|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Już 1221 osób zakażonych koronawirusem. 26.03.2020. RELACJA

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem: 43 przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie badania dały dotąd pozytywny wynik u 1163 osób. W Polsce jest 1606 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem, a 83,908 tys. objętych jest kwarantanną – poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Fot. Marek Lasyk

Odśwież relację


 

22.51   Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na fundusz w wysokości 37 miliardów euro na walkę z koronawirusem. Europosłowie w głosowaniu na odległość, pocztą elektroniczną, zaakceptowali plan działań łagodzących negatywne skutki kryzysu, który przygotowała Komisja Europejska. Za głosowało 683 europosłów, czterech się wstrzymało, był jeden głos przeciwny. 

22.49 - Środowisko lekarzy apeluje do premiera, by wesprzeć finansowo rodziny, których bliscy stracą życie lub ciężko zachorują niosąc pomoc w okresie epidemii - wynika z apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowanego do premiera.

22.38 - Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym liczba zdiagnozowanych infekcji wzrosła do 196 - poinformowało w czwartek wieczorem ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.

Resort przekazał, że ogółem w kraju pięć osób zakażonych koronawirusem zmarło, a jedną uznano za wyleczoną.

22.17 - Po prawie sześciu godzinach zakończyła się wideokonferencja europejskich przywódców poświęcona walce z koronawirusem.
       Z nieoficjalnych informacji wynika, że europejscy przywódcy ustalili, że w ciągu dwóch tygodni unijne rządy uzgodnią propozycje       skoordynowanego wsparcia fiskalnego.

21.59 - Kobiety są bardziej odporne na koronawirusa, zapewne dzięki genom i hormonom - taka hipotezę postawił włoski immunolog Alberto Mantovani, cytowany w czwartek przez media. Jako ważny czynnik wymienił palenie papierosów w pokoleniu starszych mężczyzn.

Według danych krajowego Instytutu Zdrowia na Covid-19 choruje i umiera więcej mężczyzn niż kobiet. 42 proc. zmarłych według tej statystyki to kobiety. Z kolei dane z Lombardii wskazują na to, 82 proc. pacjentów na oddziale intensywnej terapii to mężczyźni.

 21.44 - Przedłuża się wideokonferencja europejskich liderów poświęcona strategii walki z koronawirusem. Włochy nie chcą zaakceptować przygotowanego oświadczenia uznając je za niewystarczające.
    Władze w Rzymie domagają się zapisów gwarantujących użycie w przyszłości pieniędzy z funduszu ratunkowego strefy euro na wsparcie gospodarek najbardziej dotkniętych kryzysem

21.26 - W związku z koronawirusem w małopolskich szpitalach hospitalizowanych jest 60 osób, 12680 objętych zostało kwarantanną, a 2940 nadzorem epidemiologicznym – podało w czwartek biuro wojewody małopolskiego.

Wśród 60 hospitalizowanych są zarówno osoby chore na COVID-19, jak i te, które oczekują na wyniki testów. Najwięcej pacjentów przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, tu też trafiają najcięższe przypadki – w czwartek na intensywnej terapii tego szpitala było kilku pacjentów z koronawirusem.

Łącznie na terenie województwa małopolskiego zakażenie koronawirusem potwierdzono u 69 osób. Tylko w czwartek badania dały wynik dodatni u 13 pacjentów.

Zarażone osoby pochodzą głównie z Krakowa, powiatów wielickiego i tarnowskiego, ale w czwartek zanotowano też przypadki z powiatu oświęcimskiego oraz z Nowego Sącza.

20.16 - Scenariusz włoski czy hiszpański może w Polsce również mieć miejsce, jeśli Polacy nie zachowają się rozsądnie i nie pozostaną w domach – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wszystko od tego teraz zależy. Zaznaczył, że to dopiero początek walki z epidemią.

20.09 - Od poniedziałku autobusy w Krakowie będą częściej kursować na kilkudziesięciu liniach – w porównaniu do obecnego tygodnia na liniach regularnych pojawi się 70 autobusów więcej. Nowa tymczasowa linia nr 704 zostanie uruchomiona w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego. Będzie też więcej tramwajów.

20.49 - Ministerstwo Zdrowia podało wieczorem, że liczba wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 1 221, po zdiagnozowaniu kolejnych 58 przypadków. Są dwie kolejne ofiary śmiertelne: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem hospitalizowani w Warszawie. Oboje mieli choroby współistniejące. Łącznie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce zmarło już 16 osób.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po jednej osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego.

20.44 - Na Mazowszu zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem; oba przypadki dotyczą osób z Warszawy – poinformował w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Zmarli to 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta. Byli hospitalizowani, a ich stan był ciężki.

20.35 - MZ: 58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie 1221 osób. Zmarły dwie kolejne

20.32 - Supermarket w stanie Pensylwania w USA wyrzucił żywność wartą 35 tys. dolarów po tym, jak jedna z klientek "w ramach chorego żartu" celowo na nią nakaszlała - poinformował w czwartek serwis NBC News. Kobieta, której danych nie ujawniono, weszła do supermarketu niewielkiej sieci Gerrity's w Hanover Township i zaczęła kaszleć na pieczywo, mięso i inne produkty spożywcze. Pracownicy sklepu szybko wyprosili ją z budynku i wezwali policję. Funkcjonariusze po kilku godzinach odnaleźli i zatrzymali kobietę. Zamierzają postawić jej zarzuty.

20.16 - Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Europie przekroczyła 15 tysięcy. Według francuskiej agencji prasowej AFP, wynosi ona 15 tysięcy 500.
    Najwięcej, 8 tysięcy 165 zgonów odnotowano we Włoszech, 4 tysiące 89 w Hiszpanii i tysiąc 331 we Francji. Ogółem w Europie stwierdzono 268 tysięcy 191 przypadków zakażenia koronawirusem.

20.01

 

19.51 - Jedna z najwybitniejszych skrzypaczek na świecie Niemka Anne-Sophie Mutter poinformowała w czwartek na Facebooku o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.

W filmie zamieszczonym na swoim fanpage'u powiedziała, że pozostaje w kwarantannie domowej i spodziewa się całkowitego powrotu do zdrowia.

19.38 -  Od jutra przebywający za granicą Ukraińcy nie będą mogli powrócić do ojczyzny. Takie ograniczenia zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Mają one na celu ograniczenie liczby zakażeń koronawirusem.

19.27 - Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie głosowań zdalnych. "Za" było 250 posłów, przeciw 104, 14 wstrzymało się od głosu.

Przyjęte przez Sejm  zmiany w regulaminie umożliwiają prowadzenie posiedzenia Sejmu i głosowanie "z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej". Mogą one być zastosowane w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej, ale także stanu epidemii.

19.20 - Słowacka policja poinformowała w czwartek Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej o obowiązku noszenia masek zakrywających nos i usta na Słowacji. Osoby nieposiadające masek nie zostaną wpuszczone na terytorium Słowacji.

19.06 - Na chwilę obecną nie ma planów, by przesuwać egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny – poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zaapelował do przedstawicieli samorządów, aby nie wprowadzali niepokoju wśród uczniów i rodziców.

18.57 - Trwa wideokonferencja europejskich przywódców na temat koronawirusa.
         To trzeci szczyt na odległość, poświęcony kryzysowi epidemiologicznemu. Unijni liderzy mają podsumować dotychczasowe działania w walce z koronawirusem. Zastanowią się też, czy można wykorzystać fundusz ratunkowy eurolandu, by wesprzeć gospodarki dotknięte przez kryzys. Zabiegają o to Włochy, ale niechętne są Niemcy i Holandia. Uważają one, że nie nadszedł jeszcze czas, by sięgać po najcięższe działa, i że fundusz to ostatnia deska ratunku, a nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa kryzys.

18.44 - 100 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork w efekcie zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu Covid-19 w tym amerykańskim stanie wzrosła do 386.

Fot. M. Lasyk

18.31 - Uproszczone delegowanie sędziów, wstrzymanie lub zawieszenie części terminów procesowych oraz zaostrzenie kar za narażenie na chorobę zakaźną - to część zmian odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości, które zawiera projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z COVID-19.

18.24 - We Włoszech w ciągu doby zanotowano 662 zgony osób z koronawirusem - poinformowały w czwartek władze. Łączna liczba zmarłych wzrosła do 8165. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 62 tys. osób.

Od początku kryzysu epidemicznego, trwającego ponad miesiąc, wyleczono 10 tys. chorych.

18.15 - 27 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostało w czwartek objętych kwarantanną po tym, jak u jednego z pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem.

18.05 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało po południu o kolejnych 43 przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie badania dały dotąd pozytywny wynik u 1163 osób. Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 10 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego i jednej osoby z woj. zachodniopomorskiego. W sumie zakażenie potwierdzono u 1163 osób, z których 14 zmarło. WIĘCEJ

18.02 - 6 nowych przypadków zarażenia koronawirusem w Małopolsce. Jak dotąd testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u 69 osób w Małopolsce.

17.52 - MZ: 43 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Łącznie 1163.

17.45 - Kierowcy oświęcimskiego MZK mogą wyprosić z autobusu pasażerów w razie przekroczenia dopuszczalnej ich liczby w pojeździe – podał magistrat w Oświęcimiu. Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadziło zasadę, że autobusami podróżować może maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

17.29 - Tatrzański Park Narodowy zastanawia się tymczasem nad całkowitym zamknięciem Tatr. Od dwóch tygodni szlaki są zamknięte dla turystów, ale mogą się po nich poruszać mieszkańcy powiatu tatrzańskiego.  Jednak straż parku odnotowała wiele przypadków łamania zakazu zgromadzeń powyżej 2 osób WIĘCEJ

17.20 - Wkrótce uruchomimy szybką ścieżkę dostępu do funduszy na badania nad COVID-19 - poinformowało Narodowe Centrum Nauki (NCN). Konkurs skierowany będzie do badaczy, którzy mogą poszerzyć wiedzę o sposobach diagnozy COVID-19, leczenia, zapobiegania oraz o psychologicznych i społecznych skutkach pandemii.

17.11 - Spółka Orlen Oil wyprodukuje dwa razy więcej płynu do dezynfekcji rąk. W marcu będzie to 2,5 mln litrów, natomiast w kwietniu do Agencji Rezerw Materiałowych, instytucji i klientów indywidualnych trafi ok. 5 mln litrów produktu - podał w czwartek PKN Orlen.

16.59 - Prokuratura Rejonowa w Bochni sprawdza, czy doszło do przestępstwa w związku ze śmiercią proboszcza parafii w Drwini  Romana Kopacza. Kapłan przebywał w izolacji domowej w związku z zakażeniem koronawirusem. WIĘCEJ

16.50 - Środki w bankach są bezpieczne i objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - informuje na Twitterze Kancelaria Premiera. Zaznaczono, że Kancelaria walczy z fałszywymi informacjami krążącymi po internecie - fake newsami.

16.39 - Epidemia koronawirusa odbija się negatywnie na rynku pracy. Jeżeli państwo nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla firm, nawet co piętnasty pracownik, około 2 mln osób, może stracić pracę – alarmują eksperci Personnel Service. Wskazują, że bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc.

16.31- Czynsze w mieszkaniach komunalnych i socjalnych w Krakowie wzrosną od 1 lipca. Prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję o przesunięciu wejścia w życie nowych podwyżek, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje epidemii koronawirusa.

16.22 - Czternastu zakonników ksawerianów zmarło ostatnio w klasztorze w Parmie, na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus. Przypuszcza, że to nim zostali zakażeni misjonarze, którzy wcześniej przebywali na różnych kontynentach i byli narażeni na różne choroby.

16.09 - Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

16.00 - Katedra Wawelska jest czynna dla wiernych w godzinach porannych - informuje proboszcz ks. Zdzisław Sochacki. W nabożeństwach nie może uczestniczyć obecnie więcej niż 5 osób. WIĘCEJ

15.57 - Ponad 320 mln zł przekaże województwo małopolskie z funduszy unijnych na walkę z koronawirusem i na łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki – poinformował w czwartek podczas wideokonferencji marszałek Witold Kozłowski. WIĘCEJ

15.45 - 14 ortodoksyjnych rabinów zdecydowało, że rodziny mogą spotkać się na święto Paschy przez wideokonferencję - podały izraelskie media. Naczelny rabin aszkenazyjski określił orzeczenie jako "nieodpowiedzialne" i "absurdalne" - napisał portal The Times of Israel. W Izraelu z powodu epidemii koronawirusa rząd wprowadził ograniczenia w ruchu oraz zakaz zgromadzeń.

15.30 - Szefowie największych polskich firm meblarskich zaapelowali w czwartek o wsparcie dla tej branży w obliczu strat związanych z epidemią koronawirusa. Przypominają, że Polska jest największym w Europie i drugim na świecie eksporterem mebli, a przemysł meblarski zatrudnia ok. 180 tys. osób. W swoim apelu firmy meblarskie przedstawiły propozycje konkretnych rozwiązań, które - jak oceniają - byłyby dla nich rzeczywistym wsparciem. Proponują m.in., aby nie różnicować pomocy dla firm w zależności od ich wielkości.

15.24 - Do laboratoriów trafiło 100 tysięcy testów, w piątek trafi kolejne 50 tysięcy testów paskowych - poinformował w czwartek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

15.16 - "Nikt nie może dokładnie powiedzieć, co wydarzy się w następnych tygodniach” - oświadczył w czwartek minister zdrowia Niemiec Jens Spahn, wypowiadając się na temat koronawirusa. Dodał, że po Wielkanocy rząd i kraje związkowe będą decydować o „stopniowym powrocie do normalnego” życia publicznego.

15.09 - Firmy z Bielska-Białej i Wadowic wspierają tamtejsze placówki medyczne. Bielski szpital wojewódzki otrzymał 100 l spirytusu od miejscowego Polmosu, a Maspex przekazał 100 tys. zł na zakup środków ochrony dla personelu wadowickiego szpitala.

15.02 - Przesunięcie terminu samorządowych wyborów uzupełniających leży w gestii wojewodów - powiedział PAP rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Wojewodowie podejmując takie decyzje działają zgodnie z prawem - podkreślił. W ostatnich dniach wojewodowie m.in. na Śląsku, Lubelszczyźnie, Podlasiu i w Małopolsce zdecydowali o przesunięciu terminu wyborów uzupełniających w poszczególnych gminach.

14.54 - Czas szybko przeprocedować wszystkie akty prawne, które są potrzebne, żebyśmy funkcjonowali jako państwo; dzięki racjonalnej postawie będziemy mogli funkcjonować jako Polska w kolejnych latach - mówił w czwartek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szumowski podkreślił, że obecnie trzeba wspólnie wypracować jak najlepsze mechanizmy, które obronią polską gospodarkę przed skutkami kryzysu.

14.45 - Ministerstwo zdrowia zapowiada, że przygotuje autopoprawkę do projektu zmian regulacji w ochronie zdrowia, umożliwiających skuteczniejsze zwalczanie koronawirusa. Chodzi o modyfikację przepisów dotyczących kierowania do pracy osób, którzy są rodzicami.

14.36 - W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła od środy o 58 do 161, a łączna liczba zakażonych w kraju przekroczyła 10 tys. - poinformowało w czwartek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Armia zmobilizowała 8 tys. mężczyzn do pomocy w służbie zdrowia.

14.30 - W czwartek po godzinie 14. rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który ma zająć się zmianami w regulaminie Izby, związanymi z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa. Zmiany w regulaminie pracy Izby mają pozwolić na głosowanie zdalne, m.in. podczas piątkowego posiedzenia, które będzie dotyczyć rządowych projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową. W czwartek posłowie będą pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy PO i Konfederacji podnosili, że jest to sprzeczne z konstytucją. Ostatecznie na sali plenarnej będzie znajdować się 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła - 20 z PiS, 12 z KO, 4 z Lewicy, 3 z PSL, 1 z Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony. Posłowie obecni na sali plenarnej będą mogli zabierać głos podczas debaty, a jeśli ktoś wyrazi taką wolę będzie mógł zabierać głos z miejsca, a nie z mównicy.

14.24 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych czterech osób w Małopolsce. Tym razem jest to starszy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie przebywał w izolacji domowej, dwaj mężczyźni w sile wieku z Krakowa (jeden z nich pozostanie w izolacji domowej, drugi aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie), a także mężczyzna w sile wieku z powiatu oświęcimskiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 63 osób.

14.18 - Prawnicy zrzeszeni w Izbie Adwokackiej w Katowicach będą udzielać bezpłatnej pomocy i konsultacji lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym i innym osobom zaangażowanym w walkę z epidemią koronawirusa.

14.13 - Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie budują ścianę na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, która oddzieli strefę „zarażoną” od „czystej”. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i pracowników. WIĘCEJ

14.04 - Z postojowego może skorzystać zarówno mały przedsiębiorca - zatrudniający do 9 pracowników, jak również duży - bez ograniczeń limitu pomocy de minimis - wskazała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że firmy będą mogły łączyć instrumenty w ramach pakietu antykryzysowego.

14.01 - Firma Flixbus przekazała sanepidowi listę pasażerów, którzy jechali feralnym kursem 19 marca z Warszawy do Zakopanego. Wśród pasażerów autobusu była osoba zakażona koronawirusem. Teraz wszyscy pozostali powinni pójść na kwarantannę. Sanepid zaapelował do podróżnych jadących tym autobusem o pilne zgłoszenie się. Pierwsze osoby już to zrobiły. Chodzi przypomnijmy o kurs 19-tego marca o 23.45 z Warszawy do Zakopanego. Autobus był oznaczony symbolem P6.

13.47 - Test próbek pobranych od pracownika Sądeckich Wodociągów potwierdził obecność koronawirusa. To pierwszy przypadek w Nowym Sączu. Nowosądeczanin w wieku przedemerytalnym przebywał na urlopie we Włoszech. Po powrocie poddał się kwarantannie. W tym czasie nie miał kontaktu ani ze spółką, ani z kolegami z pracy. Zakażony jest w stanie dobrym. Nie został hospitalizowany. Jest objęty leczeniem we własnym domu.

13.37 - Dworczyk: w czwartek wylądował transport wyposażenia medycznego z Chin; od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny, który będzie przewoził wyłącznie cargo, towary niezbędne do ochrony medycznej służb.

13.31 - W trosce o personel medyczny i pacjentów, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do pracowników sektora ochrony zdrowia, by ograniczyli liczbę miejsc wykonywania pracy. Wszystko po to, by jak podkreśla resort, minimalizować ryzyko transmisji zakażenia koronawirusem.

13.24 - Korea Płn. nie zgłosiła oficjalnie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale jej urzędnicy po cichu apelowali o pilną, międzynarodową pomoc w zdobyciu testów wykrywających patogen – podał w czwartek dziennik „Financial Times”, cytując anonimowe źródła. Północnokoreańska propaganda wewnątrz kraju promuje doktrynę dżucze, czyli samowystarczalności, sformułowaną przez założyciela KRLD, Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy, Kim Dzong Una.

13.14 - Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu na sali plenarnej będzie znajdować 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła; reszta posłów będzie ulokowana w 11 salach - maksymalnie do 50 osób - poinformował PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

13.03 - Jedyna do tej pory wciąż trwająca - mimo pandemii koronawirusa - międzynarodowa impreza na świecie przerwana. Mowa o szachowym Turnieju Kandydatów w rosyjskim Jekaterynburgu. Decyzja zapadła po tym gdy Rosja ogłosiła, że od jutra wstrzymuje do odwołania międzynarodowy ruch lotniczy.

12.50 - W ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Hiszpanii o 655 do poziomu 4089 - poinformowało w czwartek przed południem ministerstwo zdrowia w Madrycie. W tym czasie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o ponad 8,5 tys.

12.43 - Uczelnie powinny umożliwić studentom i doktorantom załatwienie spraw administracyjnych zdalnie tak, by nie musieli oni przychodzić do placówki, by złożyć jakieś dokumenty - informuje resort nauki.

12.32 - Wykonywanie testów na obecność koronawirusa będzie bezpieczniejsze - zapowiada Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W przyszpitalnym laboratorium montowane są właśnie specjalne urządzenia, które będą analizować próbki przy minimalnym udziale diagnostów.

12.25 - W Krakowie łącznie kilkanaście razy w środę i w czwartek były podstawiane rezerwowe autobusy i tramwaje dla pasażerów, którym nie udało się wejść do regularnie kursujących linii. Zgodnie z wprowadzonym przez rząd ograniczeniem liczba podróżujących środkiem transportu publicznego nie może przekraczać połowy miejsc siedzących.

12.17 - Król i królowa Malezji poddali się kwarantannie, gdy koronawirusa wykryto u osób z otoczenia monarchy; Malezja to jeden z najciężej dotkniętych epidemią krajów regionu. Liczba zakażeń rośnie też na Filipinach i w Indonezji.

12.07 - Projekt ws. wsparcia firm i pracowników dotkniętych epidemią koronawirusa, który m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, wpłynął do Sejmu. To jeden z czterech projektów wchodzących w skład tzw. tarczy antykryzysowej.

12.02 - Ministerstwo Zdrowia skorygowało w czwartek informacje o osobach zmarłych z powodu koronawirusa. Obecnie, dane mówią o 14 zgonach, wcześniej podawano 15. Ministerstwo wskazało, że korekta ma związek z informacją ze szpitala we Wrocławiu o zmarłym w środę 71-letnim pacjencie. Przyczyną jego śmierci, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa nie mająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie osobą nim niezakażoną.

11.58 - W ciągu 11 dni operacji "LOT do domu", których celem jest ściąganie Polaków z zagranicy do kraju, wróciło już ponad 36 tys. osób - poinformował w czwartek LOT. W czwartek samoloty LOT-u zabiorą Polaków, którzy są na Malediwach czy Sri Lance.

11.52 - W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 29,5 tys. próbek, około tysiąca dało wynik pozytywny, potwierdzający zakażenie – wskazało w czwartek ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano 3,3 tys. testów. WIĘCEJ

11.46 - Linie produkcyjne płynu do dezynfekcji rąk w zakładzie Orlen Oil w Jedliczu pracują w trybie ciągłym, a produkt na bieżąco trafia głównie do Agencji Rezerw Materiałowych, która zaopatruje m.in. szpitale. Łącznie powstało już ok. 1,3 mln litrów płynu - podał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

11.40 - We Włoszech zmarło już 36 lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek ich krajowa federacja. Zakażonych jest ponad 6200 pracowników służby zdrowia w całym kraju.

11.32 - Ponad dwie trzecie z ankietowanych firm planuje redukcje w zatrudnieniu w ciągu najbliższych 2 miesięcy, a więcej niż połowa planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi - poinformowała w czwartek Konfederacja Lewiatan w komunikacie.

11.27 - Sądecki szpital specjalistyczny przenosi oddział zakaźny z podsądeckiej Dąbrowy do swojej głównej siedziby przy ul. Młyńskiej w Nowym Sączu. Już od 27 marca, osoby szukające pomocy w związku z niepokojącymi objawami, powinny szukać pomocy nie w Dąbrowej, tylko w Nowym Sączu. WIĘCEJ

11.22 - Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli klubów PSL-Kukiz15 i Lewicy duża część posłów tych ugrupowań nie pojawi się na czwartkowym posiedzeniu Sejmu. Politycy KO i PiS spodziewają się, że ze względu na koronawirusa może zabraknąć niektórych posłów, jednak nie wiedzą, jaka będzie to skala.

11.13 - Europa jest wciąż epicentrum pandemii, ale już w czwartek w USA może być najwięcej zakażeń na świecie. Z danych WHO wynika, że w Stanach Zjednoczonych jest najwyższe tempo wzrostu nowych zachorowań - większe, niż we Włoszech i Hiszpanii. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w czwartek przed południem na całym świecie było prawie 480 tys. wszystkich dotąd zarejestrowanych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz około 22 tys. zgonów. Odnotowano też ponad 115 tys. wyzdrowień.

11.05 - Koalicja Obywatelska złoży w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie KO: Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Fot. M. Lasyk

10.53 - Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zadecydował o przesunięciu wyborów uzupełniających do rad gmin Niedźwiedź oraz Biały Dunajec, zaplanowanych na niedzielę. Odbędą się one 19 kwietnia. Powodem decyzji są ograniczenia wynikające z wprowadzonego zakazu przemieszczania

10.50 - Rumuński minister zdrowia Victor Costache oświadczył w czwartek, że podał się do dymisji i, że jego stanowisko obejmie jego dotychczasowy zastępca Nelu Tataru. Agencja Reutera zauważa, że do rezygnacji doszło w sytuacji epidemii koronawirusa.

10.46 - Emilewicz: ok. 70 mld zł to szacowany całkowity koszt, jaki poniesie budżet państwa przez trzy miesiące z powodu, m.in. umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne, przesunięcia w czasie podatków, wypłat postojowego.

10.44 - Do ośmiu lat więzienia grozi 71–letniej mieszkance Lubina, która pomimo obowiązującego stanu epidemii otworzyła swój bar i obsługiwała w nim klientów.

10.38 - Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; wnioski te rozpatrywane będą po wejściu w życie znowelizowanych przepisów specustawy związanej z zagrożeniem koronawirusem - podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

10.31 - Osoby poddawane kwarantannie muszą bezwzględnie pozostawać w miejscu wyznaczonym. Dwóch gorzowian miało jednak inne plany – postanowili posprzątać swoje auta. Teraz poniosą konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania - poinformował w czwartek Maciej Kimet z zespołu prasowego lubuskiej policji.

10.25 - Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni został zamknięty. Przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Trwa dezynfekcja pomieszczeń.

10.18 - Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu został czasowo zamknięty. Zmarł pacjent zakażony koronawirusem, ale to nie wirus był bezpośrednią przyczyną zgonu – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

10.17 - Mimo epidemii koronawirusa żywność jest kontrolowana - poinformował resort rolnictwa. Jak dodał, kontrole mają zapewnić, że produkowane artykuły rolno-spożywcze są bezpieczne i odpowiedniej jakości handlowej.

9.51 - Policjanci sprawdzający, czy objęci obowiązkiem kwarantanny przestrzegają jej zasad, pomogli mężczyźnie mieszkającemu na Starym Mieście w Krakowie, który nie miał już jedzenie i picia. Zrobili zakupy w pobliskim sklepie, a prowiant zostawili pod drzwiami. Więcej

9.41 - Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki - dodał resort.

9.40 - W Rosji w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 182 osób - poinformował w czwartek specjalny sztab powołany przez władze. Łączny bilans zakażeń wzrósł tym samym do 840. Sztab potwierdził dwie ofiary śmiertelne w Moskwie.

9.38 - Producent lodów firma Koral przekaże ponad 800 tys. zł czterem szpitalom w Małopolsce i na Podkarpaciu na zakup odpowiedniego sprzętu, środków higienicznych i pokrycie innych bieżących potrzeb.

9.35 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych trzech osób – mieszkanek Krakowa (jednej starszej i dwóch w sile wieku), hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 59 osób.

9.33 - W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w środę skontrolowano 31,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 25,5 tys. osób na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

9.30 - U kilku pracowników powiatowego Sanepidu w Cieszynie badania próbek na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny – potwierdziła w czwartek w rozmowie z PAP rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwia Pieczonka. Placówka od wtorku jest zamknięta.

9.29 - Ponad 400 litrów alkoholu z nielegalnej produkcji trafiło do kaliskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - poinformowała w czwartek w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa. Alkohol zostanie wykorzystany do przygotowania środków dezynfekują

9.23 - Akcja "Lot do domu" okazała się dobrym, modelowym pomysłem - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Będziemy chcieli - dodał - by w perspektywie kilku dni operacja ta powoli dobiegała końca.

9.20 - MZ: 34 nowe przypadki koronawirusa; łącznie 1085; zmarła piętnasta osoba

9.14 - Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 115 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ponad 400 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w czwartek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że na chwilę obecną policja sporadycznie ujawnia przypadki gromadzenia się osób w większych grupach.

9.13 - Ponad 20 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostało objętych kwarantanną po tym, jak u jednego z pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem.

9.11 - Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia; dziś po południu powinny być już w Warszawie - poinformował w czwartek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

9.10 - W czwartek w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

9.09 - Emilewicz: rząd przyjął projekt ustawy Tarczy Antykryzysowej; został on przesłany do Sejmu.

9.06 - Dwie osoby wzięły udział w spontanicznym zgromadzeniu pod siedzibą TVP. Policjanci poinformowali ich o konsekwencjach. Zostaną skierowane wobec nich wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w czwartek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

9.00 - Pierwsza osoba w Warmińsko-Mazurskiem wyzdrowiała z koronawirusa. To kobieta w średnim wieku, mieszkanka powiatu olsztyńskiego, która wróciła do Polski autokarem z Niemiec. Jechała wtedy z tzw. pacjentem zero. Była pierwszą osobą z Warmii i Mazur, u której 6 marca stwierdzono zakażenie nowym patogenem. Przed nią jeszcze 7-dniowa kwarantanna.

8.57 - Janusz Chwierut: Powinna być większa pomoc dla firm, które zostały najbardziej dotknięte

Fot. Marek Lasyk


8.40 - Oddział Obserwacyjno - Zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu został zamknięty, po tym jak u jednego z pracowników wykryto koronawirusa. Pacjenci przewiezieni zostali do innych szpitali. Więcej Gabriela Kaczyńska z Polskiego Radia Katowice.

8.37 - W pakiecie Tarczy Antykryzysowej jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania - zauważyła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

8.33 - Policjanci patrolujący polskie ulice - na razie pouczają i przypominają, chyba że ktoś uporczywie ignoruje zakaz zgromadzeń. Przypomnijmy - według nowych przepisów nie wolno spotykać się więcej niż dwóm osobom, chyba że jest to bliska rodzina. A z domu wyjść można tylko w celach niezbędnych, takich jak praca, zakup żywności i leków, spacer z psem i czy rekreacja. Za łamanie zakazu grozi mandat lub wniosek do sądu. Komendant główny Jarosław Szymczyk zapowiedział także restrykcyjne egzekwowanie ograniczenia liczby pasażerów w środkach transportu zbiorowego.
 

8.30 - Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w czwartek rano kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają dziewięć godzin, a 25 godzin na wjazd do naszego kraju.

8.29 - W szpitalach przeznaczonych do leczenia pacjentów z koronawirusem jest kilkadziesiąt procent wolnych respiratorów i ok. 10 tys. wolnych miejsc - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

8.28 - W geście solidarności z narodem włoskim w czwartek wieczorem Tauron Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE oraz Kładka Ojca Bernatka podświetlą się w barwach "il tricolore" – flagi Republiki Włoskiej – poinformował magistrat. Więcej

8.24 - W czwartek odbędzie się 7 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju; loty odbędą się m.in. z Bali, Kolombo, Londynu, Madrytu czy Malediwów - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

8.18 - Prof. Bartosz Grzybowski z zespołem pokazał światu, jak z tanich związków, unikając istniejących patentów, wyprodukować lek HCQ stosowany w leczeniu COVID-19. Użył w tym swojego programu Chematica, który jest w stanie wskazać wygodną drogę syntezy dowolnego związku chemicznego.

8.16 - Alergolog: odstawienie leków zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem

8.09 - Jeśli chcemy, by epidemia trwała jak najkrócej i miała jak najmniejsze skutki dla nas wszystkich, to powinniśmy stosować się do ograniczeń – podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż ta, do jakiej przywykliśmy" - ocenia.

8.06 - W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu leczonych jest w czwartek 33 pacjentów zakażonych koronawirusem. Na oddział zakaźny trafiły m.in. trzy pielęgniarki tego szpitala, które do tej pory przebywały w kwarantannie.

8.00 - Władze protestanckiej Katedry Narodowej w Waszyngtonie przekazały w środę ponad 5 tys. maseczek ochronnych lokalnym szpitalom. Znaleziono je wcześniej w... krypcie tej neogotyckiej świątyni.

Na wieść o epidemii koronawirusa o ukrytych maseczkach przypomniał sobie niedawno murarz Joe Alonso. Schowano je w katedralnej krypcie, gdzie pochowano ok. 200 osób, w tym Woodrow Wilsona, prezydenta USA w latach 1913-1921.

7.58 - Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że w tej chwili trudno jest przewidzieć tendencję dotyczącą liczby zakażeń koronawirusem. Zachorowań jest bowiem stosunkowo niewiele. Dlatego nie można na razie zbudować wiarygodnego modelu matematycznego.

7.57 - Lekarze: narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się dobrze

7.48 - Ostatniej doby strażacy działający w 61 granicznych punktach skontrolowali 12740 pojazdów i zmierzyli temperaturę u ponad 20 tys. osób - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

7.47 - Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia, na pokładzie każdego jest po kilkaset ton paczek; dziś po południu powinny być już w Warszawie - poinformował w czwartek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

7.37 - Tarnowska straż miejska chce kontrolować przestrzeganie zaostrzonych przepisów izolacyjnych ... z powietrza. Jednostka już od roku ma na swoim wyposażeniu drona, a niedawno kupiła drugiego przeznaczonego do działań antysmogowych. I chce teraz wykorzystywać te statki powietrze do sprawdzania, czy tarnowianie stosują się do przepisów, które zakazują zgromadzeń i poruszania się po mieście w większej liczbie niż 2 osoby - podkreśla komendant tarnowskiej straży miejskiej Krzysztof Tomasik.

7.27 - GIS MSWiA: rodzic w szpitalu przy dziecku z koronawirusem, jeśli sam jest chory

7.26 - W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 995 osób.

7.11 - W projekcie specustawy koronawirusowej znalazły się przepisy nakładające obowiązek informowania ZUS o wszystkich umowach o dzieło - informuje w czwartkowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna. "Czy to początek końca śmieciówek?" - zastanawia się pismo.

7.10 - Ponad jedna piąta firm już nie płaci dostawcom, choć mogłaby to zrobić, bo ma jeszcze z czego. Ale woli trzymać pieniądze na czarną godzinę – wynika z sondażu wśród małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów - o którym pisze czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna.

7.09 - Brak masek ochronnych wynika częściowo z tego, że rezerwy nie były wystarczające wobec zapotrzebowania, jakie stworzyła pandemia, a częściowo jest to pochodna przeniesienia 80 proc. ich produkcji do Chin i kłopotów z atestami - piszą "Le Monde" i "New York Times".

 

Relacja z 25.03.2020 r.

Relacja z 24.03.2020 r.

Relacja z 23.03.2020 r.

Relacja z 22.03.2020 r.

Relacja z 21.03.2020 r.

Relacja z 20.03.2020 r.

Relacja z 19.03.2020 r.

Relacja z 18.03.2020 r.

Relacja z 17.03.2020 r.

Relacja z 16.03.2020 r.

Relacja z 15.03.2020 r.

Relacja z 14.03.2020 r.

 

PAP/IAR/RK

67%
33%