W Krakowie przebywają obecnie członkowie Papieskiej Rady do spraw świeckich. Komitet Organizacyjny zaprzecza, jakoby obecność watykańskich urzędników była spowodowana wyborem nowego miejsca spotkania młodych z papieżem.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM organizatorem tego wydarzenia jest Archidiecezja Krakowska. Zapisano w niej także, że wojewoda w porozumieniu z organizatorem opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus mówił w Wielki Czwartek, że nie ma alternatywy wobec lokalizacji uroczystości w Brzegach. "Nie ma planu +B+. Gdyby był plan +B+ to byśmy go prawdopodobnie wybrali, może nawet wcześniej, bo może byłby lepszy niż Brzegi, ale Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów, których się spodziewamy" – podkreślił bp Muskus. Dodał, że w okolicach Krakowa nie ma miejsca, które mogłoby konkurować z Brzegami.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił wówczas, że "nic nie jest zmienione". "Realizujemy program taki, jaki był, przecież nie będziemy w tej chwili ulegać atmosferze, która zaistniała w Europie Zachodniej. Robimy wszystko, żeby ŚDM się udały, były piękne i w tych samych miejscach, w których było to zapowiedziane" - mówił. Jak dodał, uroczystości z udziałem papieża są planowane w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką i na krakowskich Błoniach. "Nie będziemy ulegać emocjom i atmosferze zagrożenia" - zapowiedział kard. Dziwisz.

Biskup Muskus podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

 

(Teresa Gut, PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: