Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

MZ: kolejne 17 potwierdzonych przypadków koronawirusa; łącznie 238. 17.03.2020. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2020.03.17 07:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Mamy 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Polsce odnotowano łącznie 221 przypadków choroby układu oddechowego COVID-19. Pięć osób nie żyje – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia. W Małopolsce potwierdzonych jest pięć przypadków.

Opustoszały Kraków. Fot. Marek Lasyk

 

ODŚWIEŻ RELACJĘ

21:39 - Do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiła kolejna osoba, u której badania potwierdziły obecność COVID-19 - poinformował we wtorek rzecznik placówki. To ósma osoba w województwie zakażona koronawirusem.

21:32 - Do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiła kolejna osoba, u której badania potwierdziły obecność COVID-19 - poinformował we wtorek rzecznik placówki. To ósma osoba w województwie zakażona koronawirusem.

21:05 - 34 osoby w województwie świętokrzyskim są hospitalizowane pod kątem zakażenia koronawirusem. Wśród nich są trzej pacjenci, u których potwierdzono zakażenie. O ponad 300 wzrosła liczba mieszkańców objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.

20:53 - 275 osób jest hospitalizowanych na Mazowszu z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem; 1824 osoby są objęte kwarantanną domową, a 6117 osób - nadzorem epidemiologicznym - poinformował we wtorek PAP rzecznik wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Na Mazowszu chorobę potwierdzono u 38 osób. 

20:45 - Jastrzębska Spółka Węglowa przekaże 2 mln zł na konta szpitali zakaźnych, walczących z epidemią koronawirusa - poinformowała we wtorek JSW. Pomoc zostanie przekazana placówkom medycznym przez Fundację JSW.

20:22 - W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowane są 32 osoby w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. W regionie we wtorek potwierdzono osiem przypadków zakażenia tym wirusem - poinformował rzecznik wojewody Adrian Mól.

Obecnie kwarantanną objęte są 694 osoby, a nadzorem epidemiologicznym - 1032.

20:11 - Na Pomorzu koronawirusa wykryto u ośmiu osób, w związku z podejrzeniem zakażenia hospitalizowanych jest 11 pacjentów. Na kwarantannie domowej przebywa 671 osób, natomiast 2874 objęte są nadzorem epidemiologicznym - wynika z raportu zamieszczonego we wtorek na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

19:56 - W najbliższym czasie będą otwarte kolejne przejścia, by udrożnić ruch na polskich granicach. Taka decyzja zapadła podczas spotkania prezydium rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

19:49 - Biedronka skraca czas pracy sklepów i wprowadza limity osób na terenie placówek

Sklepy pozostają otwarte krócej, a dostawy są realizowane na bieżąco – poinformowała w komunikacie sieć sklepów Biedronka. Sieć wprowadza też limity osób na terenie placówek.

19:13 - Na Podkarpaciu w związku z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 49 osób. W regionie pod nadzorem sanepidu pozostaje 3745 osób. U 11 pacjentów potwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2; odnotowano jeden zgon.

19:08 - Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze: kolejne wyniki pacjenta "zero" są negatywne; możemy go uznać za wyleczonego i w środę wypisać do domu. WIĘCEJ

18:36 - W Prokuraturze Krajowej powstał zespół ds. walki z przestępczością gospodarczą w związku z koronawirusem.

18: 27 - W Małopolsce potwierdzonych jest pięć przypadków. Pierwszy pacjent z Małopolski, u którego potwierdzono zakażenie, przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, pozostałymi opiekuje się Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W dwóch przypadkach źródłem zakażenia był najprawdopodobniej pobyt we Włoszech lub kontakt z osobą, która przebywała we Włoszech. U pozostałych osób zakażenie przypuszczalnie nastąpiło w Austrii lub we Francji.

18:24 - W związku z zagrożeniem koronawirusem sobór biskupów polskiej Cerkwi wezwał wiernych do "czujności i odpowiedzialności w codziennym życiu" i zaapelował o modlitwy o ustanie epidemii, zdrowie chorych i niosących im pomoc. Nie zalecił jednak żadnych rygorystycznych ograniczeń np. co do uczestnictwa w nabożeństwach.

18:13 - Ministerstwo Zdrowia: z powodu koronawirusa 833 osoby hospitalizowane, ponad 14 tys. objętych kwarantanną, a ponad 22 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju. Informacja, że ktoś jest hospitalizowany nie oznacza, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

18:06 - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do samorządów o zwolnienie z czynszów przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć lokale w związku z zagrożeniem koronawirusem. WIĘCEJ

18:00 - Pół tysiąca masek z filtrem przekazali studenci AGH Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie. Maski te miały chronić żaków, członków zespołu AGH Racing, podczas budowy tegorocznego bolidu. WIĘCEJ

17:00 - Ponad 200 testów na koronawirusa wykonało laboratorium w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, tylko wczoraj aż 60. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, badanie jednej partii próbek trwa nawet do 8h, bo nie wykonuje się analizy pojedynczych próbek. Laboratorium przekazuje szpitalom dane na temat wyników testów przeciętnie w ciągu doby.

17:15 - Spychalski: prezydent Andrzej Duda na środę (18/03) na godz.10 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.

16: 59 - Resort sprawiedliwości opracował projekt noweli ustawy dot. koronawirusa. Umożliwi to sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy np. z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty - podał resort sprawiedliwości.

16: 57 - RPO: w związku z koronawirusem pogarsza się sytuacja schronisk dla bezdomnych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że brakuje dodatkowych środków na materiały higieniczne, załamały się też dotychczasowe procedury pozyskiwania taniej żywności. WIĘCEJ

16:55 - Polecamy rozmowę - piękna inicjatywa pracowników Teatru Nowego Proxima

 

16:51 - IMGW-PIB przygotował film, z którego każdy z nas, w tym przebywająca na kwarantannie młodzież szkolna, dowie się m.in. czym jest pogoda, jakie zmiany zachodzą wokół nas, jak możemy na nie reagować, czy klimat i pogoda znaczą to samo i jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. WIĘCEJ

16:48 - W laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II dziennie bada się ok. 60 a czasem i ponad 60 próbek. Badanie jednej „partii badań” (nie wykonuje się pojedynczych badań) trwa do 8 godzin. Podsumowanie wszystkich badań z danego dnia i powiadomienie o wynikach zlecających szpitali następuje przeciętnie w ciągu doby, o ile napływ materiału nie przewyższa możliwości diagnostycznych. 

16:44Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem

16:39

16:35 - Zgodnie z apelem ministra infrastruktury - kolejne miasta zawieszają działanie stref płatnego parkowania. Od poniedziałku można bez opłat zostawiać auta w strefie w Krakowie, dziś o zmianach poinformowało Zakopane, a także Myślenice. Chodzi o to, aby kierowcy nie mieli kontaktu parkomatami i naciskaniem przycisków - a więc nie zwiększali ryzyka kontaktu z koronawirusem. Służby zalecają również, aby jednak korzystać z samochodów, a nie z komunikacji miejskiej.

Prezydent Krakowa zapowiedział również zawieszenie funkcjonowania strefy ograniczonego ruchu na krakowskim Kazimierzu.

16:30 - Ceny paliw na stacjach Orlenu nadal będą spadać - zapewnił we wtorek w Jedliczach prezes Orlenu Daniel Obajtek. Podkreślił, że od początku roku benzyna staniała o 50 groszy, a ropa o 60 gr. "I nadal te ceny będą szły do dołu, ponieważ jesteśmy odpowiedziani nie tylko za biznes, ale jesteśmy również odpowiedzialni za nasze społeczeństwo" - zapewnił szef koncernu. 

16:25 - W związku z koronawirusem szpitale w Małopolsce ograniczają działalność. SPRAWDŹ

16:10 - Uczniowie, którzy nie mają komputera lub internetu, materiały do zdalnego uczenia się otrzymają ze szkoły w formie papierowej; przesłane zostaną do nich do domu np. pocztą lub przez kuriera - zapowiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

16:03 - Przy obecnym obciążeniu elektrowni, grupa energetyczna Tauron ma zapasy paliwa - węgla, oleju opałowego i innych materiałów - na około sto dni. Jej przedstawiciele zapewniają, że mimo kryzysu związanego z koronawirusem, nie ma zagrożenia dla ciągłości dostaw prądu i ciepła.

Tauron należy do największych wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej - firma dostarcza prąd do ponad 5,5 mln odbiorców, głównie w południowej Polsce.

15:58 - Zarząd województwa małopolskiego zdecydował o ograniczeniu liczby regionalnych połączeń kolejowych realizowanych przez przewoźników na zlecenie samorządu. Nowy rozkład zostanie wprowadzony od środy do 29 marca. WIĘCEJ

15:50 - Polecamy rozmowę z psycholog Małgorzatą Wypych

15:44

15:38SOR w Bochni ogranicza pracę

15:33 - Będzie ograniczenie funkcjonowania Kolei Małopolskich. Zmniejszenie liczby połączeń zostanie wprowadzone na okres od 18 do 29 marca. W zależności od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej termin przywrócenia zawieszonych pociągów może ulec przesunięciu.

15:31 - Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie z propozycją dla najmłodszych. W ramach akcji #kultura w domu - ze strony galerii można pobrać zeszyt do zabaw literacko-rysunkowych "Pociąg do opowieści". 

15:28 - U prezesa Sądu Rejonowego w Biłgoraju, członka Krajowej Rady Sądownictwa Zbigniewa Łupiny wykryto zarażenie koronawirusem - potwierdził we wtorek PAP rzecznik Rady Maciej Mitera. Członkowie Rady przechodzą na kwarantannę.

15:22 - "Na pewno w najbliższych dniach będziemy się spodziewali jeszcze większych wzrostów. Tak wyglądają wszystkie predykcje, wszystkie oceny sytuacji, że ten przyrost w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch będzie na pewno duży" - poinformował minister zdrowia podczas briefingu dotyczącym zachorowań na koronawirusa. 

15:18 - Szumowski: wyniki testów na obecność koronawirusa przedstawicieli Rady Ministrów oraz obsługi są negatywne.

15:16 - Gościem dzisiejszej porannej rozmowy Radia Kraków był dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala Żeromskiego

15:11 - Wszystkie komisariaty i komendy policji w Polsce są otwarte dla mieszkańców i wszystkie pilne sprawy mogą być zgłaszane. Ale policjanci apelują - jeśli to możliwe, zgłaszajmy sprawy przez telefon - mówi Paweł Klimek z policji w Tarnowie.

15:07Zmiana trybu adopcji zwierząt w Krakowie

15:03 - Każda osoba, która trafi do szpitala z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, będzie leczona bezpłatnie. Poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych leczenie osób nieubezpieczonych jest finansowane z budżetu państwa.

10.31 - Zamiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej w Oświęcimiu. Jak informuje przewoźnik - w dni powszednie kursy będą się odbywać tak jak w soboty, z niewielkimi wyjątkami. Kilka w przypadku linii numer 1 zostanie zawieszonych, wybrane w przypadku linii 27 i 29 będzie zastąpione innymi, z kolei nowe kursy będą uruchomione dla linii 17, 18, 20, 22 i 32. Tymczasowy rozkład może ulec zmianie. Szczegółów należy szukać na stronie www.mzk.oswiecim.pl.

10.30 - "Posłuchaj naukowca" to akcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada.

Do promowania akcji "Posłuchaj naukowca", związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, włączył się we wtorek rano wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, który na Twitterze napisał: "Szanowni Państwo, apeluję o wrażliwość na los naszych czworonożnych przyjaciół!" I umieścił link do pierwszego filmu w ramach nowego przedsięwzięcia. Gowin wyjaśnia w filmie, że w ten sposób kierowany przez niego resort chce wziąć udział w akcji Stop Fake News.

10.27 - Brakuje nam przede wszystkim przyłbic ochronnych. Przyjmiemy takie w każdej ilości – chodzi o przyłbice medyczne, ale mogą być też BHP budowlane – poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

10.18 - Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy – ostrzega były konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Jerzy Szaflik. Dlatego należy bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa i ust, a personel medyczny powinien nosić okulary ochronne - dodaje.

10.12 - W związku z ograniczeniem pracy bezpośredniej z pacjentem Krakowski Instytut Psychoterapii prowadzony przez Stowarzyszenie SIEMACHA informuje, że zostają  uruchomione specjalne linie telefoniczne do kontaktu z terapeutami. Każdy mieszkaniec Krakowa może zwrócić  się w razie potrzeby o pomoc do terapeutów pracujących w KIP. Pomoc będzie świadczona od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00 pod wskazanymi nr telefonu:
1. Krakowski Instytut Psychoterapii ul. Podbrzezie 6 - 783 222 700
2. Krakowski Instytut Psychoterapii os. Krakowiaków 2 - 603 890 858
3. Krakowski Instytut Psychoterapii ul. Ptaszyckiego 6 - 661 011 023

10.10 - Szpital im. Żeromskiego w Krakowie, w którym przebywa mężczyzna zakażony koronawirusem, dziękuje za okazaną pomoc. Aby wesprzeć lekarzy i pielęgniarki, mieszkańcy i właściciele firm organizują się oddolnie: szyją maseczki wielokrotnego użytku, dostarczają obiady personelowi medycznemu. WIĘCEJ

10.04 - MF ostrzega przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi rzekomego zadłużenia mikrorachunków podatkowych; apeluje, by nie klikać na podany w nich link i nie wpłacać pieniędzy.

"Uwaga! Fałszywe SMS!! "Mikrorachunek podatkowy jest zadłużony w kwocie 2,44 PLN" a potem link podszywający się pod stronę MF. Nie klikajcie i nie wpłacajcie żadnej kwoty. @MF_GOV_PL i @KAS_GOV_PL nie wysyłają takich SMS" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy MF Paweł Jurek.

10.00 - Bezpłatne parkingi miejskie w Zakopanem na czas stanu epidemii i kilka ważnych ogłoszeń

9.58 - Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

9.55 - Prawdopodobnie dwutygodniowa przerwa w szkołach zostanie wydłużona - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie będzie wynikać z wytycznych ministra zdrowia i GIS. Zapewnił, że system edukacji jest do tego przygotowywany.

9.52

9.49 - Nie ma żadnego problemu z siecią, operatorzy są przygotowani na większy ruch - powiedział w Radio Plus minister cyfryzacji Marek Zagórski, powołując się na sprawozdania operatorów. Zapowiedział wprowadzenie możliwości "stawiennictwa wideo" w urzędach.

9.36 - Na oddział zakaźny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafili kolejni pacjenci z Małopolski zarażeni koronawirusem. To dwie osoby - jeden z mężczyzn jest w średnim wieku. Jego stan jest stabilny. Kolejny pacjent to młody mężczyzna, który przebywał w domowej kwarantannie. Jego stan również jest stabilny. Wiadomo, że jeden z mężczyzn jest z Tarnowa.

Wczoraj do tej lecznicy trafiła kobieta w średnim wieku, która wróciła z Austrii. Jej stan lekarze określają jako dobry.
W Szpitalu Uniwersyteckim jest w sumie 3 pacjentów z koronawirusem. W Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie - jeden. To przeszło 60-letni mężczyzna z Krakowa. Jego stan jest ciężki.
 

9.30 - Rolnicy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość pozostania w Polsce pracowników z Ukrainy. Ich brak grozi paraliżem produkcji rolno - spożywczej - ocenili.

9.28 -

Opustoszały Kraków

9.25 - U półtorarocznej dziewczynki, która w niedzielę wypadła z okna łódzkiej kamienicy na trzecim piętrze stwierdzono zakażenie koronawirusem. W kwarantannie jest m.in. rodzina dziecka oraz dziesięciu pracujących na miejscu wypadku policjantów. Stan dziewczynki jest ciężki.

9.04 - Prezydent: zaplanowana na dziś Rada Gabinetowa zostaje anulowana w związku z wdrożeniem procedur związanych z zarażeniem koronawirusem ministra Michała Wosia.

8.51 - Ministerstwo Zdrowia: 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 205; zmarła piąta osoba

8.47 - Tak zwani ozdrowieńcy to osoby, które nie wykazują już objawów Covid-19 – powiedział PAP prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wedłu WHO za wyleczonych z Covid-19 uznaje się pacjentów, którzy nie mają już objawów choroby i dwoma testami potwierdzono, że nie mają koronawirusa.

8.40 - Chińskie badania sugerują, że wirus SARS-Cov-2 nie jest przekazywany dziecku przez matkę w czasie ciąży i porodu – informuje pismo „Frontiers in Pediatrics”.

8.19 - Rzecznik rządu dla PAP: w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani testom; wyniki będą znane we wtorek

8.10 - W czasie pandemii COVID-19 warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach i regularne picie wody – ocenia dr Gordan Lauc, ekspert w dziedzinie glikanów. Nasze śluzówki nie ulegają wówczas wysychaniu i stanowią mocniejszą barierę dla wirusów.

8.07 - Ostatniej doby strażacy działający w 38 punktach kontroli sanitarnej na granicach kraju zmierzyli temperaturę u 28664 osób - poinformował we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

8.06 - Dwa i pół tysiąca żołnierzy zostało postawionych w stan gotowości w związku z epidemią koronawirusa. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że wczoraj w działania dotyczące walki z epidemią było zaangażowanych niemal 2 tysiące mundurowych i 355 jednostek sprzętu wojskowego. "Dziś na służbę ruszą kolejni" - poinformował szef MON.

7.48 - Kolejowe inwestycje na razie bez problemów mimo epidemii koronawirusa. Jak informują Polskie Linie Kolejowe, wszystkie prowadzone obecnie prace odbywają się bez większych zakłóceń. Wprowadzono jednak pewne zmiany w związku z decyzjami podjętymi przez Ministerstwo Zdrowia i rząd. Mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.
 

7.30 - Zainteresowanie infolinią NFZ, gdzie pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje ws. koronawirusa jest olbrzymie. Z pomocą przychodzą firmy, m.in. PGNiG i PGE, które delegują swoich konsultantów, by wsparli infolinię.

Konsultanci PGNiG i PGE - doświadczeni w telefonicznej obsłudze osób - będą udzielać informacji w oparciu o skrypty przekazane z NFZ.

7.05 - W drugiej dobie tymczasowo przywróconych kontrole graniczne na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem, ruch po południu i wieczorem w poniedziałek odbywał się ze średnio 1,40 godzinnym oczekiwaniem na przekroczenie granicy. We wtorek nad ranem ruch odbywał się na bieżąco – rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
7.00 - "Żeromski" dziękuje za wsparcie
 
W grupie siła. Mówimy tak, bo przekonujemy się o tym codziennie.
Mimo że teraz musimy maksymalnie izolować się, ale właśnie teraz odczuwamy Państwa wsparcie i pomoc.
Personel medyczny na oddziałach zakaźnych od dzisiaj dostaje przepyszne obiady od sieci @Rodzinnerestauracje.pl. Właściciele lokali postanowili karmić lekarzy i pielęgniarek przez najbliższe 30 dni. W niedzielę - 15 marca Tomasz Górzyński, szef sieci, podjął decyzję, a już 16 marca z gorącymi obiadami przybył do "Żeromskiego" osobiście.
- Wzruszenie, duma, nie wiem jak określić uczucia. Jest to niesamowite, że ktoś wpadł na pomysł nas wesprzeć. I to tak smacznie - mówi Katarzyna Owczarczyk, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii.
Panie z personelu sprzątającego, które nieustająco  szorują, dezynfekują, też były wzruszone i niezmiernie wdzięczne.
Na kolejne gesty nie trzeba było długo czekać. "Śmietanka Nowohucka"  wysłała zupy szpinakowe dla innej grupy z pierwszej linii ognia,a mianowicie lekarzy, pielęgniarek i ratowników z Oddzialu Ratunkowego.
Nasze telefony nie milkną. Bardzo wiele osób z Krakowa i całej Małopolski chce pomóc.
Firmy, spółki, fundacje, osoby prywatne, publiczne i anonimowe.  Ktoś chce sprowadzić maseczki, ktoś je chce szyć, jeszcze ktoś inny chce przekazać pieniądze bądź je zbierać na zakup niezbędnych rzeczy..
To prawda, środków do ochrony osobistej nie mamy za wiele. Brakuje wszystkiego: maseczek chirurgicznych, fartuchów izolacyjnych, pościeli jednorazowej, rękawic, kombinezonów barierowych. Staramy się, aby personel i pacjenci czuli się bezpiecznie i dlatego robimy wszystko, aby szpital funkcjonował jak należy. Tym bardziej pomoc Państwa jest bezcenna!
Dziękujemy za to, że jesteście z nami.
 
 
Anna Górska
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

 

 

PAP/IAR/jgk

14:56 - Od godziny 15.00 –  17 marca 2020 roku SOR w Bochni będzie pracował w okrojonym składzie. Oznacza to, że będą  przyjmowani tam tylko pacjenci w najpoważniejszych stanach, pozostali będą kierowani na inne oddziały ratunkowe w regionie. Ma to związek z  uzyskaniem pozytywnego wyniku badania na obecność koronawirusa u pacjenta, który był hospitalizowany na oddziale ratunkowym w Bochni z 11 na 12 marca 2020 roku.

14:52 - W związku z zagrożeniem epidemicznym Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zmieniło tryb adopcji – do placówki można zgłaszać się telefonicznie, niemożliwe są też konsultacje związane ze zdrowiem futrzaków. Wyjątki stanowią odbiory wybranych zwierząt.

14:45 - Prezydent Krakowa wprowadza program „Pauza”

14:34 - 

14:30 - Służba Więzienna wstrzymała widzenia i ograniczyła pracę więźniów w kolejnych 65 jednostkach penitencjarnych, czyli zakładach karnych, aresztach śledczych i oddziałach zewnętrznych - potwierdziła we wtorek PAP rzeczniczka Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska. Decyzję podjęto w związku z koronawirusem.

14:27 - ME 2020 - turniej przełożony o rok

14:17 - Stan piątego pacjenta w Małopolsce z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w Małopolsce jest stabilny. We wtorek rano poinformowano o dwóch nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie województwa małopolskiego – są to dwaj mężczyźni. Obaj pacjenci są leczeni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Stan pierwszego pacjenta z koronawirusem w Małopolsce, który trafił na oddział zakaźny do krakowskiego szpitala im. S. Żeromskiego, jest ciężki. Druga osoba w regionie, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, to kobieta w sile wieku; jej stan lekarze określają jako dobry.

Według ostatnich danych, w Małopolsce 16 osób jest hospitalizowanych oraz 311 objętych kwarantanną.

14:06 - Piąty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Tym razem chodzi o mężczyznę w sile wieku. Przebywa on w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jego stan jest stabilny. WIĘCEJ

14:02 -  Minionej doby z krakowskiego lotniska w Balicach odleciało 21-en samolotów o statusie „rescue flight”. Odloty odbywały się do Wielkiej Brytanii, głównie do Bristolu, Belfastu, Edynburga czy Londynu. 

Czarterowe loty realizują m.in. Ryanair czy Easy Jet. Na pokładach tych samolotów są obcokrajowcy, którzy w związku z zamknięciem granic, wracają do swoich krajów. Przypomnę, do 28-mego marca na terenie Polski zakazane są loty międzynarodowe i wewnątrzkrajowe. Możliwe są międzynarodowe przeloty czarterowe, które przewożą polskich obywateli. 

13:57 - Wśród kolejnych osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem, jest pacjent pochodzący z Małopolski. W sumie mamy 5 takich przypadków. 

13:53 - Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skierował do dyrektorów pismo ws. przygotowania szkół oraz placówek do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Jak informuje MEN, w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

13:48 - 

13:43 - Polska Izba Handlu zwróciła się do rządu o zapewnienie ciągłości dostaw żywności w związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników i środków bezpieczeństwa - wskazała we wtorek organizacja. (...) Handlowcy proponują np. wymóg pakowania pieczywa i innych towarów w torebki foliowe oraz tymczasowe zliberalizowanie ograniczenia handlu w niedzielę, "by chociaż częściowo rozładować kolejki i problemy organizacyjne w sklepach". WIĘCEJ

13:33 - Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, w związku z obowiązującym w całym kraju stanem zagrożenia epidemicznego, zwrócili się do minister rodziny Marleny Maląg o zawieszenie wykonywania przez lekarzy rodzinnych badań okresowych u pracowników.

Równocześnie proszą w tej sprawie o konkretne wytyczne i dyspozycje dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

13:29 - Inspekcja Handlowa i UOKiK będą monitorować ceny w sklepach i internecie

13:20 - Małopolska kurator oświaty w Radiu Kraków: na razie nie myślimy o zmianach w datach egzaminów uczniowskich. W tym czasie testujemy sprawność i metody nauczania, co daje lepszy efekt. Może więcej materiałów poglądowych - filmów, słuchowisk jest dobrą formą uatrakcyjniania nauki. 

13:18 - Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zwrócił się z pismem do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z prośbą o wdrożenie na granicach państwa procedur, które spowodują, że transporty z żywymi zwierzętami i żywnością będą traktowane priorytetowo.

13:12 - 

13:05 - „Gdyby miesiąc temu ktoś mi powiedział, że będziemy sprawować msze św. Wielkopostne i nabożeństwa Wielkopostne bez udziału wiernych – nie uwierzyłbym. Nie potrafiłbym nawet sobie tego wyobrazić. Jednak tak się stało. I jest to bolesnym faktem” – podkreślił we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak. 

12:55 - Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów - przypominają krakowskie wodociągi.

12:47 - Przełożona została pielgrzymka do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodowa Pielgrzymka do Dachau z 29 kwietnia na inną datę - poinformował PAP we wtorek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że obecnie trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską i Episkopatem Niemiec w celu wyznaczenia nowych terminów tych pielgrzymek.

12:44 - 

 

12:40 - Pilnie potrzebujemy środków ochrony osobistej. Ludzie gromadzą je w domach, a w efekcie brakuje ich w sklepach  - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Szpital organizuje więc i promuje w mediach społecznościowych akcję społeczną „Grunwald 2020”. Czytaj

12:24 - W tym roku nie odbędzie się krakowski Emaus. Tak było w zeszłym roku: 

 

12:21 - Pracownicy UOKiK i Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie i w sklepach stacjonarnych; powstanie zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych - poinformował we wtorek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

12:16 - To już pewne. Odwołany konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej i odpustowy jarmark Emaus w Krakowie

12:10 - ArcelorMittal Poland odkłada uruchomienie wielkiego pieca z powodu koronawirusa

12:05 - Tarnowski szpital św. Łukasza w Tarnowie postanowił sam sobie szyć maseczki ochronne

11.52 - Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych; powstanie zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych - poinformował we wtorek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

11.48 - Jeden z pacjentów, u których potwierdzono zakażenie jest z Tarnowa. Mężczyzna zachował się bardzo odpowiedzialnie - przyznaje prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. CZYTAJ

11.47 -

11.38 - W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 7899 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa, 205 z nich dało wynik pozytywny, a 7694 negatywny – podało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 1,2 tys. testów.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 205 osób, z których pięć zmarło. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. W Polsce od weekendu obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

11.32 - Polscy żołnierze oraz sił sojuszniczych są kolejną grupą osób, która nie będzie poddawana obowiązkowi kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski – wynika ze zmiany rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Równocześnie też wstrzymuje się wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych.

11.25 -

11.22 - W Radiu Kraków sprawdzamy, czy w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i rozwoju epidemii koronawirusa dojdzie do opóźnień na placach budowy ważnych małopolskich inwestycji - tych drogowych, ale i kolejowych. ZOBACZ

11.21 - Poczta Polska wznowiła wysyłanie części przesyłek, np. listów i paczek, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji - poinformowała we wtorek spółka.

10.51 - Od niedzieli już 4 tys. Polaków wróciło do domu dzięki rządowej operacji #LOTdoDomu - poinformował we wtorek w radiowej Jedynce rzecznik polskiego przewoźnika Michał Czernicki.

10.44 - ArcelorMittal Poland informuje, że podjął decyzję o odłożeniu w czasie procesu uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie.

10.41 - 3,4 tys. Ukraińców, którzy chcieli przekroczyć granicę pieszo i nie mają środków transportu, przewieziono autobusami na Ukrainę z polskiej strony granicy - poinformowała we wtorek ukraińska straż graniczna. Autobusy zapewniają ukraińskie miejscowe władze - dodano.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię